Biuletyn informacji publicznej Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 29-04-2024 09:15

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu osób "rozpracowywanych"


Imiona: Władysław
Nazwisko: Kochański
Miejsce urodzenia: Stanisławów
Data urodzenia: 07-11-1918
Imię ojca: Stanisław
Imię matki: Antonina
Dodatkowe informacje:


Treść zapisów ewidencyjnych
Opis materiałów Stan zachowania Uwagi
Teczka zawiera materiały operacyjne dotyczące kapitana Władysława Kochańskiego ps. "Wujek", "Bomba". Ww. walczył w kampanii polskiej 1939, następnie przedostał się do Francji gdzie wziął czynny udział w walkach z Niemcami (V-VI 1940). Ewakuowany do Anglii, zgłosił się do służby w kraju i przeszedł szkolenie dywersyjno-sabotażowe dla "cichociemnych". Zrzucony do Polski w ramach operacji "Chickenpox" w 1942 roku został skierowany do służby w AK na Wołyniu. Na Wołyniu uczestniczył w walkach z Niemcami, zaś po rozpoczęciu "rzezi wołyńskiej" organizował oddziały samoobrony i aktywnie uczestniczył w obronie polskich wsi i osiedli przed atakami UPA. W grudniu 1943 w wyniku prowokacji kapitan Władysław Kochański został aresztowany przez NKWD, wywieziony do Moskwy, gdzie po odmowie współpracy skazano go na 25 lat więzienia. Karę odbywał w więzieniu w Moskwie, a następnie zesłano go do kopalni ołowiu w obwodzie magadańskim. Do Polski powrócił w październiku 1955. W dniu 5.01.1956 Wydział IV WUds.BP założył Sprawę Ewidencji Obserwacyjnej na W. Kochańskiego. Powodem operacyjnego zainteresowania była informacja na temat jego wojennej przeszłości jaką otrzymano z Przedsiębiorstwa Geologicznego Surowców Mineralnych gdzie ww. zaczął pracę. Przez kolejne lata SB inwigilowała go w miejscu pracy i zamieszkania z pomocą kilku tajnych współpracowników. Po uzyskaniu informacji, że W. Kochański utrzymuje kontakty z pracownikami konsulatu francuskiego w Krakowie oraz posiada kontakty z grupą byłych cichociemnych i wojskowych w Anglii, ww. w latach 1962-1963 był kilkakrotnie wzywany na przesłuchania przez Wydział II KWMO w Krakowie. Przesłuchiwano go wówczas na okoliczność jego działalności w czasie II wojny światowej, ujawnionych kontaktów z cudzoziemcami, a także w kierunku ewentualnego pozyskania W. Kochańskiego w charakterze informatora SB. Do pozyskania jednak nie doszło. W dniu 11.01.1967 materiały rozpracowania złożono w archiwum Wydziału II KWMO w Krakowie pod sygn. 8385/II. IPN Kr 010/8270 (8385/II).
Z zachowanych zapisów rejestracyjnych wynika, że Władysław Kochański, w dniu 30.03.1963 został zarejestrowany przez Wydział II KWMO w Krakowie jako "Osoba Zastrzeżona". Powodem zainteresowania SB był fakt, że ww. utrzymywał kontakty z cudzoziemcami zatrudnionymi w konsulacie francuskim w Krakowie oraz Polakami mieszkającymi w Anglii. Na podstawie rozpracowania ustalono, że w czasie wojny W. Kochański był oficerem WP i AK, został aresztowany w 1943 roku przez NKWD i skazany na 25 lat więzienia i zesłanie w głąb ZSRR. Do Polski powrócił w roku 1955. W związku z ujawnionymi kontaktami z cudzoziemcami Władysław Kochański był kilkakrotnie przesłuchiwany przez SB. 10.12.1966 materiały rozpracowania zarchiwizowano do nr 1359/R, a następnie włączono do prowadzonego od 1956 innego rozpracowania przeciwko ww. Karty E-14 z kartoteki ogólnoinformacyjnej MSW w Warszawie, zapisy z dziennika rejestracyjnego nr 4048 KWMO w Krakowie, zapisy z dziennika archiwalnego do nr 1359 KWMO w Krakowie.
.