Biuletyn informacji publicznej Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 22-03-2024 11:35

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu osób "rozpracowywanych"


Imiona: Jan
Nazwisko: Czapliński
Miejsce urodzenia: Chorupnik
Data urodzenia: 20-04-1900
Imię ojca: Wojciech
Imię matki: Marianna Lewandowska
Dodatkowe informacje:


Treść zapisów ewidencyjnych
Opis materiałów Stan zachowania Uwagi
Materiały śledcze dotyczące Jana Czaplińskiego ps. "Rębacz". Jan Czapliński w okresie okupacji niemieckiej był komendantem Rejonu IV Obwód Chełm AK. 14.09.1944 został zatrzymany przez PUBP w Krasnymstawie pod zarzutami "przynależności do bandy AK", odbity z rąk UB po 5 dniach po ataku oddziału AK na więzienie UB. Następnie do października 1945 roku "ukrywał się". W październiku 1945 ujawnił się w Krasnymstawie, w stopniu kapitana AK, który w czasie weryfikacji "zmniejszono do porucznika". Zatrzymany ponownie przez funkcjonariuszy UB w dn. 04.10.1946 pod zarzutami "przynależności do nielegalnej organizacji WiN, branie udziału w mordowaniu funkcjonariuszy MO i osób cywilnych". Po kilku dniach śledztwo przeniesiono do WUBP w Lublinie, gdzie Janowi Czaplińskiemu postawiono również zarzuty współpracy z oddziałem Hieronima Dekutowskiego ps. "Zapora". Pomimo brutalnych przesłuchań Janowi Czaplińskiemu niczego nie udowodniono. Postanowieniem z dnia 5.02.1947 śledztwo umorzono, a ww. został zwolniony z więzienia. W kolejnych latach pozostawał w operacyjnym zainteresowaniu UB, a następnie SB w Krasnymstawie. 20.02.1968 materiały śledcze złożono w archiwum Wydz. "C" KWMO w Lublinie do nr 4813/III. IPN Lu 011/354 (4813/III).
Jan Czapliński 28.08.1962 został zarejestrowany pod nr 515 przez Referat ds. SB w Krasnymstawie jako figurant Sprawy Ewidencyjnej Obserwacji krypt. "Nieugięty". Sprawa dot. inwigilacji byłych członków AK i WiN mieszkających na terenie powiatu krasnostawskiego. Józef Czapliński ps. "Rębacz' w czasie okupacji był komendantem Rejonu IV- Obwód AK Chełm. Aresztowany przez UB w 1944 roku pod zarzutami "przynależności do AK", uwolniony z więzienia przez oddział AK ukrywał się do października 1945. Następnie ujawnił przed komisją likwidacyjną AK w Krasnymstawie w stopniu kapitana AK, który zweryfikowano mu do stopnia porucznika. Ponownie zatrzymany przez UB w październiku 1946 pod zarzutami współpracy z podziemiem niepodległościowym. Został zwolniony z więzienia w lutym 1947 z braku dowodów winy. W kolejnych latach był stale inwigilowany i kilkakrotnie zatrzymywany przez UB, a następnie SB w Krasnymstawie. Przesłuchiwany na okoliczność wojennej służby w AK i podejrzeń o utrzymywanie kontaktów z byłymi podkomendnymi. W efekcie tych działań w połowie lat 60 przeprowadził się w okolice Lublina. 13.01.1967 materiały rozpracowania krypt. "Nieugięty" złożono w archiwum Wydz. "C" KPMO w Krasnymstawie pod sygn. 156/II. IPN Lu 07/42 (156/II).
.