Biuletyn informacji publicznej Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 25-09-2023 10:09

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu osób "rozpracowywanych"


Imiona: Bronisław
Nazwisko: Ordyczyński
Miejsce urodzenia: Leżajsk
Data urodzenia: 20-06-1921
Imię ojca: Stanisław
Imię matki: Tekla
Dodatkowe informacje:


Treść zapisów ewidencyjnych
Opis materiałów Stan zachowania Uwagi
Akta operacyjne prowadzone przez WUBP w Rzeszowie na osobę trzecią, Bronisław Ordyczyński przechodzi w materiałach organów bezpieczeństwa w związku z jego przynależnością do AK w czasie drugiej wojny światowej oraz kontynuowaniem działalności konspiracyjnej już po jej zakończeniu (w ramach organizacji o nazwie Polski Związek Powstańczy). Wg. zeznań osób trzecich Bronisław Ordyczyński uczestniczył w "nielegalnych" spotkaniach podczas których poruszano kwestę przejęcia władzy w przyszłości, czytano prasę "winowską" (organizacji Wolność i Niezawisłość "WiN") m.in. "Ku Wolności" i "Biuletyn Informacyjny". Materiały sprawy złożono w archiwum do nru 28344 w roku 1956, a następnie przerejestrowano do sygn. 3693/II. IPN Rz 00141/1206 (3693/II).
Charakterystyka nr 3 dot. członków Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość" (WiN) Okręgu Rzeszów opracowana w latach 1977-1978 przez Wydział "C" KW MO w Rzeszowie. Bronisław Ordyczyński był żołnierzem AK, a następnie w latach 1945-1946 członkiem organizacji konspiracyjnej o proweniencji WiN i NOW na terenie Leżajska. IPN Rz 05/5.
.