Biuletyn informacji publicznej Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 17-03-2023 12:43

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu kierowniczych stanowisk partyjnych i państwowych PRL


Imiona: Aleksander Henryk
Nazwisko: Joahim
Miejsce urodzenia: Lwów
Data urodzenia: 06-05-1897
Imię ojca: Maurycy
Imię matki: Brak
Dodatkowe informacje:

Prawnik. Od czerwca 1947 r. członek Stronnictwa Demokratycznego. Po ukończeniu szkoły średniej we Lwowie w 1915 r. i zdaniu egzaminu dojrzałości, powołany został do armii austriackiej, a po zakończeniu I wojny światowej do Wojska Polskiego. Z wojska zwolniony w 1920 r. w stopniu  podporucznika piechoty. W tym samym roku wstąpił na Wydział Prawa  Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie, gdzie uzyskał tytuł  magistra, a następnie doktora praw (1925). Od 1924 r. pracował  jako aplikant adwokacki, od 1925 r. jako starszy  asystent przy Katedrze Prawa Cywilnego Procesowego Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie.  Od 1930 r. prowadził własną  kancelarię adwokacką we Lwowie. W okresie okupacji pracował jako robotnik fizyczny. Z powodu prześladowań  przez okupanta niemieckiego ludości żydowskiej zmuszony był  ukrywać się i często zmieniać  miejsca zamieszkania. Od 1945 r. zamieszkał w Krakowie i prowadził własną kancelarię adwokacką.   

Od 1950 r. członek Miejskiego Komitetu Obrońców Pokoju. W latach 1958-1959 członek Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego przy Dzielnicy Rady Narodowej Zwierzyniec w Krakowie.

Źródło: AAN, Stronnictwo Demokratyczne, 5/566, Akta byłych członków SDStanowisko Komórka organizacyjna Instytucja Miejscowość Partia polityczna Data rozpoczęcia Data zakończenia Źródło informacji
Wiceprzewodniczący Komitet Miejski Kraków SD 1950 1952 AAN, Stronnictwo Demokratyczne, 5/566, Akta byłych członków SD
.