Biuletyn informacji publicznej Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 22-10-2024 11:46

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu osób "rozpracowywanych"


Imiona: Antoni
Nazwisko: Dradrach
Miejsce urodzenia: Brzuchowice
Data urodzenia: 01-04-1919
Imię ojca: Piotr
Imię matki: Aniela
Dodatkowe informacje:


Treść zapisów ewidencyjnych
Opis materiałów Stan zachowania Uwagi
Sprawa Obiektowa (SO) krypt. „Mewa” (rej. Sz 6/1949), prowadzona przez Wydz. I WUBP w Szczecinie w latach 1949-1952, związana z rozpracowaniem polskich żołnierzy i personelu służącego w siłach lotniczych na terenie Wielkiej Brytanii, którzy po wojnie osiedlili się na terenie woj. szczecińskiego. Antoni Dradrach występuje w materiałach jako pilot służący przed wojną w polskim lotnictwie. Po wybuchu wojny przedostał się do Francji, a następnie Anglii, gdzie służył w Dywizjonie 300. Po powrocie do Polski w 1947 roku zamieszkał w Szczecinie, gdzie został poddany inwigilacji, m.in. poprzez agenturę. IPN Sz 009/1473 (13325/II).
Antoni Dradrach w 1953 roku był rozpracowywany przez Wydz. II Departamentu I MBP do numeru 10853/53. Brak szczegółów dotyczących sprawy, której akta nie zachowały się. Materiałów brak. Wpis na podstawie zapisów kartotecznych.
Sprawa Obiektowa (SO) krypt. „Mewa”, wszczęta przez Dep. I MBP i prowadzona w latach 1949-1955, dotycząca Polaków, byłych żołnierzy RAF-u, którzy powrócili do kraju po II wojnie światowej z Wielkiej Brytanii. Materiały zawierają m.in. wykazy osób figurujących w sprawie, raporty o wszczęciu i przebiegu rozpracowania obiektowego, wykazy byłych członków RAF, charakterystyki, doniesienia agenturalne, notatki służbowe, telefonogramy, karty repatriacyjne z fotografiami, korespondencję itp. Antoni Dradrach występuje w aktach jako „b. sierżant RAF”, które po wojnie osiedlił się na terenie Szczecina. IPN BU 00231/1 t. 1-24 (1/IV).
.