Biuletyn informacji publicznej Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 22-03-2024 11:35

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu osób "rozpracowywanych"


Imiona: Roman
Nazwisko: Kaczorowski
Miejsce urodzenia: Grodno
Data urodzenia: 02-11-1906
Imię ojca: Jan
Imię matki: Maria
Dodatkowe informacje:


Treść zapisów ewidencyjnych
Opis materiałów Stan zachowania Uwagi
W aktach znajdują się materiały Teczki Obiektowej kryptonim "Brygada" dotyczącej środowiska byłych członków Obozu Narodowo Radykalnego, Organizacji Polskiej, Narodowych Sił Zbrojnych, Narodowej Organizacji Wojskowej, Miecza i Pługa, Stronnictwa Narodowego. Sprawa była prowadzona w latach 1954-1962 przez Wydział IV Departamentu III MBP, Departament III KdsBP oraz Departament III MSW. Tom 5 zawiera głównie dokumenty z lat 1954-1956. W materiałach sprawy przechodzi osoba Romana Kaczorowskiego. Ww. występuje m.in. w zeznaniach osób rozpracowywanych w ramach sprawy "Kurier", której dokumenty figurują w Teczce Obiektowej. Wynika z nich, że R. Kaczorowski do 1939 roku był aktywnym działaczem harcerstwa. W okresie okupacji należał do organizacji harcerskiej "o nieokreślonym zabarwieniu politycznym". W trakcie powstania warszawskiego był jednym z zastępców dowódcy batalionu harcerskiego "Wigry". Po upadku powstania warszawskiego wywieziony do Niemiec. W 1946 roku powrócił do kraju, zamieszkał w Poznaniu, pracował jako lekarz w Akademii Medycznej. Z dokumentów wynika, że od 1948 roku R. Kaczorowski był rozpracowywany przez Wydział III WUBP w Poznaniu jako podejrzewany o "przynależność do nielegalnej organizacji o charakterze endeckim". IPN BU 00231/274 t. 5 (288/IV).
Z zachowanych zapisów ewidencyjnych wynika, że Roman Kaczorowski od 05.05. 1947 był rozpracowywany przez Wydział III WUBP (następnie WUdsBP) w Poznaniu w ramach Sprawy Ewidencyjno Obserwacyjnej. Ww. w okresie przedwojennym był instruktorem harcerskim, który organizował szereg obozów harcerskich. W czasie kampanii 1939 walczył w randze podporucznika saperów. W okresie okupacji związał się z konspiracyjną organizacją harcerską "Wigry", która potem przekształciła się w batalion. Wraz z batalionem "Wigry" walczył w powstaniu warszawskim, a następnie trafił do niewoli niemieckiej. Do kraju wrócił w 1946 roku. Powodem rozpracowania przez UB były jego ujawnione kontakty z prof. Ludwikiem Jaxa-Bykowskim i środowiskiem endeckim. Poza tym Roman Kaczorowski był podejrzewany o prowadzenie działalności wywiadowczej na rzecz Niemiec Zachodnich. Prowadzone działania operacyjne nie doprowadziły do ujawnienia nowych danych na temat "wrogiej działalności" R. Kaczorowskiego. 11.03.1957 zakończono prowadzenie rozpracowania, a materiały złożono w archiwum WUDsBP w Poznaniu pod sygn. 2244/II, a w 1988 roku zniszczono. Zachowały się zapisy ewidencyjne. Zapisy na kartach ewidencyjnych E-14 z kartoteki MSW w Warszawie, zapis na kartach ewidencyjnych E-16 z kartoteki MSW w Warszawie, zapis na kartach ewidencyjnych E-53 z kartoteki ogólnoinformacyjnej MSW w Warszawie, zapis do nr 2244 z dziennika archiwalnego spraw ewidencji operacyjnej WUSW w Poznaniu, zapis na karcie zagadnieniowej WUSW w Poznaniu.
.