Biuletyn informacji publicznej Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 22-10-2024 11:46

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu osób "rozpracowywanych"


Imiona: Kazimierz
Nazwisko: Chojnowski
Miejsce urodzenia: Wierzbowo gm. Szczepankowo pow. Łomża
Data urodzenia: --1925
Imię ojca: Brak danych
Dodatkowe informacje:


Treść zapisów ewidencyjnych
Opis materiałów Stan zachowania Uwagi
Kazimierz Chojnowski pseudonim "Gruszka" występuje (wraz z kilkunastoma innymi żołnierzami i współpracownikami antykomunistycznych Narodowych Sił Zbrojnych) jako "mieszkaniec wsi Wierzbowo gm. Szczepankowo" i jako "członek nielegalnej organizacji NSZ" w aktach kontrolnych śledztwa UB z PUBP w Łomży i komunistycznej prokuratury. To śledztwo UB było prowadzone jesienią 1945 przeciwko partyzantowi NSZ Czesławowi Szabłowskiemu pseud. „Tygrys” (ur. dn. 1.01.1926 i podejrzanemu o to, że od maja do września 1945 należał do NSZ). Kazimierz Chojnowski pseudonim "Gruszka" występuje w tych aktach w gronie kilkunastu młodych mieszkańców wsi Wierzbowo i innych wsi z gminy Szczepankowo "podejrzanych" przez UB o posiadanie broni palnej oraz m.in. o to, że "dopuścili się gwałtownego zamachu na posterunek MO we wsi Wygoda". W dniu 18 września 1945 w zbrojnej walce grupy partyzantów NSZ z siłami UB, KBW i NKWD Kazimierz Chojnowski został zabity. IPN Bi 07/1412 (2172/III).
Kazimierz Chojnowski występuje jako "członek nielegalnej organizacji NSZ" w aktach Wojskowego Sądu Garnizonowego w Białymstoku z lat 1945-1946. Są to akta w sprawie karnej prowadzonej jesienią 1945 i w roku 1946 przeciwko czterem członkom oddziału Narodowych Sił Zbrojnych pod dowództwem Eugeniusza Korytkowskiego pseud. "Lew" i „Mały” - pojmanym przez UB i MO dnia 18 września 1945 po bitwie tych partyzantów z siłami UB, KBW i NKWD we wsi Wierzbowo pow. Łomża i w okolicy tej wsi. Akta te zawierają między innymi służbowe notatki i pisma PUBP w Łomży oraz protokoły przesłuchań osób "podejrzanych". Kazimierz Chojnowski występuje między innymi w protokole przesłuchania Edwarda Zalewskiego pseud. „Orgin” z dnia 22 września 1945 jako "mieszkaniec wsi Wierzbowo gm. Szczepankowo", który "miał karabin ręczny", uczestniczył w zbrojnej walce i został "zabity". Jest także wymieniany w protokole przesłuchania (w zeznaniach) Mariana Żebrowskiego pseud. „Dzieciak” (s. Józefa, ur. 29.01.1921) z dnia 21 września 1945. IPN Bi 212/256 (G. 533/45), IPN Bi 213/3 (284).
.