Biuletyn informacji publicznej Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 22-03-2024 11:35

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu osób "rozpracowywanych"


Imiona: Stanisław
Nazwisko: Bagiński
Miejsce urodzenia: Jabłonka-Świerczewo gm. Wysokie Mazowieckie
Data urodzenia: --1924
Imię ojca: Bronisław
Imię matki: Władysława
Dodatkowe informacje:


Treść zapisów ewidencyjnych
Opis materiałów Stan zachowania Uwagi
Stanisław Bagiński od wiosny 1945 r. do grudnia 1948 był żołnierzem antykomunistycznego Narodowego Zjednoczenia Wojskowego (NZW) na terenie powiatów Łomża i Wysokie Mazowieckie. Nosił pseudonim "Piorun". W latach 1946-1948 Stanisław Bagiński walczył zbrojnie z komunistycznymi okupantami kraju m.in. w szeregach oddziału NZW pod dowództwem por. Henryka Jastrzębskiego pseud. "Zbych", a następnie oddziału NZW pod dowództwem por. Zbigniewa Żwańskiego pseud. „Noc”. Stanisław Bagiński pseud. "Piorun" figuruje w aktach i zapisach ewidencyjnych oraz w kartotekach PUBP Łomża, PUBP Wysokie Mazowieckie i WUBP w Białymstoku z lat 1947-1949. Zapisano w nich także między innymi, że Stanisław Bagiński "brał udział w napadach terrorystyczno-rabunkowych z bronią w ręku na posterunki MO i osoby cywilne" oraz w zbrojnych starciach z grupami operacyjnymi KBW-UB. Wpis na podstawie zapisów ewidencyjno-kartotecznych.
Stanisław Bagiński pseud. "Piorun" figuruje wraz z innymi żołnierzami i współpracownikami Narodowego Zjednoczenia Wojskowego (NZW) w aktach śledczych UB z PUBP w Łomży oraz w aktach prokuratorskich i sądowych Wojskowego Sądu Rejonowego w Białymstoku z lat 1948-1949. Są to akta w sprawie karnej przeciwko żołnierzowi NZW, pojmanemu przez KBW i UB dn. 17 grudnia 1948 koledze Stanisława Bagińskiego z ich partyzanckiej grupy - Janowi Grabowskiemu pseud. "Wolny" (ur. 16 października 1924). Był on podejrzany i oskarżony m.in. o to, że od stycznia 1947 do grudnia 1948 na terenie pow. Łomża i pow. Wysokie Mazowieckie "był członkiem nielegalnej organizacji NZW usiłującej przemocą zmienić ustrój państwa" oraz m.in. o to, że dnia 10 maja 1947 "w okolicach miejscowości Zambrów wspólnie z innymi [w tym ze Stanisławem Bagińskim pseud. >Piorun<] dokonał zamachu na grupę funkcjonariuszy z Komendy Powiatowej MO w Łomży". IPN Bi 212/2616 t. 1 (Sr. 260/49).
Stanisław Bagiński pseud. "Piorun" figuruje wraz z kilkudziesięcioma innymi żołnierzami i współpracownikami Narodowego Zjednoczenia Wojskowego (NZW) w aktach Wydz. "C" KW MO w Białymstoku z lat 1976-1978 zatytułowanych "Charakterystyka nr 3" i "Kwestionariusze osobowe oraz karty na czyn przestępczy do charakterystyki nr 3". To opracowanie SB dot. antykomunistycznej organizacji Narodowe Zjednoczenie Wojskowe i jej zbrojnego oddziału pod dowództwem por. Zbigniewa Żwańskiego pseud. "Noc" i "Zbigniew" - działającego w latach 1947-1951 na terenie powiatów Ostrów Mazowiecka, Ostrołęka i Łomża. Te materiały, w tym głównie kwestionariusze osobowe żołnierzy NZW, zostały opracowane na podstawie materiałów UB z lat 1940-ch i 1950-ch. W kwestionariuszu dot. Stanisława Bagińskiego pseudonim "Piorun" (w tomie 3) zapisano między innymi, że ww. członek NZW "w okresie od 1945 r. do marca 1948 na terenie powiatu łomżyńskiego i wysokomazowieckiego (...) wchodził w skład bojówek PAS pod dowództwem >Ciemnego< [tj. por. Tadeusza Narkiewicza pseud. „Ciemny”], >Zbycha< [por. Henryka Jastrzębskiego pseud. "Zbych"] i >Zbigniewa< [tj. por. Zbigniewa Żwańskiego]. W miesiącach kwietniu, maju i czerwcu [1948 r.] był członkiem bandy >Nocy<. Pod koniec czerwca 1948 r. odłączył się wraz ze >Stachem< [tj. Aleksandrem Mrozowskim] i >Wolnym< [Janem Grabowskim] tworząc samodzielną grupę (...). Dnia 17 XII 1948 r. został zabity w bunkrze w czasie operacji [UB i KBW]". IPN Bi 019/2 t. 3 (1/2).
Stanisław Bagiński pseud. "Piorun" i "Klon" figuruje wraz z kilkuset innymi żołnierzami i współpracownikami Narodowego Zjednoczenia Wojskowego (NZW) w wielotomowych aktach KW MO w Białymstoku zatytułowanych "Charakterystyka nr 50" i "Kwestionariusze osobowe do charakterystyki nr 50". To opracowanie SB dot. antykomunistycznej organizacji Narodowe Zjednoczenie Wojskowe - Komenda Powiatu Łomża kryptonim "Łaba"/ "Podhale" i jednego z jej zbrojnych oddziałów pod dowództwem Henryka Gawkowskiego pseud. "Rola" - działających w latach 1945-1949. Te materiały, w tym głównie kwestionariusze osobowe żołnierzy NZW, zostały opracowane na bazie materiałów UB z lat 1940-ch i 1950-ch przez Wydział "C" Komendy Wojewódzkiej MO w Białymstoku. W kwestionariuszu dot. Stanisława Bagińskiego pseud. "Piorun"/ "Klon" (w tomie 6) zapisano między innymi, że ww. partyzant "w okresie od 1945 r. do 16 XII 1948 r. na terenie powiatu łomżyńskiego był członkiem reakcyjnej nielegalnej organizacji NZW (...), był członkiem PAS [tj. Pogotowia Akcji Specjalnej NZW] pod dowództwem >Roli< [sierż. Henryka Gawkowskiego]. Dokonywał napadów zbrojnych na żołnierzy LWP, funkcjonariuszy MO, UB i obiekty państwowe. W dniu 16 XII 1948 w czasie akcji [obławy KBW i UB na trzech partyzantów] popełnił samobójstwo w bunkrze przez rozerwanie się granatem". IPN Bi 019/92 t. 6 (2/39).
Stanisław Bagiński pseud. "Piorun" występuje wraz ze stu kilkudziesięcioma innymi żołnierzami i współpracownikami antykomunistycznego Narodowego Zjednoczenia Wojskowego w aktach operacyjnych UB z PUBP w Łomży i WUBP w Białymstoku z lat 1948-1955 zarejestrowanych jako Sprawa Obiektowa krypt. "Nil-3". Sprawa ta dotyczyła rozpracowania członków Komendy Powiatu NZW krypt. "Łaba"/ "Podhale" i jej zbrojnych oddziałów - działających na terenie pow. Łomża i pow. Ostrów Mazowiecka w latach 1946-1951. Akta te zawierają m.in. schemat organizacyjny Komendy Powiatu NZW krypt. "Podhale", spis lokalnej agentury UB, schemat Komendy Powiatu NZW krypt "Łaba II", wykaz członków NZW z terenu pow. Łomża, spis członków NZW z terenu powiatów: Zambrów i Ostrów Mazowiecka, raporty, sprawozdania i plany działań operacyjnych UB. IPN Bi 011/14 t. 4 (155/IV/d-e).
Stanisław Bagiński pseud. "Piorun" występuje wraz z dwustu kilkudziesięcioma innymi żołnierzami i współpracownikami Narodowego Zjednoczenia Wojskowego (NZW) w aktach operacyjnych UB z PUBP Łomża i WUBP w Białymstoku z lat 1948-1956. Sprawa ta dot. rozpracowania i planowanej przez UB likwidacji grup i pojedynczych ukrywających się żołnierzy antykomunistycznego podziemia - w tym "pozostałości" zbrojnego oddziału NZW pod dowództwem kpt. Romualda Rajsa pseud. "Bury" (rozbitego przez UB-KBW w latach 1947-1948). Akta te zawierają m.in.: spis osób figurujących w sprawie, spisy członków oddziałów NZW pod dowództwem: Henryka Sikorskiego pseud. "Gryf" i Henryka Jastrzębskiego pseud. "Zbych", raporty UB o wszczęciu rozpracowania oddziału NSZ pod dowództwem Władysława Krysiaka ps. "Stalowy" i oddziału NZW pod dowództwem Tadeusza Narkiewicza pseud. "Ciemny", raport UB o rozpracowaniu oddziału NZW pod dowództwem Tadeusza Bogatko pseud. "Plon" i oddziału NSZ pod dowództwem Jana Zalewskiego pseud. "Żbik", akta dot. rozpracowania oddziału NZW pod dowództwem Henryka Gawkowskiego pseud. "Rola" i innych oddziałów. IPN Bi 011/23 t. 1 (161/IV/I).
Stanisław Bagiński pseud. "Piorun" figuruje wraz z innymi żołnierzami i współpracownikami Narodowego Zjednoczenia Wojskowego (NZW) w aktach śledczych UB z WUBP w Białymstoku. Akta te dot. rolnika Mariana Szeligowskiego (ur. 1 stycznia 1922), który był podejrzany i oskarżony o to, że w okresie od listopada do grudnia 1948 na terenie wsi Gosie Duże pow. Łomża udzielił trzykrotnie pomocy członkom nielegalnej organizacji NZW: Stanisławowi Bagińskiemu pseud. "Piorun", Janowi Grabowskiemu pseud. "Wolny" i Aleksandrowi Mrozowskiemu pseud. "Stach" - pomocy w postaci wyżywienia i schronienia oraz przechowywania różnych przedmiotów. IPN Bi 015/623 (6791/III).
Stanisław Bagiński pseud. "Piorun" figuruje wraz z innymi żołnierzami i współpracownikami Narodowego Zjednoczenia Wojskowego (NZW) w aktach prokuratorskich i sądowych Wojskowego Sądu Rejonowego w Białymstoku z lat 1948-1952. Są to akta w sprawie karnej przeciwko współpracownikowi NZW Władysławowi Królowi (ur. 12 września 1920), który był on oskarżony o to, że na terenie wsi Wybrany gm. Puchały pow. Łomża "udzielał czynnej pomocy członkom związku NZW mającego na celu zmianę przemocą ustroju państwa". Między innymi o to, że Stanisławowi Bagińskiemu pseud. "Piorun", Janowi Grabowskiemu pseud. "Wolny" i Aleksandrowi Mrozowskiemu pseud. "Stach" udzielał pomocy w postaci ich wyżywienia i kwaterowania, a w dniu 9.10.1948 z polecenia w/w partyzantów "stał na posterunku przez okres dwóch godzin", tj. o "popełnienie przestępstwa z art. 14 § 1 dekretu z dn. 16.11.1945 r.". IPN Bi 212/2506 (Sr. 79/49).
.