Biuletyn informacji publicznej Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 29-04-2024 09:15

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu osób "rozpracowywanych"


Imiona: Mieczysław
Nazwisko: Małecki
Miejsce urodzenia: Raczyce
Data urodzenia: 27-07-1924
Imię ojca: Tomasz
Imię matki: Helena
Dodatkowe informacje:


Treść zapisów ewidencyjnych
Opis materiałów Stan zachowania Uwagi
Mieczysław Małecki (ur. w lipcu 1924) w latach 1944-1945 był żołnierzem AK, a od jesieni 1945 do października 1947 żołnierzem kolejnych komend WiN (zrzeszenia Wolność i Niezawisłość) i antykomunistycznego podziemia na terenie powiatu włodawskiego, pow. chełmskiego i lubartowskiego - między innymi w partyzanckim oddziale pod dowództwem por. Edwarda Taraszkiewicza pseud. „Żelazny”. Mieczysław Małecki nosił pseudonim "Sokół". W okresie amnestii 1947 roku nie ujawnił się i walczył nadal z komunistycznymi okupantami kraju. Figuruje w aktach i zapisach ewidencyjnych oraz w kartotekach UB z WUBP w Lublinie i PUBP we Włodawie z lat 1947-1948. Zapisano w nich między innymi, że Mieczysław Małecki pseud. "Sokół" to członek "bandy >Jastrzębia< i >Żelaznego<", który był poszukiwany przez UB z PUBP we Włodawie (wraz z kilkunastoma innymi partyzantami z oddziału "Jastrzębia" i "Żelaznego"). Wpis na podstawie zapisów ewidencyjno-kartotecznych.
Mieczysław Małecki pseud. "Sokół" figuruje wraz z kilkudziesięcioma innymi żołnierzami i współpracownikami niepodległościowego podziemia i partyzanckich oddziałów WiN w aktach operacyjnych UB z PUBP we Włodawie z lat 1945-1953 zarejestrowanych jako Sprawa Obiektowa kryptonim "Zdrajcy"/ "Dzikusy". Sprawa ta dotyczyła poszukiwań, rozpracowania i ujęcia kilkudziesięciu żołnierzy i współpracowników podziemia, w tym zbrojnego oddziału partyzanckiego pod dowództwem Leona Taraszkiewicza pseud. "Jastrząb" i następnie (od stycznia 1947) pod dowództwem ppor. Edwarda Taraszkiewicza pseud. „Żelazny” (w tym Mieczysława Małeckiego). Sprawa ta była prowadzona w latach 1945-1953 przez UB z PUBP we Włodawie i nadzorowana przez WUBP w Lublinie. Akta te zawierają przede wszystkim liczne raporty i sprawozdania kolejnych kierowników PUBP we Włodawie i szefów grup operacyjnych KBW z lat 1945-1953 oraz plany operacji przeciwko niepodległościowemu podziemiu. Mieczysław Małecki pseud. "Sokół" figuruje m.in. w piśmie naczelnika Wydz. III WUBP w Lublinie z dnia 14 października 1947 - skierowanym do naczelnika Wydziału Śledczego. To pismo informuje m.in.: " (...) przesyłam oryginał zaświadczenia wydanego przez dowódcę bandy >Żelaznego< członkowi tejże bandy >Sokołowi<, który został zabity w dniu 11.X.47 r. W/w zaświadczenie zostało znalezione przy zabitym". IPN Lu 08/213 t. 13 (O/230).
Mieczysław Małecki pseud. "Sokół" figuruje wraz z kilkudziesięcioma innymi żołnierzami i współpracownikami niepodległościowego podziemia w aktach MBP/ MSW z lat 1944-1974 zatytułowanych "Materiały dotyczące WiN i Brygady Świętokrzyskiej NSZ". Materiały te zostały przygotowane przez Biuro "C" MSW w roku 1974 na "resortową" wystawę z okazji obchodów XXX-lecia MO i SB/ UB. Akta te zawierają m.in. fotokopie dokumentów tożsamości, zaświadczeń i legitymacji członków antykomunistycznego podziemia oraz dokumentów ze śledztw kilku jednostek UB, protokoły przesłuchań świadków, propagandowe ulotki z lat 1944-1947. IPN BU 0326/458 (Spis nr 81/22, Spis nr 11/IX).
.