Biuletyn informacji publicznej Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 29-04-2024 09:15

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu osób "rozpracowywanych"


Imiona: Tadeusz
Nazwisko: Ptaszyński
Miejsce urodzenia: Szczepankowo pow. Łomża
Data urodzenia: 16-02-1928
Imię ojca: Antoni
Imię matki: Maria
Dodatkowe informacje:


Treść zapisów ewidencyjnych
Opis materiałów Stan zachowania Uwagi
Tadeusz Ptaszyński (ur. w lutym 1928 r.) w latach 1945-1948 był członkiem konspiracyjnych struktur i żołnierzem antykomunistycznego Narodowego Zjednoczenia Wojskowego (NZW) na terenach powiatów Łomża i Ostrów Maz. Nosił pseudonim"Róża". Walczył z komunistycznymi okupantami kraju m.in. w zbrojnym oddziale pod dowództwem por. Henryka Jastrzębskiego pseud. "Zbych" i następnie (od kwietnia 1948) por. Zbigniewa Żwańskiego pseud. „Noc”/ "Zbigniew". Tadeusz Ptaszyński pseud. "Róża" figuruje w aktach i zapisach ewidencyjnych, w kartotekach i inwentarzach materiałów WUBP w Białymstoku, MBP i WUBP w Warszawie oraz PUBP w Łomży z lat 1947-1948. Zapisano w nich między innymi, że Tadeusz Ptaszyński "działał w bojówce NZW dowodzonej przez Henryka Jastrzębskiego pseud. >Zbych<". W kartotece MBP/MSW zanotowano, że Tadeusz Ptaszyński "w czasie akcji [tj. obławy grupy operacyjnej UB-KBW na partyzantów] koło wsi Krajewo-Budziły pow. Łomża dnia 1 VII 1948 r. został ciężko ranny własnoręcznie rzuconym granatem i zmarł w drodze do szpitala". Wpis na podstawie zapisów ewidencyjno-kartotecznych.
Tadeusz Ptaszyński pseud. "Róża" figuruje wraz z kilkudziesięcioma innymi żołnierzami i współpracownikami Narodowego Zjednoczenia Wojskowego (NZW) w aktach Wydz. "C" KW MO w Białymstoku z lat 1976-1978 zatytułowanych "Charakterystyka nr 3" i "Kwestionariusze osobowe oraz karty na czyn przestępczy do charakterystyki nr 3". To opracowanie SB dot. antykomunistycznej organizacji Narodowe Zjednoczenie Wojskowe i jej zbrojnego oddziału pod dowództwem por. Zbigniewa Żwańskiego pseud. "Noc", "Zbigniew" - działającego w latach 1947-1951 na terenach powiatów Ostrów Mazowiecka, Ostrołęka i Łomża. Te materiały, w tym kwestionariusze osobowe żołnierzy NZW, zostały opracowane na podstawie materiałów UB z lat 1940-ch i 1950-ch. W kwestionariuszu dot. Tadeusza Ptaszyńskiego pseud. "Róża" (w tomie 3) zapisano między innymi, że ww. "w okresie od 1945 r. do marca 1948 r. był członkiem NZW na terenie powiatu łomżyńskiego, wchodził w skład bojówki PAS pod dowództwem >Zbycha< (...). W miesiącach kwietniu i maju 1948 r. i do połowy czerwca 1948 r. był członkiem bandy >Nocy< (...). Brał aktywny udział w napadach terrorystyczno-rabunkowych i napadach na grupy operacyjne składające się z pracowników UB, MO i WP. Dnia 1 VII 1948 r. został zabity w czasie operacji [przeprowadzonej przez grupę UB-KBW]". IPN Bi 019/2 t. 3 (1/2).
Tadeusz Ptaszyński pseud. "Róża" figuruje wraz z kilkuset innymi żołnierzami i współpracownikami Narodowego Zjednoczenia Wojskowego (NZW) w wielotomowych aktach KW MO w Białymstoku i KW MO w Warszawie z lat 1974-1980 zatytułowanych "Charakterystyka nr 50" i "Kwestionariusze osobowe do charakterystyki nr 50". To opracowanie SB dot. zbrojnego oddziału NZW pod dowództwem por. Henryka Jastrzębskiego pseud. "Zbych" - działającego w latach 1945-1948. Te materiały, w tym kwestionariusze osobowe żołnierzy NZW, zostały opracowane na bazie materiałów UB z lat 1940-ch i 1950-ch przez Wydział "C" Komendy Wojewódzkiej MO w w Białymstoku. W kwestionariuszu dot. Tadeusza Ptaszyńskiego pseud. "Róża" (w tomie 4) zapisano między innymi, że ww. "w okresie od 1945 r. do 2 lipca 1948 r. na terenie powiatu łomżyńskiego był członkiem reakcyjnej nielegalnej organizacji NZW, chodził w bojówce PAS pod dowództwem >Zbycha< (...). W dniu 02.07.1948 r. w czasie operacji na terenie poligonu we wsi Krajewo-Budziły pow. Łomża został zabity przez grupę operacyjną [UB-KBW]". IPN Bi 019/92 t. 4 (2/39).
.