Biuletyn informacji publicznej Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 22-03-2024 11:35

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu osób "rozpracowywanych"


Imiona: Józef
Nazwisko: Ronowski
Miejsce urodzenia: Rogoźno
Data urodzenia: 16-08-1908
Imię ojca: Józef
Imię matki: Brak danych
Dodatkowe informacje:


Treść zapisów ewidencyjnych
Opis materiałów Stan zachowania Uwagi
Akta Sprawy Obiektowej o kryptonimie „Tarzan” prowadzonej przez WUBP/KWMO w Poznaniu, dot. byłych członków ugrupowania niepodległościowego pod dowództwem Pawła Szeląga, ps. „Tarzan”, działającego na terenie powiatów: obornickiego i wągrowieckiego. Józef Ronowski figuruje na wykazie członków podziemia niepodległościowego jako były członek oddziału „Rysia”. Ponadto określono go jako osobę, która nie bierze żadnego udziału w życiu społeczno-politycznym, a jego stosunek do ustroju PRL opisano jako wrogi. Stwierdzono ponadto, że Józef Ronowski utrzymywał kontakty z „wrogim elementem” i jest podatny na podjęcie działalności uznanej za wrogą. Józef Ronowski ujawnił się przed Komisją Amnestyjną przy PUBP w Obornikach 17.03.1947. Materiały złożono do archiwum pod sygnaturą 378/IV. IPN Po 003/374/4 (378/IV).
Opracowanie nr 78 Wydziału „C” KWMO w Poznaniu z 1976 roku pt. „Wielkopolska Samodzielna Grupa Ochotnicza >Warta<. Banda terrorystyczno-rabunkowa >Tarzana< Murowana Goślina, pow. Oborniki”. Józef Ronowski figuruje w opracowaniu jako współpracownik organizacji „Tarzana”, pod pseudonimem „Stary Partyzant”. Miał ukrywać członków oddziału oraz przechowywać bez zezwolenia bron i amunicję. Został zatrzymany przez funkcjonariuszy PUBP w Obornikach 09.09.1945 i osadzony w areszcie tymczasowym w Obornikach, z którego zbiegł. Następnie ukrywał się. Ujawnił się 17.03.1947 przez Komisją Amnestyjną PUBP w Obornikach. IPN Po 05/227 (Opracowanie nr 78).
.