Biuletyn informacji publicznej Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 22-10-2024 11:46

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu osób "rozpracowywanych"


Imiona: Irena
Nazwisko: Świda
Nazwisko rodowe: Świda
Miejsce urodzenia: Ługańsk
Data urodzenia: 07-03-1909
Imię ojca: Stefan
Imię matki: Anna
Dodatkowe informacje:


Treść zapisów ewidencyjnych
Opis materiałów Stan zachowania Uwagi
Irena Świda w 1957 roku „brała udział w próbach zorganizowania na terenie Gliwic” Klubu Inteligencji Katolickiej, a w 1958 roku Towarzystwa Przyjaciół Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Objęta kontrolą operacyjną w ramach Sprawy Ewidencyjno-Obserwacyjnej (SEO) krypt. „Osy” prowadzonej od 21.04.1961, a zarejestrowanej w ewidencji operacyjnej 02.05.1961 pod nr. rej. 792 przez Referat ds. Bezpieczeństwa KM MO Gliwice. Sprawę założono na podstawie informacji dotyczącej działalności na terenie Gliwic grupy osób, które „zajmują opozycyjne stanowisko do PRL”, a jako „aktywni działacze katoliccy wywodzący się z inteligencji” zaangażowali się do pracy o charakterze charytatywnym w ramach Wydziału Opieki Społecznej Prezydium Miejskiej Rady Narodowej w Gliwicach „aby tą drogą prowadzić aktywną działalność klerykalną wśród społeczeństwa na terenie miasta”. Jedną z inwigilowanych osób była Irena Świda, która „bierze udział w zjazdach inteligencji katolickiej na Jasnej Górze” i „jest gorliwym zwolennikiem polityki Kardynała Wyszyńskiego i politykę tą stara się wprowadzić w życie wśród osób świeckich”. W związku z prowadzoną sprawą ww. została objęta perlustracją korespondencji, a z uwagi na fakt, iż po otrzymaniu zgody na pracę w charakterze opiekuna społecznego miała możliwość „docierania do różnych warstw naszego społeczeństwa i pogłębiania oraz kształtowania światopoglądu katolickiego” Irena Świda była również kontrolowana przez osobowe źródła informacji (OZI). W ramach prowadzonej obserwacji dążono także do ustalenia powiązań członków grupy z duchowieństwem oraz innymi organizacjami. Kontrolę operacyjną kontynuowano w ramach Sprawy Operacyjnej Obserwacji (SOO) krypt. „Osy”, którą 19.09.1962 zarejestrowano w ewidencji pod nr. rej. 4493. Od 1964 roku prowadzono Kwestionariusz Ewidencyjny krypt. „Osy”. Inwigilację zakończono 02.08.1977, a materiały sprawy 27.08.1977 zarchiwizowano w Wydziale „C” KW MO Katowice pod sygn. 36587/II. IPN Ka 036/569 (36587/II).
Irena Świda od 17.06.1977 była inwigilowana w ramach Kwestionariusza Ewidencyjnego (KE) krypt. „Dama” zarejestrowanego w ewidencji operacyjnej pod nr. rej. KA 35889 i prowadzonego przez Grupę Operacyjną w Gliwicach Wydziału IV KW MO Katowice, a następnie Referat IV KM MO Gliwice. Została poddana inwigilacji, ponieważ „od szeregu lat prowadzi działalność na rzecz kleru katolickiego” m.in. pełniąc funkcję diecezjalnej instruktorki ds. młodzieży żeńskiej oraz angażując się w organizację obozów i kursów dla młodzieży oazowej. W ramach prowadzonej sprawy prowadzono perlustrację korespondencji ww. KE krypt. „Dama” zakończono z uwagi na fakt, iż ww. zrezygnowała z funkcji instruktorki diecezjalnej i „nie angażuje się w działalność duszpasterstwa młodzieży żeńskiej”. W dniu 16.10.1986 materiały sprawy zostały zarchiwizowane w Wydziale „C” WUSW Katowice pod sygn. 42074/II. IPN Ka 048/237 (42074/II).
.