Biuletyn informacji publicznej Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 26-11-2024 08:58

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu osób "rozpracowywanych"


Imiona: Stanisław
Nazwisko: Burzawa
Miejsce urodzenia: Secemin
Data urodzenia: 06-11-1933
Imię ojca: Julian
Imię matki: Kazimiera
Dodatkowe informacje:


Treść zapisów ewidencyjnych
Opis materiałów Stan zachowania Uwagi
Akta kontrolno-śledcze. Śledztwo prowadzone przez Sekcję Śledczą Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Bytomiu w sprawie „wrogich komentarzy” w Domu Młodego Górnika w Bobrku (dzielnica Bytomia). W toku prowadzonego śledztwa ustalono, że Stanisław Burzawa rozpowszechnia zasłyszane w „zachodnim radiu” fałszywe informacje o Zbrodni Katyńskiej oraz podwyżkach cen żywności. W dniu 13.01.1953 Szef Wojewódzkiego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Katowicach wydał zgodę na areszt tymczasowy S. Burzawy. W dniu 15.01.1953 miała miejsce rewizja mieszkania ww. oraz pierwsze przesłuchanie. Dnia 20.05.1953 Komisja Specjalna do Walki z Nadużyciami i Szkodnictwem Gospodarczym w Warszawie na sesji wyjazdowej w Stalinogrodzie (Katowicach) orzekła, że Stanisław Burzawa „rozpowszechniał fałszywe wiadomości mogące wyrządzić istotną szkodę interesom Państwa Polskiego, dotyczące stosunków wewnętrznych w Polsce Ludowej oraz zbrodni dokonanej przez hitlerowców w Katyniu” (przestępstwo z art. 22 mkk) i skazała ww. na 12 miesięcy pobytu w obozie pracy. IPN Ka 023/937 (5393/III).
Materiały administracyjne KWMO w Katowicach zawierające kwestionariusze osobowe oraz karty na czyn przestępczy dot. osób podejrzanych o rozpowszechnianie „wrogiej propagandy”. Stanisław Burzawa występuje jako osoba, która 04.01.1953 w Bytomiu-Bobrku rozpowszechniała „fałszywe wiadomości mogące wyrządzić istotną szkodę interesom Państwa Polskiego”. Ww. na podstawie decyzji Komisji Specjalnej do Walki z Nadużyciami i Szkodnictwem Gospodarczym z 20.05.1953 został skierowany do obozu pracy na 12 miesięcy. IPN Ka 057/626 t. 2.
.