Biuletyn informacji publicznej Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 29-04-2024 09:15

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu osób "rozpracowywanych"


Imiona: Edward
Nazwisko: Guziak
Miejsce urodzenia: Jaśki gm. Piekuty pow. Wysokie Maz.
Data urodzenia: 10-08-1927
Imię ojca: Stanisław
Imię matki: Wincentyna
Dodatkowe informacje:


Treść zapisów ewidencyjnych
Opis materiałów Stan zachowania Uwagi
Edward Guziak (ur. w sierpniu 1927) w latach 1944-1947 był współpracownikiem i żołnierzem komend AK-WiN i antykomunistycznego zbrojnego podziemia na terenie powiatu Wysokie Mazowieckie i powiatów okolicznych. Nosił kolejne pseudonimy "Jastrząb" i "Trzask". Walczył z komunistycznymi okupantami kraju między innymi w szeregach partyzanckiego oddziału pod dowództwem por./ kpt. Kazimierza Kamieńskiego pseud. „Huzar”. Edward Guziak pseud. "Jastrząb" i "Trzask" figuruje w aktach ewidencyjnych i kartotekach UB i MO z WUBP i KW MO Białystok oraz PUBP Wysokie Mazowieckie z lat 1947-1948. Zapisano w nich między innymi, że Edward Guziak to "członek bandy >Huzara<", który został "zabity w czasie akcji 23 grudnia 1947 r." (tj. podczas obławy grupy operacyjnej UB-KBW na partyzantów z oddziału kpt. "Huzara"). Wpis na podstawie zapisów ewidencyjno-kartotecznych.
Edward Guziak pseud. "Trzask" występuje wraz z kilkudziesięcioma innymi żołnierzami i współpracownikami antykomunistycznego zbrojnego podziemia w aktach operacyjnych UB i MO z PUBP Wysokie Mazowieckie oraz WUBP i KW MO w Białymstoku z lat 1948-1949 zarejestrowanych jako "Sprawa Ewidencyjno-Agenturalna przeciwko bandzie pod dowództwem Kamieński Kazimierz ps. >Huzar<". Sprawa ta dot. rozpracowania i likwidacji zbrojnego oddziału partyzanckiego pod dowództwem kpt. Kazimierza Kamieńskiego pseud. „Huzar" - działającego w latach 1947-1952 na terenie pow. Wysokie Maz. i powiatów okolicznych. Ww. akta UB i MO zawierają między innymi meldunki i raporty UB i MO dotyczące rozpracowania i ujęcia bądź zabicia poszczególnych współpracowników i żołnierzy podziemia oraz doniesienia tajnych informatorów UB i MO. Edward Guziak pseud. "Trzask" występuje m.in. w obszernym raporcie komendanta MO woj. białostockiego z dn. 28.12.1947 dotyczącego sprawozdania z obławy przeprowadzonej na partyzantów oddziału kpt. "Huzara" w dniach 22-24 grudnia 1947, podczas której "członek bandy >Huzara< ps. >Trzask< został zabity". IPN Bi 047/1078 (46/170).
Edward Guziak pseud. "Trzask" występuje wraz ze stu kilkudziesięcioma innymi żołnierzami i współpracownikami antykomunistycznego zbrojnego podziemia w aktach operacyjnych i meldunkach szefów komend MO z KP MO Bielsk Podlaski oraz z KW MO w Białymstoku z lat 1947-1948 zatytułowanych "Teczka bandy >Młota< rok 1947". Te materiały operacyjne i meldunki MO dot. ścigania i stopniowej likwidacji kilku zbrojnych oddziałów partyzanckich z 6 Partyzanckiej Brygady Wileńskiej pod dowództwem kpt. Władysława Łukasiuka pseud. „Młot”, w tym oddziału kpt. Kazimierza Kamieńskiego pseud. „Huzar" - działających w latach 1945-1952 na terenie pow. Bielsk Podlaski, pow. Wysokie Maz. i powiatów okolicznych. Ww. akta MO zawierają przede wszystkim meldunki i raporty dotyczące ujęcia bądź zabicia poszczególnych współpracowników i żołnierzy podziemia. Edward Guziak pseud. "Trzask" występuje m.in. w meldunkach operacyjnych MO z obławy na partyzantów i pościgu z dn. 23.12.1947 - przeprowadzonych przeciwko oddziałowi "Huzara". IPN Bi 047/1079 (46/171).
Edward Guziak pseud. "Jastrząb", "Trzask" figuruje wraz z kilkuset innymi żołnierzami i współpracownikami antykomunistycznego zbrojnego podziemia w aktach KW MO w Białymstoku z lat 1974-1977 zatytułowanych "Kwestionariusze osobowe na członków i pomocników bandy terrorystyczno-rabunkowej >Huzara<". W kwestionariuszu osobowym dot. Edwarda Guziaka pseud. "Jastrząb", "Trzask" zapisano między innymi, iż ww. partyzant to w okresie niemieckiej okupacji "członek AK ps. >Jastrząb<", który "w 1947 r. jako członek AK-WiN wstąpił do bandy >Huzara< działając na terenie powiatu Wysokie Mazowieckie. W kwietniu 1947 ujawnił się (brak danych gdzie). Jesienią 1947 ponownie przyłączył się do bandy >Huzara<. W dniu 23 grudnia 1947 w czasie zbrojnej walki bandy z grupą operacyjno-wojskową [tj. grupą UB-KBW] ukrył się w zabudowaniach pomocnika bandy Jemiołkowskiego w Łapach, gdzie broniąc się przed ujęciem został zabity". IPN Bi 019/1 t. 2 (1/1).
.