Biuletyn informacji publicznej Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 22-10-2024 11:46

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu osób "rozpracowywanych"


Imiona: Henryk
Nazwisko: Sałek
Miejsce urodzenia: Wincentów Nowy pow. Radom
Data urodzenia: 14-07-1925
Imię ojca: Stanisław
Imię matki: Marcjanna
Dodatkowe informacje:


Treść zapisów ewidencyjnych
Opis materiałów Stan zachowania Uwagi
Henryk Sałek pseud. "Kolt" (w roku 1946 żołnierz antykomunistycznego zbrojnego podziemia na terenach powiatów Kozienice i Radom) figuruje jako "podejrzany" (wraz z kilkoma innymi żołnierzami i współpracownikami zbrojnego podziemia) w aktach śledczych UB z PUBP Kozienice i WUBP Kielce z roku 1946. To śledztwo UB było prowadzone przeciwko 21-letniemu Henrykowi Sałkowi (zamieszkałemu wówczas w Pionkach) i dot. zarzutów UB o "przynależność do nielegalnej organizacji", o "posiadanie broni palnej bez zezwolenia władz" i "udział w napadach terrorystyczno-rabunkowych z bronią w ręku". Z tych akt wynika między innymi, że latem 1946 Henryk Sałek pseud. "Kolt" uczestniczył w walce z komunistycznymi okupantami kraju w szeregach partyzanckiego oddziału pod dowództwem "Igły" (tj. ppor. Tadeusza Zielińskiego pseud. „Igła”). Akta te zawierają między innymi służbowe notatki i raporty UB oraz protokół przesłuchania Henryka Sałka z dnia 9 sierpnia 1946. IPN Ki 013/4173 (6311/III).
Henryk Sałek pseud. "Kolt" figuruje jako "oskarżony" w aktach Wojskowego Sądu Rejonowego w Kielcach z roku 1946. Był oskarżony o to, że "od bliżej nieustalonej daty do dnia jego zatrzymania, tj. do 5 sierpnia 1946 był "członkiem leśnej bandy >Igły<", tj. partyzanckiego oddziału pod dowództwem ppor. Tadeusza Zielińskiego pseud. "Igła". Henryk Sałek był też oskarżony o "bezprawne posiadanie broni palnej [pistoletu] i amunicji", o "gwałtowny zamach na sekretarza PPR" w Pionkach (tj. o uprowadzenie go do lasu i zbicie kijami) oraz o inny zbrojny napad. Z tych akt wynika też między innymi, że Henryk Sałek został zatrzymany przez patrol MO dn. 5 sierpnia 1946 koło stacji kolejowej w Pionkach. Akta te zawierają między innymi protokoły przesłuchań Henryka Sałka z dnia 6 sierpnia 1946 i z dnia 8 sierpnia 1946 oraz wyrok Wojskowego Sądu Rejonowego w Kielcach. Dnia 20 sierpnia 1946 Wojskowy Sąd Rejonowy w Kielcach na sesji wyjazdowej w Kozienicach w trybie doraźnym skazał 21-letniego wówczas Henryka Sałka na karę śmierci, utratę praw "na zawsze" i na "przepadek całego mienia skazanego". Akta te zawierają także "protokół wykonania kary śmierci" na ww. z dnia 29 sierpnia 1946. IPN Ki 8/106 (Rej 465/46).
.