Biuletyn informacji publicznej Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 22-10-2024 11:46

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu osób "rozpracowywanych"


Imiona: Teresa Krystyna
Nazwisko: Kaczmarczyk
Nazwisko rodowe: Rudzińska
Miejsce urodzenia: Bierzuń
Data urodzenia: 24-01-1953
Imię ojca: Tadeusz
Imię matki: Jadwiga
Dodatkowe informacje:

W materiałach SB występuje pod nazwiskiem panieńskim Rudzińska.



Treść zapisów ewidencyjnych
Opis materiałów Stan zachowania Uwagi
Teresa Kaczmarczyk (wówczas Rudzińska), nauczycielka Liceum Ogólnokształcącym w Żurominie, od 22.06.1984 została objęta Sprawą Operacyjnego Sprawdzenia (SOS), prowadzoną przez pion III RUSW w Żurominie i zarejestrowaną przez WUSW w Ciechanowie pod nr. 4373. Sprawa został wszczęta po doniesieniach agenturalnych o „szkodliwym” wpływie wikariusza parafii żuromińskiej na młodzież miejscowego LO. SB niepokoiło, że ksiądz jest wspierany przez „niektórych nauczycieli” należących wcześniej do „Solidarności”. Osoba Teresy Rudzińskiej po raz pierwszy pojawiła się w doniesieniu z 28.04.1984. W meldunku o rozpoczęciu SOS krypt. „Moderator” została określona jako dawna działaczka NSZZ "Solidarność". Odnotowano, że 10 i 11.05.1984 brała udział w porannych mszach świętych w intencji maturzystów, którzy tego dnia mieli pisemne egzaminy maturalne. Działalność księdza wikariusza i wspierających go nauczycieli została uznana za „organizowanie nieformalnych klubów dyskusyjnych o charakterze antysocjalistycznym” i z tego powodu Teresa Rudzińska została objęta kontrolą operacyjną w ramach sprawy. Uznano, że pełni rolę jednej z „łączniczek” miedzy księdzem a młodzieżą licealną, ponadto miała zniechęcać uczniów do harcerstwa i powiesiła krzyż w swojej świeżo wyremontowanej sali lekcyjnej. W piśmie naczelnika Wydz. III WUSW z Ciechanowie z 20.02.1985 znalazła się niezrealizowana propozycja, aby sprawę przekwalifikować na rozpracowanie operacyjne i przekazać do pionu IV SB, a Teresę Rudzińską objąć inwigilacją w ramach Kwestionariusza Ewidencyjnego. W charakterystyce sprawy z 20.07.1985 stwierdzono, że objęte nią 3 osoby narażają uczniów LO w Żurominie na „ekspansywne dywersyjno-ideologiczne oddziaływanie”. Odnotowano ponadto, że SB przekazała informacje na ten temat do „władz polityczno-administracyjnych”, w efekcie czego władze oświatowe przeprowadziły rozmowy „profilaktyczno-wychowawcze” z Teresą Rudzińska i jej koleżanką z pracy. Funkcjonariusz prowadzący SOS wnioskował o jej zakończenie 7.12.1987, ponieważ objęty sprawą ksiądz po interwencji u proboszcza zastępcy szefa ds. SB RUSW, naczelnika miasta i gminy w Żurominie i Wydz. ds. Wyznań Urzędu Wojewódzkiego w Ciechanowie „zaprzestał wrogiej działalności”, a w 1986 został przeniesiony do Płocka. Inwigilacja została formalnie zakończona 18.01.1988 po uznaniu przez SB, że „wroga działalność” Teresy Rudzińskiej została zaniechana. Dotycząca jej karta miała zostać zachowana w kartotece SB. W sprawie wykorzystano agenturę. Materiały złożone 24.03.1988 w archiwum Sekcji „C” Wydziału Zabezpieczenia Operacyjnego WUSW w Ciechanowie pod sygn. 681/II. IPN BU 0904/522 (681/II), mikrofilm IPN BU 01329/531 (681/2).
W kartotece odnotowano zastrzeżenie wyjazdów zagranicznych od 24.07.1982, które było wniesione z powodu pozostania za granicą brata Teresy Kaczmarczyk (wówczas Rudzińskiej). Materiałów brak. Wpis na podstawie kartoteki.
.