Biuletyn informacji publicznej Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 22-10-2024 11:46

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu osób "rozpracowywanych"


Imiona: Ferdynand
Nazwisko: Goetel
Miejsce urodzenia: Sucha Beskidzka
Data urodzenia: 15-05-1890
Imię ojca: Walenty
Imię matki: Julia
Dodatkowe informacje:


Treść zapisów ewidencyjnych
Opis materiałów Stan zachowania Uwagi
Teczka zawiera akta agenturalnego rozpracowania prowadzoną przez Departament V MBP, a następnie Departament III KdsBP dotyczące jednego z działaczy politycznych ze Śląska, którego UB podejrzewało, że w czasie wojny kolaborował z Niemcami oraz prowadził z nimi sondażowe rozmowy polityczne. W aktach sprawy przechodzi osoba pisarza Ferdynanda Goetla, który miał utrzymywać ze wspomnianym wyżej działaczem bardzo bliskie kontakty, a także wspólnie z nim prowadzić podczas okupacji rozmowy polityczne z Niemcami. Z materiałów sprawy wynika, że ww. ułatwił również F. Goetlowi wyjazd z Polski. Rozpracowanie zakończono w 1955 roku. IPN BU 0330/256 t. 5 (5140/III/5).
Teczka zawiera 19 tomów dokumentacji aktowej śledztwa prowadzonego w 1945 roku przez Prokuraturę Specjalnego Sądu Karnego w Krakowie "w sprawie współpracy z okupantem niemieckim poprzez rozpowszechnianie fałszywych informacji w sprawie zbrodni katyńskiej". W materiałach sprawy jednym z głównych oskarżonych jest pisarz Ferdynand Goetel "literat związany z sanacją", który w 1943 roku uczestniczył w komisji PCK, która była w Katyniu. 25.06. 1945 prokurator Specjalnego Sądu Karnego w Krakowie Roman Martini wszczął śledztwo przeciwko Ferdynandowi Goetlowi i innym podejrzanym o współpracę na szkodę Państwa Polskiego "we współpracy z niemieckimi władzami okupacyjnymi" (art 1 i 2 dekretu PKWN z 31.08.1944 "o wymiarze kary dla faszystowsko-hitlerowskich zbrodniarzy winnych zabójstw i znęcania się nad ludnością cywilną i jeńcami oraz dla zdrajców Narodu Polskiego"). Z uwagi na fakt iż ustalenia odnośnie miejsca pobytu pisarza dały wynik negatywny, śledztwo toczyło się więc bez jego udziału. F. Goetel z uwagi na zagrożenie aresztowaniem i trwające śledztwo ukrywał się przez kilka miesięcy na terenie Polski, a następnie wyjechał na Zachód. Postanowieniem Prokuratury Wojewódzkiej w Krakowie na podstawie amnestii z dnia 4.10.1956 "poszukiwania umorzono". Akta zawierają obszerną dokumentację sprawy katyńskiej z lat 1943-1945 w tym protokoły zeznań świadków, fotografie, artykuły na temat mordu w Katyniu z prasy światowej. IPN Kr 303/1-19 (II Ds. Spec 314/45).
Akta Sprawy Ewidencyjno-Obserwacyjnej założonej na Alinę Kańską. Jest to kontrola operacyjna dotycząca jej kontaktów korespondencyjnych z przebywającym w Wielkiej Brytanii mężem Władysławem Kańskim - działaczem Stronnictwa Narodowego, członkiem Delegatury Rządu RP na Kraj. W aktach sprawy przechodzi osoba pisarza Ferdynanda Goetla, który był jedną z osób z najbliższego otoczenia politycznego W. Kańskiego. IPN Kr 010/9014 (9172/II).
.