Biuletyn informacji publicznej Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 22-03-2024 11:35

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu osób "rozpracowywanych"


Imiona: Stanisław Marian
Nazwisko: Kurowski
Miejsce urodzenia: Kurów
Data urodzenia: 06-08-1931
Imię ojca: Jan
Imię matki: Stefania
Dodatkowe informacje:


Treść zapisów ewidencyjnych
Opis materiałów Stan zachowania Uwagi
Akta Kwestionariusza Ewidencyjnego (KE) krypt. „Kubera” nr rej. 5962, prowadzonego w okresie 29.12.1981 - 11.07.1983 przez Wydział IV KW MO Siedlce/ Wydział IV Grupę Operacyjną w Łukowie/ Grupę IV KM MO Łuków, w odniesieniu do Stanisława Kurowskiego. Objęto go kontrolą operacyjną z uwagi na jego zaangażowanie od czerwca 1981 w tworzenie, a następnie działalność w NSZZ RI „Solidarność”. Według wiedzy Służby Bezpieczeństwa, był on „przewodniczącym koła tej organizacji w Leszczance oraz członkiem Zarządu Gminnego >Solidarności< [RI] w Trzebieszowie”. We „Wniosku o założenie kwestionariusza ewidencyjnego”, stwierdzono również, że S. Kurowski „dał się poznać jako zagorzały przeciwnik PZPR i władz administracyjnych. Niejednokrotnie publicznie wypowiadał się wrogo w stosunku do Partii i Rządu PRL”. Miał też być współorganizatorem „różnego rodzaju akcji protestacyjnych i propagandowych wymierzonych we władze”. W aktach znajduje się m.in. notatka służbowa funkcjonariusza Wydziału IV KW MO Siedlce Grupa Operacyjna w Łukowie z dnia 21.12.1981, dotycząca „rozmowy profilaktyczno-ostrzegawczej”, przeprowadzonej tego dnia ze Stanisławem Kurowskim w KM MO Łuków (w związku z wprowadzeniem stanu wojennego). Jak odnotowano, złożył on „oświadczenie o zaprzestaniu działalności szkodliwej dla PRL oraz ustnie zobowiązał się do zaprzestania działalności związkowej”. Z kolei w notatce służbowej z dnia 04.03.1982, sporządzający ją funkcjonariusz stwierdził, że „obecne umiarkowane zachowanie się Kurowskiego jest pozorne, gdyż w gruncie rzeczy był on i jest wrogiem ustroju i wcześniej czy później zrobi (…) jakiś wyskok”. SB pozyskiwała informacje na jego temat m.in. od tajnego współpracownika ps. „Michał” oraz od kontaktów operacyjnych „K.Z”. i „C.K”. W dniu 11.07.1983 postanowiono zakończyć prowadzenie KE „Kubera”, w związku z „zaniechaniem” przez Stanisława Kurowskiego „wrogiej działalności”. Dnia 26.07.1983 materiały Kwestionariusza złożono w archiwum Sekcji „C” Wydziału Zabezpieczenia Operacyjnego KW MO Siedlce pod sygn. 706/II. Akta o sygn. IPN Lu 0421/448 (706/II) oraz zapisy kartoteczno-ewidencyjne.
Akta Sprawy Operacyjnego Rozpracowania (SOR) krypt. „Związek” (nr rej. 8774), prowadzonej przez Wydział VI WUSW Siedlce w okresie 22.09.1987 - 12.09.1989. Rozpracowanie wszczęto w związku uchwałą „o założeniu organizacji społeczno-zawodowej rolników indywidualnych pod nazwą >Solidarność Rolników Indywidualnych woj. siedleckiego<”, którą podjęła „dwudziestopięcioosobowa grupa rolników z woj. siedleckiego” na spotkaniu w dniu 23.08.1987 (dołączono tu również wcześniejszą chronologicznie dokumentację innych spraw operacyjnych, odnoszących się do poszczególnych „figurantów” SO „Związek”). W materiałach znajduje się m.in. „Informacja dot. spotkania działaczy >S[olidarności]<” z dnia 06.03.1989 (brak danych sporządzającego), w której podano, iż 05.03.1989 „w sali katechetycznej na plebanii przy kościele św. Stanisława w Siedlcach odbyło się spotkanie” z udziałem ok. 120 działaczy „byłej >S[olidarności]< RI z terenu woj. siedleckiego i bialskopodlaskiego”. Uczestnicy zostali poinformowani m.in. o „obradach >okrągłego stołu< oraz o odbytych zebraniach gminnych, których tematem było powołanie Rad Gminnych NSZZ RI >Solidarność<”, a także o planowanym krajowym zjeździe rolników w Warszawie. W dołączonej liście osób, które otrzymały zaproszenie na opisane spotkanie, pod poz. 49 figuruje Stanisław Kurowski z m. Leszczanka. Jego nazwisko znajduje się także na innym wykazie „zaproszonych” osób, odnoszącym się prawdopodobnie do spotkania „rolników, działaczy i sympatyków >Solidarności<”, które miało miejsce 09.04.1989 „w kaplicy przy kościele św. Stanisława w Siedlcach”. Akta o sygn. IPN Lu 0421/778 t. 5 (1121/II).
Informacje dotyczące Stanisława Kurowskiego umieszczono w komputerowym zbiorze danych SB (ZSKO). Odnotowano tu, że był kontrolowany w ramach Kwestionariusza Ewidencyjnego z racji prowadzenia „wrogiej działalności w ramach NSZZ >Solidarność<”. Jako powód zakończenia kontroli podano: „zaprzestanie wrogiej działalności”. Materiały sprawy zarchiwizowano pod sygn. 706/II. Informacja o osobie z komputerowego zbioru danych Służby Bezpieczeństwa (ZSKO).
.