Biuletyn informacji publicznej Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 22-03-2024 11:35

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu osób "rozpracowywanych"


Imiona: Stanisław
Nazwisko: Martyniuk
Miejsce urodzenia: Wołoskowola pow. Włodawa
Data urodzenia: 25-03-1920
Imię ojca: Andrzej
Imię matki: Anastazja
Dodatkowe informacje:


Treść zapisów ewidencyjnych
Opis materiałów Stan zachowania Uwagi
Stanisław Martyniuk (ur. w marcu 1920 r.) w latach 1944-48 był współpracownikiem i żołnierzem lokalnych komend AK-WiN i antykomunistycznego zbrojnego podziemia na terenie powiatu Włodawa. Nosił kolejne pseudonimy "Żyd" i "Skowronek". Walczył z komunistycznymi okupantami kraju między innymi w szeregach placówki WiN w Wołoskowoli pod dowództwem Piotra Kwiatkowskiego pseud. "Dąbek" oraz partyzanckiego oddziału pod dowództwem por. Edwarda Taraszkiewicza pseud. „Żelazny”. Stanisław Martyniuk pseud. "Skowronek" figuruje w zapisach ewidencyjnych, inwentarzach akt oraz w kartotekach MBP/ MSW, WUBP/ KW MO w Lublinie oraz PUBP Włodawa z lat 1947-1949. Zapisano w nich między innymi, że Stanisław Martyniuk od 1945 roku "należał do nieleg. org. WiN pod dowództwem >Żelaznego< na terenie powiatu Włodawa, pełnił funkcję komendanta placówki we wsi Wołoskowola. W dniu 13.03.1947 r. ujawnił się w PUBP Włodawa i zdał broń (...). W dniu 17 stycznia 1948 r. został zatrzymany przez grupę operacyjną [UB-KBW] we wsi Wołoskowola jako podejrzany o współpracę z bandą „Żelaznego” i nielegalne posiadanie broni. W dniu 22 stycznia 1948 r. podczas przesłuchania uciekł z posterunku i w trakcie ucieczki został zabity". Wpis na podstawie zapisów ewidencyjno-kartotecznych.
Stanisław Martyniuk pseud. "Skowronek" figuruje w aktach śledczych UB z WUBP w Lublinie oraz PUBP Włodawa z lat 1946-1960. Te akta dot. śledztwa UB w sprawie "udzielania pomocy członkom nielegalnych organizacji WiN i UPA" prowadzonego przeciwko Anastazji Martyniuk i innym "podejrzanym o popełnienie przestępstwa z art. 28 w zw. z art. 85 KKWP". Akta te zawierają między innymi oświadczenie Stanisława Martyniuka z dnia 13 marca 1947 złożone w PUBP Włodawa w dniu jego ujawnienia się, a także "protokół zatrzymania" ww. żołnierza partyzanckiego oddziału "Żelaznego" przez funkcjonariuszy UB z dnia 17 stycznia 1948. W ww. aktach śledczych zapisano między innymi (w meldunku KBW z dn. 23 stycznia 1948), że aresztowany Stanisław Martyniuk został zastrzelony przez oficera KBW w dniu 22 stycznia 1948 ok. godz. 13.30 (na ulicy w m. Sosnowica - podczas ucieczki Stanisława Martyniuka z kancelarii KBW w trakcie wcześniejszego przesłuchiwania go przez funkcjonariuszy KBW). IPN Lu 012/687 (III/7280).
.