Biuletyn informacji publicznej Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 22-03-2024 11:35

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu osób "rozpracowywanych"


Imiona: Mieczysław
Nazwisko: Boguski
Miejsce urodzenia: Wierzbowo gm. Szczepankowo pow. Łomża
Data urodzenia: --1926
Imię ojca: Brak danych
Dodatkowe informacje:


Treść zapisów ewidencyjnych
Opis materiałów Stan zachowania Uwagi
Mieczysław Boguski występuje aktach Wojskowego Sądu Garnizonowego w Białymstoku w sprawie karnej z jesieni 1945 jako "członek nielegalnej organizacji". Sprawa ta była prowadzona przeciwko aresztowanemu żołnierzowi Narodowych Sił Zbrojnych i antykomunistycznego Narodowego Zjednoczenia Wojskowego (NZW) na terenie gminy Szczepankowo i powiatu Łomża - Marianowi Olszewskiemu pseud. "Jeremi" (oskarżonemu o to, że od czerwca do września 1945 r. brał udział w zbrojnych działaniach lokalnej organizacji NSZ/NZW i "przechowywał bez zezwolenia broń palną"). Mieczysław Boguski występuje m.in. w protokole przesłuchania Mariana Olszewskiego z dnia 30 września 1945 jako "mieszkaniec wsi Wierzbowo gmina Szczepankowo" i jako "posiadający karabin" członek partyzanckiego oddziału NZW pod dowództwem Eugeniusza Korytkowskiego pseud. „Mały” latem 1945. IPN Bi 212/182 (G. 445/45).
Mieczysław Boguski występuje w aktach Wojskowego Sądu Garnizonowego w Białymstoku w sprawie karnej jako "członek nielegalnej organizacji". Sprawa ta była prowadzona od 18-19 września 1945 przeciwko aresztowanym żołnierzom Narodowych Sił Zbrojnych i Narodowego Zjednoczenia Wojskowego (NZW) - Edwardowi Zalewskiemu pseud. „Orgin”, Eugeniuszowi Chełstowskiemu pseud. "Dobor", Marianowi Żebrowskiemu pseud. „Dzieciak” i innym. Byli oni oskarżeni m.in. o to, że od kwietnia do września 1945 brali udział w zbrojnych działaniach lokalnej organizacji NSZ/NZW i przechowywali "bez zezwolenia broń palną", a dn. 18 września 1945 w okolicach wsi Wierzbowo pow. Łomża "wraz z bandą NSZ napadli na pracowników PUBP Łomża". Mieczysław Boguski, który tegoż 18 września 1945 poległ w walce z obławą grupy operacyjnej UB-KBW i wojsk NKWD na polskich partyzantów, występuje m.in. w protokole przesłuchania Edwarda Zalewskiego z dnia 22 września 1945. Występuje tam jako "mieszkaniec wsi Wierzbowo gmina Szczepankowo" i jako uczestnik "napadu" partyzanckiego oddziału NZW na grupę operacyjną UB z PUBP Łomża w dniu 18 września 1945. IPN Bi 212/256 (G. 533/45).
.