Biuletyn informacji publicznej Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 29-04-2024 09:15

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu osób "rozpracowywanych"


Imiona: Jan
Nazwisko: Wiśniewski
Miejsce urodzenia: pow. Lipno
Data urodzenia: --1923
Imię ojca: Stanisław
Dodatkowe informacje:


Treść zapisów ewidencyjnych
Opis materiałów Stan zachowania Uwagi
Jan Wiśniewski od roku 1947 był współpracownikiem, a od wiosny lub lata 1948 do lutego 1949 żołnierzem antykomunistycznego Narodowego Zjednoczenia Wojskowego (NZW) na terenach powiatów Płock, Lipno, Mława, Rypin i Sierpc. Nosił pseudonim "Czarny"/ "Czarny II". Walczył z komunistycznymi okupantami kraju w szeregach partyzanckiego oddziału ROAK/ NZW pod dowództwem por. Franciszka Majewskiego pseud. „Słony”, „Mściciel”, a następnie pod dowództwem st. sierż. Wiktora Stryjewskiego pseud. "Cacko". Jan Wiśniewski pseud. "Czarny" figuruje w aktach i zapisach ewidencyjnych oraz w kartotekach UB z WUBP w Bydgoszczy i PUBP w Mławie z lat 1948-1965. W kartotece WUBP w Bydgoszczy zapisano między innymi, że ww. "po wyzwoleniu należał do bandy terrorystyczno-rabunkowej pod nazwą NZW [tj. do partyzanckiego oddziału NZW]. W lutym 1949 r. w czasie potyczki został zabity" (w dn. 11 lutego 1949 w czasie obławy wojsk KBW i funkcjonariuszy MO i UB na 10-osobowy oddział NZW pod dowództwem sierż. Jana Malinowskiego pseud. "Stryj" koło wsi Sinogóra pow. Mława). Wraz z Janem Wiśniewskim poległo tego dnia w walce z KBW, UB i MO także pięciu innych żołnierzy NZW: Jan Malinowski pseud. "Stryj", Tadeusz Denst pseud. „Alojzy”, Zdzisław Derkus pseud. „Urkes”, Stanisław Pospisiel pseud. "Leszek" oraz Jan Jaroszewski pseud. "Rekrut". Wpis na podstawie zapisów ewidencyjno-kartotecznych.
Jan Wiśniewski pseud. "Czarny" występuje wraz z kilkudziesięcioma innymi żołnierzami i współpracownikami partyzanckiego oddziału Ruchu Oporu Armii Krajowej (ROAK) i następnie Narodowego Zjednoczenia Wojskowego (NZW) w aktach śledczych UB z PUBP Rypin i WUBP w Bydgoszczy z lat 1946-1949. Akta te dot. śledztwa przeciwko grupie współpracowników i pomocników partyzanckiego oddziału pod dowództwem por. Franciszka Majewskiego "Mściciela" z ROAK / NZW - działających w powiecie rypińskim w latach 1946-1948. Akta te zawierają między innymi protokoły przesłuchań osób podejrzanych i świadków oraz akty oskarżenia. Jan Wiśniewski pseud. "Czarny" występuje między innymi w protokole przesłuchania aresztowanego przez UB Stanisława Konczyńskiego pseud. "Stary" (ur. 6.01.1914) z dnia 17 lutego 1949 (w tomie 1 ww. akt na str. 123). IPN By 070/1797 (1853/III).
Jan Wiśniewski pseud. "Czarny" figuruje wraz ze stu kilkudziesięcioma innymi żołnierzami i współpracownikami Ruchu Oporu Armii Krajowej (ROAK) i następnie Narodowego Zjednoczenia Wojskowego (NZW) w aktach KW MO w Bydgoszczy zatytułowanych "Okręg Narodowego Zjednoczenia Wojskowego nr 23 krypt. >Mazowsze<. Grupa bojowa >Mściciela<.". Te akta i materiały, w tym m.in. kwestionariusze osobowe żołnierzy i współpracowników ROAK i NZW oraz "karty czynów", zostały opracowane w latach 1972-1989 (na podstawie materiałów UB z lat 1940-ch) przez Wydział "C" Komendy Wojewódzkiej MO w Bydgoszczy i dot. charakterystyki i żołnierzy partyzanckiego oddziału ROAK/ NZW pod dowództwem por. Franciszka Majewskiego pseud. „Słony”, „Mściciel”. Oddział ten walczył zbrojnie z komunistycznymi okupantami kraju na terenach powiatów Płock, Rypin, Sierpc, Lipno, Mława i Płońsk w latach 1945-1949. W kwestionariuszu osobowym dot. Jana Wiśniewskiego pseud. "Czarny" zapisano między innymi, iż ww. to "członek grupy bojowej >Mściciela<" i "okręgu NZW nr 23 krypt. >Mazowsze<". Zanotowano, że Jan Wiśniewski „w czasie potyczki w lutym 1949 r. został zabity". IPN By 011/4 (4/0).
Jan Wiśniewski pseud. "Czarny" występuje wraz ze stu kilkoma innymi żołnierzami i współpracownikami Ruchu Oporu Armii Krajowej (ROAK) i następnie Narodowego Zjednoczenia Wojskowego (NZW) w aktach KW MO w Bydgoszczy z lat 1972-1988 zatytułowanych "Okręg NZW nr 23 krypt. >Mazowsze<. Grupa bojowa >Mściciela<.". Te akta i materiały, w tym m.in. kwestionariusze osobowe żołnierzy i współpracowników ROAK i NZW oraz "karty czynów przestępczych", zostały opracowane w latach 1972-1988 (na podstawie materiałów UB z lat 1940-ch) przez Wydział "C" Komendy Wojewódzkiej MO w Bydgoszczy. Dot. charakterystyki i żołnierzy partyzanckiego oddziału ROAK/ NZW pod dowództwem por. Franciszka Majewskiego pseud. „Słony”, „Mściciel” (walczącego zbrojnie z komunistycznymi okupantami kraju na terenach powiatów Płock, Płońsk, Rypin, Sierpc, Lipno i Mława w latach 1945-1949). W kwestionariuszu osobowym dot. Jana Wiśniewskiego pseud. "Czarny" (opracowanym w roku 1972) zapisano między innymi, iż ww. partyzant to "członek nielegalnej organizacji pod nazwą okręg NZW nr 23 krypt. >Mazowsze<" i "grupy bojowej >Mściciela<". Niżej zanotowano, że Jan Wiśniewski "nie żyje" i „w czasie potyczki w lutym 1949 r. został zabity". IPN By 09/8 t. 1 (nr 8/0).
.