Biuletyn informacji publicznej Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 22-03-2024 11:35

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu osób "rozpracowywanych"


Imiona: Adam
Nazwisko: Pietruch
Miejsce urodzenia: Stara Wieś
Data urodzenia: 11-11-1925
Imię ojca: Wojciech
Imię matki: Maria
Dodatkowe informacje:


Treść zapisów ewidencyjnych
Opis materiałów Stan zachowania Uwagi
Akta operacyjne PUBP w Bochni dot. Adama Pietrucha, zawierają m.in. jego oświadczenie z ujawnienia. Adam Pietruch ps. "Jeleń", "Smyk" od sierpnia 1946 był żołnierzem oddziału Andrzeja Szczypty "Zenita", który stanowił część organizacji Stanisława Piszczka ps. "Okrzeja". W październiku 1946 przeszedł do organizacji Jana Dubaniowskiego "Salwy". Brał udział w akcjach przeciwko funkcjonariuszom UB i MO. Początkowo pełnił funkcję amunicyjnego, a następnie operatora RKM. Ujawnił się 17.03.1947 przed PUBP w Bochni, zdał broń i otrzymał zaświadczenie nr 43770. Po ujawnieniu inwigilowany przez UB, poprzez agenturę, jak m.in. informatorzy UB o ps. "WIS", "ŻBIK". Rozpracowanie zakończono i materiały złożono 03.11.1955 w Archiwum Wydz. X WUdsBP w Krakowie pod dawną sygn. 24690/II. Przerejestrowano 14.07.1966 do sygn. 2504/II. Akta o sygn. IPN Kr 010/2459 (2504/II).
Charakterystyka nr 56, opracowana w latach 1978-1979 w Wydz. "C" KWMO w Krakowie, dot. oddziału niepodległościowego "Grupa Żandarmeria AK", dowodzonego przez Stanisława Piszczka ps. "Okrzeja". Współinicjatorem powstania oddziału był Marian Mordarski ps. "Ojciec", a w grupie znaleźli się także m.in. Andrzej Szczypta "Zenit" oraz Bronisław Bublik "Erwin", "Żar". Oddział przeprowadził wiele akcji, np. rozbicie posterunku SOK w Kamionce Wielkiej, rozbicie posterunku MO w Nawojowej, wysadzenie pomnika żołnierzy sowieckich w Nowym Sączu, likwidację kpt. Piotra Łukina, żołnierza sowieckiego kontrwywiadu wojskowego "Smiersz" i wiele innych. W kwietniu 1946 roku oddział został podzielony na 3 mniejsze, nad którymi dowództwo objęli: Bublik, Mordarski i Szczypta. Dwaj pierwsi podporządkowali się J. Kurasiowi ps. "Ogień", natomiast Szczypta działał w ramach oddziału NSZ "Żandarmeria" Jana Dubaniowskiego ps. "Salwa", a od stycznia 1947 roku również podporządkował się "Ogniowi". Akta zawierają kwestionariusz Adama Pietrucha, ps. "Jeleń", "Smyk", który występuje jako żołnierz S. Piszczka "Okrzei" grupa "Zenita" od 01.08.1946. Akta o sygn. IPN Kr 074/55 (56/X) zob. także: https://grhzandarmeria.blogspot.com/p/blog-page_17.html
Charakterystyka nr 19, dot. organizacji Jana Dubaniowskiego ps. "Salwa", opracowana w Wydz. "C" KWMO w Krakowie w latach 1975-1976. Akta zawierają kwestionariusz osobowy Adama Pietrucha, ps. „Jeleń”, „Smyk", który występuje jako żołnierz "Żandarmerii" - oddziału Narodowych Sił Zbrojnych, dowodzonego przez Jana Dubaniowskiego ps. "Salwa". Brał udział w akcjach oddziału, a w szczególności w ataku na Urząd Gminy w Trzcianie oraz w likwidacji 2 żołnierzy LWP. Ujawnił się 17.03.1947. Wg szacunków UB przez cały okres istnienia organizacji "Salwy" należało do niej 110 żołnierzy. Posiadała - zwłaszcza w początkowym okresie - całą sieć współpracowników, informatorów, łączników. Żołnierze "Salwy" dokonali 138 akcji zbrojnych. W marcu 1946 roku na "Żandarmerię" było założone rozpracowanie agenturalne krypt. "Groźny", wykorzystano do niego kilkunastu informatorów, jednak bez oczekiwanych rezultatów. W związku z tym komuniści skoncentrowali się na połączonych akcjach UB, MO oraz KBW przeciwko organizacji "Salwy". W dniu 14.03.1947 Jan Dubaniowski ujawnił się wraz z kilkudziesięcioma żołnierzami swojej organizacji, a do pozostałych wydał odezwę, wzywającą ich do ujawnienia. Mimo wprowadzenia amnestii organy bezpieczeństwa wkrótce rozpoczęły represje. W tej sytuacji Dubaniowski w sierpniu 1947 ponownie utworzył oddział zbrojny, którego został dowódcą. "Salwa" zginął w potyczce z UB w Rudzie Kameralnej 27.09.1947 przy próbie przeniesienia oddziału na teren Beskidu Sądeckiego. Akta o sygn. IPN Kr 074/19 (19/X).
.