Biuletyn informacji publicznej Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 22-03-2024 11:35

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu osób "rozpracowywanych"


Imiona: Franciszek
Nazwisko: Badura
Miejsce urodzenia: Sosnowiec
Data urodzenia: 02-09-1939
Imię ojca: Franciszek
Imię matki: Jadwiga
Dodatkowe informacje:


Treść zapisów ewidencyjnych
Opis materiałów Stan zachowania Uwagi
Sprawa Operacyjnego Sprawdzenia (SOS) została zarejestrowana przez Grupę Operacyjną w Bytomiu Wydziału II KWMO w Katowicach pod nr. rej. KA 36099 dn. 15.07.1977. Następnie sprawa była prowadzona przez Wydział II KWMO w Katowicach, a w dalszej kolejności Grupę II KMMO/MUSW w Piekarach Śląskich. Figurant SOS Franciszek Badura wyjechał w roku 1976 do Austrii i odmówił powrotu do kraju, następnie osiadł na stałe w RFN. W latach poprzedzających ten wyjazd kilkukrotnie starał się bez powodzenia o uzyskanie zgody na wyjazd zagraniczny. Osobą mającą wpływ na decyzje odmowne wydania paszportu był emerytowany funkcjonariusz Służby Bezpieczeństwa. W roku 1977 ww. funkcjonariusz otrzymał kilka listów na druku Urzędu ds. Rozpytań w Dűsseldorfie, których treść sugerowała, że jest on współpracownikiem zachodnich służb wywiadowczych. Podejrzewano, że autorem listów był Franciszek Badura. Przystąpiono do działań mających na celu sprawdzenie, czy F. Badura „wszedł w dialog operacyjny ze służbami RFN”. Korespondencja ww. została objęta perlustracją. Podejmowano działania zmierzające do ustalenia sytuacji mieszkaniowej i finansowej F. Badury. Dążono do ustalenia kontaktów ww. w Polsce i zagranicą. W sprawę zaangażowano liczne Osobowe Źródła Informacji, w tym działające w RFN. Sprawę zakończono 15.03.1986 z powodu „niestwierdzenia wrogiej działalności”. Materiały zdjęto z ewidencji operacyjnej 26.03.1986 i przekazano do archiwum Wydziału „C” WUSW Katowice, gdzie nadano sygn. 41844/II. IPN Ka 048/25 (41844/II).
Franciszek Badura otrzymał pozwolenie na wyjazd do Szwecji w roku 1976. Po otrzymaniu paszportu wyjechał do Austrii, skąd przedostał się do RFN, gdzie zamieszkał na stałe. Odmowa powrotu do kraju sygn. ZU-76-470-TG-10072 została zarejestrowana przez Wydział Paszportów KWMO w Katowicach pod nr EAKA 10072 w dniu 22.12.1976. Wpis na podstawie zapisów kartoteczno-ewidencyjnych.
.