Biuletyn informacji publicznej Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 22-03-2024 11:35

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu kierowniczych stanowisk partyjnych i państwowych PRL


Imiona: Andrzej
Nazwisko: Chabin
Miejsce urodzenia: Ihrowica
Data urodzenia: 01-01-1937
Imię ojca: Bazyli
Imię matki: Aurelia
Dodatkowe informacje:

Naczuczyciel. Od 11 października 1959 r. członek Stronnictwa Demokratycznego.

Pracę zawodową rozpoczął w 1955 r. jako nauczyciel w szkole  podstawowej w Paczkowie. W 1956 r. został powołany na stanowisko wiceprzewodniczącego Zarządu Powiatowego ZMP w Nysie. W 1957 r. podjął pracę  w Państwowym Młodzieżowym Zakładzie Wychowawczym w Nysie jako wychowawca-kierownik internatu. Był nauczycielem w  Głuchołazach (1959 r.) oraz kierownikiem szkoły  podstawowej w Bykowicach (1960), a w 1967 r. dyrektorem szkoły w Nysie. W 1972 r. został skierowany przez Centralny Komitet SD na studia w Wyższej Szkole Nauk Społecznych przy KC PZPR. Po ukończeniu studiów (1975) pełnił funkcję sektarza Wojewódzkiego Komitetu SD. W latach 1980- 1982 ponownie w szkolnictwie, nauczyciel w Zasadniczej Szkole Zawodowej w Bieczu.  W 1982 r. został powołany na stanowisko Pełnomocnika Ministra ds. Rozbudowy i Modernizacji "Zachęty" oraz wicedyrektora Centralnego Biura Wystaw Artystycznych. Długoletni radny WRN w Opolu. Poseł na Sejm PRL V kadencji. W latach 1969-1972 wiceprezes Zarządu Okręgu ZNP w Opolu. 

Źródła, AAN, Stronnictwo Demokratyczne, 5/354, Informacje biograficzne



Stanowisko Komórka organizacyjna Instytucja Miejscowość Partia polityczna Data rozpoczęcia Data zakończenia Źródło informacji
Sekretarz Wojewódzki Komitet Opole SD 01-06-1975 31-01-1981 AAN, Stronnictwo Demokratyczne, 5/354, Informacje biograficzne
Członek Centralny Komitet Warszawa SD 1976 1981 AAN, Stronnictwo Demokratyczne, 5/354, Informacje biograficzne
Kierownik Wydział Polityki Społecznej i Kulturalnej Centralny Komitet Warszawa SD 01-10-1985 8-05-1989 AAN, Stronnictwo Demokratyczne, 5/354, Informacje biograficzne
.