Biuletyn informacji publicznej Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 22-10-2024 11:46

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu osób "rozpracowywanych"


Imiona: Stanisław
Nazwisko: Gepner
Miejsce urodzenia: Nietulisko
Data urodzenia: 26-05-1889
Imię ojca: Kazimierz
Imię matki: Antonina Galińska
Dodatkowe informacje:


Treść zapisów ewidencyjnych
Opis materiałów Stan zachowania Uwagi
Teczka zawiera materiały Sprawa Ewidencyjnej Obserwacji krypt. "Lombard" prowadzonej w latach 1956-1959 przez Wydział II Departamentu II KdsBP, a następnie Wydział II Departamentu II MSW w związku z rozpracowaniem byłych żołnierzy AK działających podczas II wojny światowej w komórce wywiadowczej "Lombard". Teczka zawiera arkusze informacyjne ("dossier") zawierające dane na temat żołnierzy "Lombardu". Wśród nich znajduje "dossier" na temat Stanisława Gepnera pseudonim "Kowal", "Kostka", który w czasie wojny pełnił funkcję szefa archiwum Wydziału Wywiadowczego "Lombardu". Dossier zawiera szereg informacji agenturalnych na temat S. Gepnera z lat 1948-1949, z których wynika, że ww. po wojnie pełnił funkcję kustosza Muzeum Narodowego w Warszawie, a następnie dyrektora Muzeum w Łańcucie. Zatrzymany przez WUBP w Rzeszowie w 1949 roku podczas przesłuchań nie przyznał się do służby w AK. Prowadzenie rozpracowania krypt. "Lombard" zakończono w 1959 roku, a materiały złożono w archiwum Wydziału II Biura Ewidencji Operacyjnej do nr 1069/D. IPN BU 00231/201 t. 6 (1069/D).
Materiały operacyjne dotyczące Stanisława Gepnera zgromadzone przez WUBP Rzeszów w latach 1949-1956. Wynika z nich, że w okresie II wojny światowej major Stanisław Gepner ps. "Kostia" był w okresie okupacji niemieckiej szefem archiwum Oddziału Wywiadowczego ekspozytury AK "Lombard". Po wojnie ww. był kustoszem Muzeum Narodowego w Warszawie, a następnie pełnił funkcję dyrektora Muzeum w Łańcucie. Wśród materiałów znajdują się donosy konfidentów UB na temat okupacyjnej działalności majora Gepnera w ekspozyturze "Lombard". 9.03.1949 WUBP w Rzeszowie zatrzymał Stanisława Gepnera i przeprowadził z nim rozmowę, przesłuchanie jednak nie przyniosło rezultatu "gdyż Stanisław Gepner nie przyznał się" do działalności w "Lombardzie". Podobne rezultaty przyniosły również kolejne przesłuchania. W 1955 roku materiały dot. Gepnera przesłano do WUBP w Warszawie z powodu zmiany miejsca zamieszkania. 11.03.1970 materiały złożono w archiwum Wydz. "C" KWMO w Rzeszowie pod sygn. 7223/II. IPN Rz 061/28 (7223/II, 37677/a).
.