Biuletyn informacji publicznej Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 29-04-2024 09:15

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu osób "rozpracowywanych"


Imiona: Antoni
Nazwisko: Kolec
Miejsce urodzenia: Bachowice
Data urodzenia: 13-01-1875
Imię ojca: Franciszek
Imię matki: Magdalena
Dodatkowe informacje:

Charakterystyka organizacji Spuły, napisana 30.08.1976 przez naczelnika Wydz. "C" KWMO w Krakowie Jana Roszkowicza, który twierdzi, że organizacja Spuły nie miała charakteru niepodległościowego, stoi w rażącej sprzeczności z opiniami współczesnych Spule funkcjonariuszy, a zwłaszcza funkcjonariusza Referatu III PUBP w Wadowicach K. Żywioła, który postanowił założyć SO krypt. "We-5" na żołnierzy i współpracowników nieistniejącej już organizacji Spuły. Należy pamiętać, że w walkę z tym oddziałem osobiście zaangażowany był naczelnik Wydz. III WUBP w Krakowie, Stanisław Wałach, a opinia o niepolitycznym charakterze tej organizacji w prawie 30 lat po jej rozbiciu jest prawdopodobnie zemstą bezpieki za jej rzeczywisty, antykomunistyczny charakter, a przy tym niezwykłą skuteczność.



Treść zapisów ewidencyjnych
Opis materiałów Stan zachowania Uwagi
Akta operacyjne dot. Antoniego Kolca. Został on zatrzymany 18.06.1949 jako współpracownik organizacji niepodległościowej Mieczysława Spuły "Felusia". Zwolniony z aresztu 25.06.1949. Po wyjściu z aresztu kontrolowany operacyjnie. Akta złożono w 1955 roku w Archiwum Wydz. X WUdsBP w Krakowie pod dawną sygn. 87130/II. Materiały nie zachowały się. Akta o dawnej sygn. 87130/II nie zachowały się. Wpis na podstawie dokumentacji kartotecznej.
Charakterystyka organizacji niepodległościowej Mieczysława Spuły ps. "Feluś", która działała w latach 1947-1949 na terenie powiatów: wadowickiego, chrzanowskiego, myślenickiego i krakowskiego. Była to organizacja utworzona po rozbiciu organizacji "Burza" Mieczysława Wądolnego "Mściciela" i stworzona w dużej mierze z żołnierzy pochodzących z oddziału "Burza". Bardzo aktywna, w przeciągu dwuletniej działalności przeprowadziła aż 98 akcji przeciwko komunistom lub osobom z nimi współpracującym. Organizacja została rozbita w czerwcu 1947 roku po zdradzie jednego z jej członków - Kazimierza Kubarka, który w rzeczywistości był agentem bezpieki o pseudonimie "Rokowski". Zastrzelił on osobiście śpiących - Spułę i jego zastępcę - Kudłacika w nocy 15/16 czerwca 1949, a następnie wydał bezpiece listę osób związanych z organizacją Spuły. Akta zawierają kwestionariusz osobowy Antoniego Kolca, który występuje jako były współpracownik organizacji Spuły, aresztowany 18.06.1949, po 7 dniach zwolniony. Akta o sygn. IPN Kr 074/2 (2/X). Charakterystyka organizacji Spuły, napisana 30.08.1976 przez naczelnika Wydz. "C" KWMO w Krakowie Jana Roszkowicza, który twierdzi, że organizacja Spuły nie miała charakteru niepodległościowego, stoi w rażącej sprzeczności z opiniami współczesnych Spule funkcjonariuszy, a zwłaszcza funkcjonariusza Referatu III PUBP w Wadowicach K. Żywioła, który postanowił założyć SO krypt. "We-5" na żołnierzy i współpracowników nieistniejącej już organizacji Spuły. Należy pamiętać, że w walkę z tym oddziałem osobiście zaangażowany był naczelnik Wydz. III WUBP w Krakowie, Stanisław Wałach, a opinia o niepolitycznym charakterze tej organizacji w prawie 30 lat po jej rozbiciu jest prawdopodobnie zemstą bezpieki za jej rzeczywisty, antykomunistyczny charakter, a przy tym niezwykłą skuteczność.
.