Biuletyn informacji publicznej Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 29-04-2024 09:15

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu osób "rozpracowywanych"


Imiona: Antoni
Nazwisko: Nadrajkowski
Miejsce urodzenia: Inowrocław
Data urodzenia: 15-01-1902
Imię ojca: Jan
Imię matki: Marianna
Dodatkowe informacje:


Treść zapisów ewidencyjnych
Opis materiałów Stan zachowania Uwagi
Antoni Nadrajkowski był w 1953 roku rozpracowywany przez Wydz. II Departamentu I do numeru 10853/53. Brak szczegółów dotyczących sprawy, której akta nie zachowały się. Materiałów brak. Wpis na podstawie zapisów kartotecznych.
Z zapisów kartoteczno-ewidencyjnych wynika, że Antoni Nadrajkowski był objęty śledztwem prowadzonym przez PUBP w Koszalinie, związanym najprawdopodobniej z jego służbą na Zachodzie w czasie II Wojny Światowej. Został zatrzymany przez PUBP w Koszalinie w dniu 7.05.1948. Brak szczegółów dotyczących sprawy. Materiały 1680/III zostały zniszczone. Wpis na podstawie zapisów kartoteczno-ewidencyjnych.
Sprawa Obiektowa (SO) krypt. „Mewa” (rej. Sz 6/1949), prowadzona przez Wydz. I WUBP w Szczecinie w latach 1949-1952, związana z rozpracowaniem polskich żołnierzy i personelu służącego w siłach lotniczych na terenie Wielkiej Brytanii, którzy po wojnie osiedlili się na terenie woj. szczecińskiego. Z materiałów wynika, że Antoni Nadrajkowski powrócił do Polski w 1946 roku i został poddany rozpracowaniu, w tym poprzez agenturę. W jego toku ustalono m.in., że jest „sympatykiem Anglii” oraz „wyśmiewa się z dostojników państwa”. IPN Sz 009/1473 (13325/II).
Sprawa Obiektowa (SO) krypt. „Mewa”, wszczęta przez Dep. I MBP i prowadzona w latach 1949-1955, dotycząca Polaków, byłych żołnierzy RAF-u, którzy powrócili do kraju po II wojnie światowej z Wielkiej Brytanii. Materiały zawierają m.in. wykazy osób figurujących w sprawie, raporty o wszczęciu i przebiegu rozpracowania obiektowego, wykazy byłych członków RAF, charakterystyki, doniesienia agenturalne, notatki służbowe, telefonogramy, karty repatriacyjne z fotografiami, korespondencję itp. Antoni Nadrajkowski występuje w sprawie jako „członek RAF”, który po wojnie osiedlił się na terenie Białogardu. IPN BU 00231/1 t. 1-24 (1/IV).
Rozpracowanie Obiektowe (RO) krypt. „Mewa” prowadzone przez WUBP w Szczecinie oraz Wydział I WUBP w Koszalinie, a następnie Wydz. II WUds.BP w Koszalinie w latach 1951-1955. Materiały dotyczą byłych żołnierzy i oficerów polskich wojsk powietrznych w Wielkiej Brytanii oraz innych formacji wojskowych, którzy po wojnie powrócili do Polski. Organy bezpieczeństwa uznały je za osoby mogące potencjalnie być wrogo ustosunkowane do ustroju komunistycznego oraz pozostawać w kontakcie z wywiadem brytyjskim. Antoni Nadrajkowski służył w Dywizjonie 301 i brał udział w walkach z Niemcami. Z ustaleń UB wynikało ponadto, iż w tym okresie był przerzucany do Polski m.in. w celu ewakuacji do Anglii oficera AK. W toku rozpracowania ustalono, że utrzymuje bliskie stosunki towarzyskie z osobami wrogo nastawionymi do ówczesnego ustroju. Podejrzewano go ponadto o członkostwo w „nielegalnej organizacji”. Z materiałów wynika, że był także czynnie rozpracowywany w ramach sprawy „Lot” prowadzonej przez PUBP w Białogardzie od 1950 roku. IPN Sz 00102/79 (239/IV).
.