Biuletyn informacji publicznej Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 22-10-2024 11:46

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu osób "rozpracowywanych"


Imiona: Janina
Nazwisko: Zabrowska
Nazwisko rodowe: Ćwiklak
Miejsce urodzenia: Borki
Data urodzenia: 27-04-1946
Imię ojca: Bolesław
Imię matki: Genowefa
Dodatkowe informacje:


Treść zapisów ewidencyjnych
Opis materiałów Stan zachowania Uwagi
Akta Sprawy Operacyjnego Rozpracowania (SOR) krypt. „Maniacy” (nr rej. 2031), prowadzonej przez Wydział III KW MO Radom w okresie 08.11.1976 - 18.06.1979. Celem rozpracowania było ustalenie kontaktów działaczy KOR z osobami represjonowanymi w wydarzeniach czerwcowych z 1976 roku lub z ich rodzinami, pozyskanie informacji odnośnie form udzielanej im pomocy, rozpoznanie i działania dezintegracyjne wobec osób współpracujących z Komitetem Obrony Robotników na terenie woj. radomskiego. W materiałach znajduje się egzemplarz „Kierunkowego planu pracy grupy operacyjnej powołanej do realizacji przedsięwzięć w sprawie operacyjnego rozpracowania krypt. >Życzliwi<” z 10.11.1976. Jednym z zadań przewidzianych do wykonania było przeprowadzenie „rozmów” z grupą osób, m.in. z Janiną Zabrowską, celem ustalenia, czy nawiązali z nimi kontakty „figuranci KS MO”. Takie zadanie ujęto także w planie przedsięwzięć w SOR „Życzliwi” z 22.11.1976 - z poleceniem „przecinania tych kontaktów”. Natomiast w meldunku operacyjnym Wydziału III KW MO Radom z dnia 15.11.1976 Janinę Zabrowską wymieniono wśród osób, „do których docierali, bądź docierać mogą >komandosi<, z uwagi na represje wobec członków ich rodzin (…)” po protestach na terenie Radomia w dniu 25.06.1976 (określenia „komandosi” używano w dokumencie zamiennie z nazwą Komitet Obrony Robotników). Z kolei w piśmie do Naczelnika Wydziału IV Departamentu III MSW z dnia 13.06.1977 umieszczono „charakterystyki” osób, które „otrzymały pomoc materialną od KOR”, w tym dane odnoszące się do Janiny Zabrowskiej. Dokumenty ukazują też „działania dezintegrujące”, które SB prowadziła wśród rodzin osób represjonowanych po Czerwcu’76 oraz pomiędzy nimi a Komitetem Obrony Robotników. Podejmowano je m.in. wobec J. Zabrowskiej (doniesienie agenturalne nr 15/77, tj. maszynopis podpisany przez funkcjonariusza Wydziału III KW MO Radom, opracowany na podstawie doniesienia TW ps. „Cesarz” z 30.09.1977). Dokumentacja zawiera także „Notatkę opracowaną na podstawie meldunków operacyjnych w sprawach założonych na osoby represjonowane za udział w wypadkach czerwcowych w Radomiu”, sporządzoną w listopadzie 1977 (brak podpisu opracowującego), w której Janinę Zabrowską wymieniono wśród osób zakwalifikowanych przez SB jako najbardziej aktywne w kontaktach z KOR – zaangażowanych w „podpisywanie petycji”, „pisanie skarg”, korzystających „z pomocy finansowej i rzeczowej”, uczestniczących w „zebraniach, dyskusjach i wieczorach autorskich” oraz w „konferencjach prasowych”, a także w „kolportażu komunikatów i pisma >Robotnik< na terenie Radomia”. Przywołano tu dotychczasowe ustalenia na temat J. Zabrowskiej w tym zakresie oraz podano, że jest rozpracowywana w ramach sprawy krypt. „Nana”. Prowadzenie SOR „Maniacy” zakończono 18.06.1979. Materiały złożono w archiwum Wydziału „C” KW MO Radom pod sygn. 262/II. Akta o sygn. IPN Ra 05/226 t. 1, 3-5, 7-8 (262/II).
Akta Sprawy Operacyjnego Sprawdzenia (SOS) krypt. „Nana” (nr rej. 2465), założonej przez Wydział III KW MO Radom 19.04.1977, w związku z pozyskaniem z „serwisu nasłuchu” Radia Wolna Europa informacji o uczestniczeniu przez Janinę Zabrowską „w konferencji prasowej zorganizowanej przez KOR z udziałem dziennikarzy zagranicznych”. Miała ona powiedzieć amerykańskiemu korespondentowi, że „milicjanci nachodzili ją kilkakrotnie w mieszkaniu i wypytywali o kontakty z Komitetem Obrony Robotników” (w związku z uwięzieniem jej męża za udział w wypadkach Radomskiego Czerwca w 1976 roku). Celem sprawy było „rozpoznanie działalności i motywów postępowania” J. Zabrowskiej oraz „udokumentowanie szkodliwej działalności”. Zarejestrowano ją jako „figurantkę” SOS „Nana” w dniu formalnego wszczęcia sprawy, tj. 19.04.1977, pod nr rej. 2465. Według dokumentów, z Janiną Zabrowską przeprowadzano „rozmowy operacyjne” już 27.01.1977 oraz 26.03.1977, lecz nie przyznała się do kontaktów z KOR. Wśród „przedsięwzięć operacyjnych” w ramach SOS „Nana” zaplanowano wobec niej m.in. zaangażowanie „osobowych źródeł informacji”, kontrolę korespondencji, zebranie danych „osobopoznawczych” o niej oraz o jej najbliższej rodzinie (plan wstępnych czynności operacyjnych i meldunek operacyjny z 18.04.1977). Przeprowadzano z nią także kolejne „rozmowy” – 19.05.1977, 17.06.1978, 19.07.1979. W meldunku operacyjnym z 01.08.1979 stwierdzono m.in., iż SOS „Nana” został założony zasadnie, ponieważ w jego toku potwierdzono kontakty „figurantów” z KSS KOR. Wymieniono też zastosowane przy sprawie „metody” oraz „środki pracy operacyjnej”, jak „dezintegracja” (skłócono dwie „rodziny represjonowanych”), „kombinacje operacyjne, przeszukania, rozmowy operacyjne, ostrzegawcze, profilaktyczne”, technika operacyjna (podsłuch), kontrola korespondencji, obserwacja. Kontrolę operacyjną i dopływ informacji zapewniali również tajni współpracownicy – w dokumencie wskazano TW ps. „Markiz”, „Cesarz”, „Aster”, „Bystry”, „Ania”. Służba Bezpieczeństwa współpracowała także „z jednostkami MO”. Prowadzenie SOS „Nana” zakończono 01.08.1979. W dniu 24.08.1979 materiały sprawy złożono w archiwum Wydziału „C” KW MO Radom pod sygn. 267/II. Akta o sygn. IPN Ra 05/229 (267/II).
Akta Sprawy Operacyjnego Rozpracowania krypt. „Kwartet” (nr rej. 3903), prowadzonej w 1978 roku przez Wydział III KW MO Radom w związku z działaniami Komitetu Samoobrony Społecznej KOR, mającymi na celu powołanie w Radomiu Wolnych Niezależnych Związków Zawodowych. W materiałach znajduje się „Plan kombinacji operacyjnej dot. niedopuszczenia do powstania w Radomiu Wolnych Niezależnych Związków Zawodowych z inspiracji KSS KOR”, sporządzony 10.09.1978 w Wydziale III i zatwierdzony następnego dnia przez Komendanta Wojewódzkiego MO Radom. Jednym z zaplanowanych przez SB przedsięwzięć, które miały powstrzymać tworzenie WNZZ, było przeprowadzenie „rozmów operacyjno-profilaktycznych” z osobami, które wskazano jako potencjalnych sygnatariuszy deklaracji w sprawie powołania tychże Związków. W tej grupie wymieniono Janinę Zabrowską. Według szyfrogramu nr 1200, skierowanego 22.09.1978 przez Naczelnika Wydziału III KW MO Radom do Departamentu III MSW, w ramach realizowanej „kombinacji operacyjnej” przeprowadzono wspomniane „rozmowy” z czworgiem „figurantów” spraw Wydziału III, w tym z Janiną Zabrowską. Jak odnotowano, oświadczyła ona (podobnie jak dwie inne osoby), że nie posiada informacji na temat „powstania bądź prób utworzenia WNZZ w Radomiu”, zaprzeczyła też, jakoby podpisywała lub zamierzała podpisać jakąkolwiek deklarację w tej sprawie. Akta o sygn. IPN Ra 08/192 (193/IV).
Informacje dotyczące Janiny Zabrowskiej umieszczono w komputerowym zbiorze danych SB (ZSKO). Odnotowano tu, że „pozostawała w zainteresowaniu SB” w związku z tym, że „utrzymywała kontakty z przedstawicielami KOR-u” oraz „wspierała osoby prowadzące wrogą działalność polityczną”. Sprawę „zdjęto z ewidencji” w 1979 roku, po „przeprowadzeniu rozmowy ostrzegawczej”. Materiały zarchiwizowano pod sygn. 267/II. Wydruk „Informacji o osobie” z komputerowego zbioru danych Służby Bezpieczeństwa" (ZSKO).
.