Biuletyn informacji publicznej Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 29-04-2024 09:15

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu osób "rozpracowywanych"


Imiona: Marian
Nazwisko: Szumihora
Miejsce urodzenia: Gliwice
Data urodzenia: 25-03-1946
Imię ojca: Wincenty
Imię matki: Paulina
Dodatkowe informacje:


Treść zapisów ewidencyjnych
Opis materiałów Stan zachowania Uwagi
Marian Szumihora współzałożyciel, członek Komisji Zakładowej i aktywny działacz NSZZ „Solidarność” na terenie Zakładów Naprawczych Lokomotyw Elektrycznych w Gliwicach był inwigilowany w ramach Kwestionariusza Ewidencyjnego (KE) krypt. „Szum” zarejestrowanego w ewidencji operacyjnej 04.06.1982 pod nr. rej. KA 49942 i prowadzonej przez Grupę Operacyjną w Gliwicach Wydziału II KW MO Katowice, a następnie Sekcję II KM MO/RUSW Gliwice. Od 26.04.1984 sprawę prowadził Wydział V RUSW Gliwice. KE krypt. „Szum” założono w związku z informacją, że Marian Szumihora po wprowadzeniu stanu wojennego zaangażował się w działalność konspiracyjną i brał m.in. udział w „nielegalnym drukowaniu ulotek”. Celem kwestionariusza była stała kontrola operacyjna ww. w miejscu pracy i zamieszkania, ustalenie utrzymywanych kontaktów oraz „motywów działania”. W związku z prowadzoną sprawą, przeprowadzono 4 rozmowy profilaktyczno-ostrzegawcze z M. Szumihorą. W wyniku podjętych działań „operacyjno-inspiracyjnych” doprowadzono do rezygnacji ww. z działalności społecznej, jaką zajmował się na terenie zakładu pracy oraz do ograniczenia kontaktów z załogą (przeniesiony na inne stanowisko pracy). KE krypt. „Szum” zakończono 29.03.1988 z powodu „zaprzestania wrogiej działalności”. W dniu 25.04.1988 materiały sprawy zostały zarchiwizowane w Wydziale „C” WUSW Katowice pod sygn. 42802/II, a w 14.05.1988 materiały archiwalne zmikrofilmowano (sygn. 42802/2). IPN Ka 0169/592 (42802/2) mikrofilm.
Marian Szumihora występuje w materiałach Sprawy Operacyjnego Rozpracowania (SOR) krypt. „JARG” zarejestrowanej w ewidencji operacyjnej 25.09.1982 pod nr. rej. KA 51017 i prowadzonej przez Grupę Operacyjną w Gliwicach Wydziału II KW MO Katowice, a następnie przez Sekcję II KM MO/RUSW Gliwice i Wydział V RUSW Gliwice. Sprawę założono w związku z ujawnieniem w sierpniu i wrześniu 1982 na terenie Zakładów Naprawczych Taboru Kolejowego w Gliwicach, 57 sztuk „Biuletynu Informacyjnego Międzyzakładowego Komitetu Oporu” zawierającego artykuły o antysocjalistycznym charakterze, a rozkolportowanego przez „zakonspirowaną podziemną grupę”. Celem rozpracowania było ustalenie składu „nielegalnej struktury” działającej wśród załogi ZNTK oraz ujawnienie autorów tekstów i kolporterów. W toku sprawy ujawniono, że jedną z osób zaangażowanych w „nielegalną działalność” był Marian Szumihora, który brał udział w spotkaniach dotyczących zasad pracy konspiracyjnej, organizował zbiórki pieniężne na terenie Zakładów Naprawczych Lokomotyw Elektrycznych w Gliwicach oraz zaangażował się w produkcję ulotek. W związku z prowadzonym rozpracowaniem przeszukano miejsce zamieszkania i pracy ww. (wynik negatywny). Marian Szumihora był również kontrolowany przez osobowe źródła informacji (OZI). Rozpracowanie zakończono 01.03.1985. W dniu 20.03.1985 materiały sprawy zostały zarchiwizowane w Wydziale „C” WUSW Katowice pod sygn. 41300/II. IPN Ka 048/1897 (41300/II).
Marian Szumihora występuje w materiałach Sprawy Operacyjnego Rozpracowania (SOR) krypt. „Kotwica” zarejestrowanej w ewidencji operacyjnej 23.02.1983 pod nr. rej. KA 52019 i prowadzonej przez Wydział III KM MO/RUSW Gliwice. Sprawę założono na podstawie informacji operacyjnej dotyczącej działalności na terenie Gliwic zakonspirowanej grupy osób, której członkowie zajmowali się drukowaniem i kolportowaniem „nielegalnych, antypaństwowych” ulotek i odezw. Celem rozpracowania było ustalenie składu osobowego grupy oraz wyjaśnienie „motywów i pobudek działania”. Jedną z osób zaangażowaną w działalność grupy był Marian Szumihora, który organizował działalności konspiracyjną na terenie Zakładów Naprawczych Lokomotyw Elektrycznych, pełnił funkcję skarbnika i brał udział w kolportażu „antypaństwowych” ulotek. W związku z prowadzoną sprawą ww. był inwigilowany przez osobowe źródła informacji (OZI). SOR zakończono 30.05.1985, materiały sprawy zostały zarchiwizowane w Wydziale „C” WUSW Katowice pod sygn. 41422/II. IPN Ka 048/2011 (41422/II).
.