Biuletyn informacji publicznej Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 29-04-2024 09:15

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu osób "rozpracowywanych"


Imiona: Antoni
Nazwisko: Chmielowski
Miejsce urodzenia: Wołczuchy
Data urodzenia: 15-08-1914
Imię ojca: Antoni
Imię matki: Anna
Dodatkowe informacje:

Antoni Chmielowski (1914-1969) - ps. "Wołk", "Gród"- oficer WP oraz PSZ na Zachodzie, żołnierz AK w służbie specjalnej ("cichociemny")

Szef Oddziału II Okręgu Lwowskiego AK oraz Oddziału II Organizacji "NIE" we Lwowie

Represjonowany przez organy bezpieczeństwa Polski Ludowej i ZSRR

Odznaczony m.in: Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari oraz dwukrotnie Krzyżem Walecznych.



Treść zapisów ewidencyjnych
Opis materiałów Stan zachowania Uwagi
Teczka zawiera materiały Sprawy Ewidencyjno-Obserwacyjnej krypt. "Radwan" prowadzonej w 1955 roku przez Wydział I Departamentu III Komitetu ds Bezpieczeństwa Publicznego w związku z inwigilacją Antoniego Chmielowskiego ps. "Wołk", "Gród". Ww. był rozpracowywany przez UB już od 1945 roku w związku z jego działalnością podczas wojny we lwowskiej AK. Antoni Chmielowski walczył podczas kampanii 1939, następnie trafił do Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Zgłosił się do służby w kraju i po odpowiednim przeszkoleniu został zrzucony do Polski w dniu 14 marca 1943. Przydzielony do Lwowskiego Okręgu AK, gdzie został szefem komórki legalizacyjnej, a następnie szefem Oddziału II. Po zakończeniu akcji "Burza" we Lwowie kierował wywiadem organizacji "NIE" do października 1945. W październiku 1945 wyjechał do Polski. Zatrzymany 23.12.1945 przez PUBP w Będzinie, a następnie w styczniu 1946 przekazany na dalsze śledztwo do Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego do Warszawy. W materiałach odnaleziono protokoły przesłuchań A. Chmielowskiego z 22, 23 oraz 24 stycznia 1946 roku dotyczące działalności w wywiadzie AK we Lwowie. Jak wynika z dalszych materiałów w dniu 21.11.1946 Antoni Chmielowski został przekazany w ręce sowieckich organów bezpieczeństwa, które skazały go w 1947 roku "za działalność wywrotową podczas okupacji" na karę śmierci, zamienioną następnie na 20 lat łagru. W 1955 roku został wypuszczony na wolność i powrócił do kraju. W konkluzji rozpracowania "Radwan" stwierdzono, że "nie prowadzi wrogiej działalności". W związku z powyższym materiały zdjęto z ewidencji i złożono w archiwum pod sygn. 15428/II. IPN BU 0192/436 t. 24 (15428/II/30).
Teczka zawiera materiały rozpracowania obiektowego krypt. "Centro" prowadzonego w latach 1950-1959 przez Wydział IV Departamentu I MBP, Wydział II Departamentu II KdsBP oraz Departament II MSW na Oddział VI Naczelnego Wodza w Londynie oraz byłych żołnierzy PSZ na Zachodzie. Wśród osób rozpracowywanych przechodzi osoba Antoniego Chmielowskiego. Ww. jest wskazywany jako "skoczek spadochronowy" oraz jeden z "uczestników kursów w Szkole Wywiadu w Glasgow". Po zrzuceniu do kraju "pracował w wywiadzie AK na terenie Lwowa". Aresztowany w grudniu 1945 i przekazany władzom radzieckim. 02.05.1959 zakończono prowadzenie rozpracowania krypt. "Centro" zebrane materiały złożono w archiwum Biura "C" MSW pod sygn. 1061/IV, gdzie w dalszym ciągu były wykorzystywane w celach operacyjnych. IPN BU 00231/197 t. 5 (1061/IV/8 ).
Z zachowanych zapisów ewidencyjnych wynika, że Antoni Chmielowski, w 1969 roku prawnik zamieszkały w Opolu, pozostawał pod obserwacją organów bezpieczeństwa PRL. Powodem zainteresowania był fakt, że w okresie wojny ww. był oficerem PSZ na Zachodzie, a po przerzuceniu w 1943 roku do kraju służył jako "kapitan wywiadu AK we Lwowie". Odnotowano, że po 1945 roku A. Chmielowski został skazany przez radziecki wymiar sprawiedliwości na karę 20 lat więzienia "za działalność podczas okupacji". Do kraju powrócił w roku 1955. Stwierdzono, że ww. "pozostawał w kontakcie z osobami z grupy >Cichociemnych<", a także "posiada znajomości wśród byłych oficerów przebywających na emigracji". Od dalszych działań odstąpiono z uwagi na śmierć Antoniego Chmielowskiego. Zapis na kartach ewidencyjnych E-14 z kartoteki ogólnoinformacyjnej MSW, zapis na kartach ewidencyjnych E-14 z kartoteki ogólnoinformacyjnej WUSW w Opolu.
.