Biuletyn informacji publicznej Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 29-04-2024 09:15

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu osób "rozpracowywanych"


Imiona: Wojciech
Nazwisko: Grabowski
Miejsce urodzenia: Bielsko-Biała
Data urodzenia: 23-07-1955
Imię ojca: Edward
Imię matki: Wanda
Dodatkowe informacje:


Treść zapisów ewidencyjnych
Opis materiałów Stan zachowania Uwagi
Sprawa Operacyjnego Sprawdzenia (SOS) krypt. „Krawiec” została zarejestrowana pod nr rej. BB 12617 dn. 30.05.1987 przez Wydział III WUSW w Bielsku-Białej. W dn. 09.11.1987 SOS przekwalifikowano na Sprawę Operacyjnego Rozpracowania (SOR) krypt. „Krawiec”. Powodem rejestracji sprawy był donos Tajnego Współpracownika, z którego treści wynikało, że Wojciech Grabowski posiada nielegalne laboratorium fotograficzne pozwalające na produkcję matryc stosowanych w sitodrukowej produkcji ulotek. Funkcjonariusze Służby Bezpieczeństwa powiązali uzyskaną informację z faktem pojawienia się na terenie Bielska-Białej nowego rodzaju „druków antyrządowych” wykonanych powyższą metodą. W toku sprawy przeprowadzono przeszukanie w miejscu zamieszkania i pracy. Ww. nie miał wymaganych zezwoleń na posiadanie i wykorzystywanie sprzętu do produkcji matryc i negatywów. Sprawę zakończono 04.02.1988 z powodu skierowania sprawy do prokuratury, gdzie wydano postanowienie o warunkowym umorzeniu. IPN Ka 047/1886 t. 1-2 (2959/II).
Akta kontrolne dochodzenia prowadzone przez Wydział Śledczy WUSW w Bielsku-Białej. Śledztwo RSD 13/87, nadzorowane przez Prokuraturę Rejonową w Bielsku-Białej (sygn. akt 1Ds. 1118/87) prowadzono w sprawie wykonywania przez Wojciecha Grabowskiego nadruków techniką, na którą nie posiadał wymaganego zezwolenia. Nie posiadał również potwierdzenia rejestracji matryc stosowanych w sitodruku. Służba Bezpieczeństwa podejrzewała ww. o wykorzystywanie niezarejestrowanego sprzętu do produkcji „ulotek o wydźwięku antypaństwowym czy nielegalnych wydawnictw”. W dn. 30.12.1987 Prokuratura Rejonowa w Bielsku-Białej zastosowała wobec W. Grabowskiego środek zapobiegawczy w postaci poręczenia osoby zaufania publicznego. Dn. 31.12.1987 dochodzenie zostało przez prokuraturę warunkowo umorzone na okres próby 1 roku oraz zobowiązano ww. do zapłaty 15 tys. zł grzywny na Fundusz Stowarzyszenia Pomocy Mieszkaniowej dla Sierot. Materiały złożono w archiwum pod sygn. 638/III. IPN Ka 013/164 (638/III).
.