Biuletyn informacji publicznej Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 24-01-2023 08:44

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa


Imiona: Marian
Nazwisko: Tąderski
Miejsce urodzenia: Nowy Dwór Mazowiecki
Data urodzenia: 07-11-1919
Imię ojca: Andrzej
Imię matki: Michalina
Znany/a też jako:
Marian Tonderski
urodzony/a 07- 11-1919 Nowy Dwór Mazowiecki
Imiona rodziców: Andrzej Michalina


Dodatkowe informacje:

01.03.1964 - 31.07.1975 służba w Biurze Ochrony Rządu MSW, ostatni stopień major. Według charakterystyki z dnia 16.05.1949 na stanowisko wartownika Komendantury Komitetu Centralnego PZPR Wydziału Komendantur Departamentu Ochrony Rządu MBP został przyjęty dnia 24.09.1948 (IPN BU 0193/4682, rozdz. III, k. 6). Według wniosku z dnia 22.06.1950 i charakterystyk z dnia 11.09.1950 i dnia 09.01.1951 oraz świadectwa z dnia 13.01.1951 pełnił w tym czasie służbę na stanowisku oficera kontroli przepustek Komendantury Komitetu Centralnego PZPR Wydziału Komendantur Departamentu Ochrony Rządu MBP (IPN BU 0193/4682, rozdz. III, k. 7-8, 10-13). W roku 1954 pełnił funkcję członka egzekutywy Oddziałowej Organizacji Partyjnej PZPR przy Wydziale VI Departamentu Ochronmy Rządu MBP. 31.12.1954 zwolniony z powodu przekazania do dyspozycji Komitetu Centralnego PZPR.


Kursy i szkolenia:

29.09.1949 i 13.01.1951 złożył egzamin z zajęć polityczno-wychowawczych w MBP.



Nazwa jednostki Miasto Nazwa komórki Stanowisko Stopień służbowy Data rozpoczęcia Data zakończenia Sygnatura Sygnatura wytwórcy Rodzaj materiałów
MBP WARSZAWA DEPARTAMENT OCHRONY RZĄDU, WYDZIAŁ KOMENDANTUR, KOMENDANTURA KC PZPR MŁODSZY REFERENT 01-09-1949
IPN BU 0193/4682 5042/V akta osobowe
MBP WARSZAWA DEPARTAMENT OCHRONY RZĄDU, WYDZIAŁ KOMENDANTUR, KOMENDANTURA KC PZPR OFICER INSPEKCYJNY 01-04-1952
MBP WARSZAWA DEPARTAMENT OCHRONY RZĄDU, WYDZIAŁ VI, KOMENDANTURA I OFICER INSPEKCYJNY st. sierż. 15-04-1953 31-12-1954
.