Biuletyn informacji publicznej Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 22-10-2024 11:46

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu osób "rozpracowywanych"


Imiona: Janina Stanisława
Nazwisko: Greszata
Nazwisko rodowe: Winniczuk
Miejsce urodzenia: Komarów-Osada
Data urodzenia: 10-07-1949
Imię ojca: Bronisław
Imię matki: Helena
Dodatkowe informacje:


Treść zapisów ewidencyjnych
Opis materiałów Stan zachowania Uwagi
Akta Sprawy Operacyjnego Sprawdzenia (SOS) krypt. „Pozostali” (nr rej. 8114), prowadzonej w latach 1983-1988 przez Wydział IV, a następnie Wydział VI KW MO/WUSW Zamość. Sprawę wszczęto z uwagi na „destrukcyjne oddziaływanie” grupy „byłych działaczy NSZZ RI >S[olidarność]< w gminie Komarów”, których „działalność o charakterze antypaństwowym” miała nasilić się w związku z pielgrzymką Jana Pawła II do Polski. Janina Greszata wymieniona jest m.in. w „Meldunku operacyjnym” RUSW Tomaszów Lubelski z dnia 05.06.1984, w którym zreferowano informacje uzyskane od TW ps. „Wiktor” podczas jego spotkania z funkcjonariuszem SB w dniu 04.06.1984. Tajny współpracownik wymienił J. Greszatę jako jedną z osób tworzących „prawie stały trzon” grupy składającej się z działaczy „Solidarności” RI z gm. Komarów. Jak wynika z dokumentu, grupa ta często spotykała się w jej mieszkaniu. Ponadto Janinę Greszatę wpisano do „Notatki służbowej dot. osób zarejestrowanych w sprawie operacyjnego rozpracowania kryptonim >Pogorzelcy<” z dnia 28.10.1987, opracowanej w Wydziale VI WUSW Zamość. Z kolei w „Wyciągu z aktualizacji planu przedsięwzięć neutralizujących i dyscyplinujących w stosunku do figurantów sprawy operacyjnego rozpracowania krypt. >Pogorzelcy< nr ew. 8827” z dnia 01.03.1988, sporządzonym w Wydziale VI, jej dane umieszczono wśród osób określonych jako „bezpośrednio uczestniczące w prowadzeniu wrogiej działalności na polecenie przywódców i inspiratorów”. Janina Greszata została też wspomniana w „Analizie materiałów w sprawie operacyjnego sprawdzenia krypt. >Pozostali< nr ew. 8114” z dnia 24.06.1988, jako jedna z osób wchodzących w skład „nielegalnej grupy opozycyjnej”, której „intensywne rozpracowanie” prowadził RUSW Tomaszów Lubelski w ramach SOR krypt. „Pogorzelcy”. Akta sprawy zostały zarchiwizowane pod sygn. 1777/II. Akta o sygn. IPN Lu 077/347 (1777/II).
Akta Sprawy Operacyjnego Sprawdzenia/ Sprawy Operacyjnego Rozpracowania krypt. "Pogorzelcy" (nr rej. 8827), do których włączono dokumenty innych spraw, m.in. z SOS krypt. "Szatnia" (nr rej. 7556), SOR krypt. "Nietoperz" (nr rej. 9453), SOR krypt. "Parapet " (nr rej. 11259), prowadzonych przez Wydział IV i Wydział VI WUSW Zamość, piony: IV, V i VI RUSW Tomaszów Lubelski. Wszystkie sprawy dotyczyły „działalności noszącej znamiona działalności antypaństwowej na bazie struktur b. >S[olidarności]< RI”. Janina Greszata (w niektórych dokumentach Greszta) została zarejestrowana do SOS/SOR „Pogorzelcy” przez pion VI RUSW Tomaszów Lubelski w dniu 25.01.1985, pod nr rej. 10229, jako „podejrzana o działalność w grupie opozycji politycznej na bazie b. >S[olidarności]< w rej. gminy Komarów” („Kwestionariusz osoby rozpracowywanej”). Wymieniono ją m.in. w „Wykazie osób zamieszkałych na terenie gminy Komarów znanych z negatywnych postaw społeczno-politycznych i działalności opozycyjnej” z 04.12.1984 oraz w „Informacji dot. wyników działań mających na celu rozbicie nielegalnej struktury >S[olidarności]<” z 26.04.1986, sporządzonych w RUSW Tomaszów Lubelski. W materiałach znajduje się także „Notatka służbowa z rozmowy profilaktyczno-ostrzegawczej, przeprowadzonej w dniu 28.08.1987 r. z figurantką sprawy operac. rozprac. krypt. >Pogorzelcy< Ob. Greszatą Janiną”. Jak odnotowano, podczas rozmowy, przeprowadzonej w jej miejscu pracy, „dano do zrozumienia rozmówczyni”, że „jej negatywna działalność polityczna jest (…) dobrze znana” Służbie Bezpieczeństwa „i kontynuowanie jej przez figurantkę pociągnie za sobą konsekwencje natury karno-administracyjnej i służbowej”. Natomiast w analizie materiałów SOR „Pogorzelcy” z dnia 07.07.1986 oraz w analizie z dnia 20.09.1989 podano, iż „w wyniku pracy operacyjnej stwierdzono”, że na terenie gmin Komarów i Tyszowce istnieje grupa, posiadająca „znamiona nieformalnej struktury opozycji politycznej”, zaś w toku rozpracowania „ustalono skład personalny grupy oraz określono zakres działania i stopień zaangażowania poszczególnych jej członków”. Janinę Greszatę wymieniono wśród osób stanowiących „trzon grupy”. Prowadzenie SOR „Pogorzelcy” zakończono w związku z legalizacją NSZZ „Solidarność” RI. W dniu 30.09.1989 materiały sprawy złożono w archiwum Sekcji „C” Wydziału Zabezpieczenia Operacyjnego WUSW Zamość pod sygn. 2387/II. Akta o sygn. IPN Lu 077/829 (2387/II) oraz zapisy kartoteczno-ewidencyjne.
Akta Kwestionariusza Ewidencyjnego (KE) krypt. „Mały” (nr rej. 6996), prowadzonego przez Wydział IV KW MO/WUSW Zamość/ Referat VI RUSW Tomaszów Lubelski w latach 1982-1989, w odniesieniu do aktywnego członka NSZZ "Solidarność" RI zamieszkałego w Kolonii Zubowice (gm. Komarów). Janina Greszata wymieniona została w „Analizie materiałów operacyjnych dot. figuranta kwestionariusza ewidencyjnego krypt. >Mały< nr ewid. 6996”, z dnia 22.11.1984, wśród „b. działaczy >S[olidarności]< RI, znanych z ekstremalnych postaw”, z którymi utrzymywała kontakt osoba objęta Kwestionariuszem. Materiały KE złożono do archiwum pod sygn. 2500/II. Akta o sygn. IPN Lu 077/887 (2500/II).
Akta kontrolne postępowania przygotowawczego nr RSD 18/85, prowadzonego przez Wydział Śledczy WUSW Zamość w okresie 09.10.1985 - 07.04.1986, w sprawie „podejmowania działań zmierzających do wywołania niepokoju publicznego na terenie województwa zamojskiego”. Postępowanie wszczęto w związku z powiadomieniem WUSW Zamość przez WUSW Lublin, że „w okresie poprzedzającym wybory do Sejmu PRL na terenie Zamościa i okolicznych miejscowości, a także na terenie Gminy Komarów, przygotowywany jest kolportaż nielegalnych wydawnictw, mogących wywołać niepokój publiczny oraz nawołujących do bojkotu (…) wyborów (…)”. Jak wynika z „Notatki urzędowej” z dnia 07.10.1985, sporządzonej przez funkcjonariusza Wydziału Śledczego WUSW Zamość, „w przekazanej informacji określono także krąg kolporterów oraz odbiorców” tych wydawnictw, m.in. z „rejonu Komarowa”, wśród których wymieniono także Janinę Greszatę. Akta o sygn. IPN Lu 027/111, t. 1. (193/III).
Dokumentacja Wydziału VI WUSW Zamość z lat 1985-1989, dotycząca ochrony tajemnicy państwowej i służbowej, planów mobilizacyjno-obronnych, rozpoznania i oceny „zagrożeń” zewnętrznych i wewnętrznych na terenie woj. zamojskiego, m.in. na wypadek wojny lub stanu wyjątkowego (normatywy, plany, wytyczne, korespondencja). Janina Greszata została wymieniona w piśmie z dnia 22.08.1988, skierowanym przez Zastępcę Naczelnika Wydziału VI WUSW Zamość do Naczelnika Wydziału Zabezpieczenia Operacyjnego WUSW Zamość. Jej dane wpisano tu wśród 22 osób, wobec których Wydział VI składał „zamówienie” na kontrolę przesyłek pocztowych, jaką w przypadku wprowadzenia stanu wyjątkowego prowadziłby Urząd Cenzury WUSW Zamość. Wydział VI wnosił, aby podczas „kontroli operacyjnej przesyłek” wskazanych osób zwracano szczególną uwagę na literaturę bezdebitową, ulotki, „adresy i kontakty innych osób z figurantami”, zawiadomienia i zaproszenia na różnorodne uroczystości, zjazdy. Akta o sygn. IPN Lu 0254/9.
Zarządzenia/Orzeczenia
Treść

Zarządzenie prokuratora IPN z dn. 27 czerwca 2022 r. w sprawie o sygn. Ppl Lu 322/22 dotyczące Janiny Greszaty: wobec niestwierdzenia wątpliwości co do zgodności z prawdą złożonego oświadczenia lustracyjnego, prokurator IPN zarządził o pozostawieniu sprawy bez dalszego biegu.

.