Biuletyn informacji publicznej Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 22-10-2024 11:46

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu osób "rozpracowywanych"


Imiona: Anna
Nazwisko: Sarzyńska-Rewska
Miejsce urodzenia: Kijów
Data urodzenia: 09-04-1915
Kraj urodzenia: Ukraina
Imię ojca: Dymitr
Imię matki: Janina Mikuszewska
Znany/a też jako:
Szarzyńska-Rewska

Rewska

Dodatkowe informacje:


Treść zapisów ewidencyjnych
Opis materiałów Stan zachowania Uwagi
Wydział III Uds.BP m.st. Warszawy 16.10.1956 wszczął Sprawę Agenturalnego Sprawdzenia (nr rej 407) na Annę Rewską. Ww. podczas okupacji była żołnierzem AK. Służyła jako łączniczka w batalionie "Parasol", brała udział w akcjach likwidacyjnych na funkcjonariuszy gestapo oraz konfidentów niemieckich. Podczas Powstania Warszawskiego walczyła w Batalionie "Zośka" na terenie Woli i Starego Miasta. Po zakończeniu walk w niewoli niemieckiej, skąd zbiegła. Po wojnie przebywała w Kartuzach i Olsztynie. Od początku lat 50 XX wieku ponownie w Warszawie, gdzie zatrudniła się w przedsiębiorstwie "Geoprojekt". Funkcjonariusze Uds. BP wszczęli rozpracowanie w związku z tym, iż ujawnili, że A. Rewska utrzymuje kontakt listowny ze środowiskiem paryskiej "Kultury" we Francji. Przez kolejne miesiące kontrolowano jej korespondencję i ustalono, że otrzymywała ona zlecenia z Francji w których proszono ją o zakup książek w kraju oraz informacje na temat środowiska literackiego w Polsce. Równocześnie prowadzona obserwacja wykazała, że ww. utrzymywała kontakty z dyplomatami ambasady francuskiej w Warszawie. W okresie od marca do maja 1957 A. Rewska wyjechała do Paryża, a jej inwigilację we Francji prowadzono nadal z pomocą agentów Departamentu I MSW. Po powrocie do Polski utrzymywała dalej kontakty z "wrogimi środowiskami" oraz emigracją we Francji. 3.10.1957 wzięła aktywny udział w protestach studenckich w związku z zamknięciem tygodnika "Po prostu". Jak wskazała prowadzona obserwacja SB "figurantka aktywnie podburzała zgromadzonych na pl. Narutowicza studentów do wrogich wystąpień". W związku z dużą ilością dowodów "wrogiej działalności" oraz podejrzeniem "działalności agenturalnej na rzecz wywiadu francuskiego" w grudniu 1957 prowadzone przeciwko Annie Rewskiej rozpracowanie przekształcono w Sprawę Agenturalną na Osobę, a zgromadzone materiały przekazano do Wydziału II KMMO w Warszawie. W trakcie dalszego rozpracowania stwierdzono, że ww. dalej utrzymuje "niewyjaśnione kontakty listowne" ze środowiskiem dziennikarzy paryskiej "Kultury" we Francji oraz z attache kulturalnym ambasady francuskiej w Warszawie. Ustalono, również że A. Rewska rozprowadza na terenie Warszawy "ulotki o treści antypaństwowej" oraz "literaturę bezdebitową". W związku z powyższym w dniu 30.01.1958 SB dokonała zatrzymania ww. W trakcie śledztwa zarzucono jej utrzymywanie kontaktów z pracownikiem ambasady francuskiej, któremu miała przekazywać "szpiegowskie materiały", utrzymywanie kontaktów z Jerzym Giedroyciem redaktorem paryskiej "Kultury" na polecenie którego "zbierała i przekazywała różne informacje z terenu Polski", kolportaż ulotek otrzymywanych od Giedroycia. Sprawę przekazano na drogę sądową. 30.09.1958 zakończono prowadzenie rozpracowania krypt. "Geolog" materiały zdjęto z ewidencji i złożono w archiwum Wydziału X do nr 1336/III. IPN BU 0208/1198 t. 1-2 (SUSW 1336/III), IPN BU 01286/1166/J (SUSW 1336/3) mikrofilm.
Teczka zawiera akta operacyjne dotyczące Anny Sarzyńskiej- Rewskiej. Ww. została aresztowana 30.01.1958 przez SB w związku z podejrzeniami o rozpowszechnianie "nielegalnej literatury oraz ulotek o wrogiej treści" otrzymanych z Francji od dziennikarzy związanych z paryską "Kulturą". W dniu 4.07.1958 r wyrokiem Sądu Wojewódzkiego dla miasta stołecznego Warszawy A. Sarzyńska-Rewska została skazana na karę 3 lat więzienia. W wyniku wniesionego odwołania 7.11.1958 Sąd Najwyższy zmniejszył karę do 18 miesięcy i zawiesił jej wykonanie na okres 3 lat. Teczka zawiera protokoły przesłuchania, wyroki sądowe, materiały zebrane w toku śledztwa, zdjęcia oraz materiały ewidencyjne. IPN BU 0235/1026 (1061/II).
Teczka zawiera materiały administracyjne Departamentu III MSW z lat 1957-1963 dotyczące funkcjonowania Klubu "Krzywego Koła". W zgromadzonych dokumentach przechodzi osoba Anny Rewskiej. Występuje ona na sporządzonej w dniu 02.06.1963 liście członków Klubu "Krzywego Koła". IPN BU 0365/97 t. 3 (KS4/2035).
Z zachowanych zapisów ewidencyjnych z Biura Paszportów MSW wynika, że Anna Sarzyńska- Rewska otrzymała dwukrotnie zastrzeżenie wyjazdów zagranicznych w 1963 (Z Nr I 719/63) oraz w 1967 (Zc-746/67) zastrzeżenie wniesiono na wniosek Departamentu III MSW "na obszarze całej Europy i poza". Powodem zastrzeżenia była opozycyjna działalność A. Sarzyńskiej-Rewskiej. Zastrzeżenie anulowano w listopadzie 1970. Karty ewidencyjne Pz-26, Pz-4 z kartoteki Biura Paszportów MSW.
.