Biuletyn informacji publicznej Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 22-10-2024 11:46

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu kierowniczych stanowisk partyjnych i państwowych PRL


Imiona: Bohdan Władysław
Nazwisko: Czeszko
Miejsce urodzenia: Warszawa
Data urodzenia: 01-04-1923
Imię ojca: Leonard
Imię matki: Zofia
Dodatkowe informacje:

W PPR od maja 1944 r., następnie w PZPR. Literat z zawodu, członek rzeczywisty Związku Literatów Polskich od 21.10.1952 r. W 1939 r. ukończył Gimnazjum Zgromadzenia Kupców w Warszawie. W czasie okupacji zatrudniony w stolarni mechanicznej L. i E. Daab w Warszawie. W 1942 r. w Gwardii Ludowej, w roku następnym w Związku Walki Młodych [ZWM], gdzie pełnił różne funkcje, m.in. był zastępcą do spraw polityczno-wychowawczych i członkiem zespołu redakcyjnego „Walki Młodych”, uczestnik akcji na „Café Club" (1943). Uczestnik powstania warszawskiego walczył na Woli, Starówce, Czerniakowie i Śródmieściu. W konspiracji posługiwał się pseudonimem „Agawa". Po powstaniu osiadł pod Częstochową i pracował jako cieśla. Po zakończeniu wojny komendant Milicji Obywatelskiej Częstochowa Stradom, następnie organizował ZWM w Częstochowie. W lutym 1945 r. zmobilizowany walczył w szeregach II Armii Wojska Polskiego — dca plutonu w 28 pułku piechoty, ciężko ranny w walkach nad Nysą, następnie zdemobilizowany. Pracował w Zarządzie Głównym ZWM w Wydziale Propagandy. W 1947 r. zdał maturę w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych w Warszawie, następnie studiował na Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych i Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W roku 1951 przerwał studia, aby zająć się pracą literacką, autor m.in. powieści „Pokolenie” (1951).
Źródło: Archiwum Akt Nowych Centralna Kartoteka KC PZPR 577, s. 1, 2-4.



Stanowisko Komórka organizacyjna Instytucja Miejscowość Partia polityczna Data rozpoczęcia Data zakończenia Źródło informacji
Członek Egzekutywa POP przy Związku Literatów Polskich Warszawa PZPR 1952 Archiwum Akt Nowych Centralna Kartoteka KC PZPR 577, s. 1, 8.
Członek POP przy Oddziale Związku Literatów Polskich Warszawa-Starówka PZPR 1952 Archiwum Akt Nowych Centralna Kartoteka KC PZPR 577, s. 1, 8.
.