Biuletyn informacji publicznej Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 26-11-2024 08:58

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu osób "rozpracowywanych"


Imiona: Stefan
Nazwisko: Araszkiewicz
Miejsce urodzenia: Rudzienko pow. Mińsk Maz.
Data urodzenia: 17-05-1928
Imię ojca: Kazimierz
Imię matki: Stefania
Dodatkowe informacje:


Treść zapisów ewidencyjnych
Opis materiałów Stan zachowania Uwagi
Stefan Araszkiewicz pseud. "Gwoździk" figuruje jako mieszkaniec wsi Rudzienko w gminie Dobre pow. Mińsk Mazowiecki i jako "członek bandy NSZ >Visa<" (wraz z kilkoma innymi żołnierzami i współpracownikami Narodowych Sił Zbrojnych i niepodległościowego podziemia) w aktach śledczych UB z PUBP w Mińsku Mazowieckim z lat 1946-1948. Zapisano w nich m.in., że Stefan Araszkiewicz został zatrzymany przez UB dn. 5 grudnia 1946. Akta te zawierają między innymi służbowe notatki i pisma UB oraz protokoły przesłuchań i konfrontacji osób "podejrzanych", w tym protokoły konfrontacji Stefana Araszkiewicza z innymi "podejrzanymi" i świadkami zdarzeń. Zawierają także akt oskarżenia. Stefan Araszkiewicz (wówczas 18-letni) został oskarżony między innymi o "przynależność do nielegalnej organizacji" (tj. do zbrojnego oddziału NSZ pod dowództwem Zdzisława Wiewiórskiego "Visa") w okresie od sierpnia 1946 do 5 grudnia 1946, o współudział w trzech akcjach oddziału "Visa" na posterunki MO i funkcjonariuszy MO oraz w sześciu akcjach na komunistyczne spółdzielnie i PGR-y na terenie powiatu mińskiego i powiatu radzymińskiego. A także o posiadanie broni palnej bez zezwolenia władz. IPN BU 0207/774 (2674/III).
Stefan Araszkiewicz pseud. "Gwoździk" figuruje w aktach Wojskowego Sądu Rejonowego (WSR) w Warszawie z lat 1946-1947. Akta te zawierają między innymi akt oskarżenia i wyrok WSR. W dniu 7 stycznia 1947 Stefan Araszkiewicz (wówczas 18-letni) wyrokiem Wojskowego Sądu Rejonowego w Warszawie na sesji wyjazdowej w Mińsku Mazowieckim został skazany na karę śmierci i przepadek całego mienia na rzecz państwa za "przynależność do nielegalnej organizacji" (tj. do zbrojnego oddziału Narodowych Sił Zbrojnych pod dowództwem Zdzisława Wiewiórskiego "Visa") w okresie od połowy sierpnia 1946 do 5 grudnia 1946, za współudział w kilku zbrojnych napadach "bandy >Visa<" na komunistycznych urzędników i funkcjonariuszy MO na terenie powiatu mińskiego i powiatu węgrowskiego, za posiadanie broni palnej bez zezwolenia władz oraz za współudział w sześciu napadach rabunkowych na komunistyczne spółdzielnie i PGR-y na terenie powiatu Mińsk Mazowiecki i pow. Węgrów. IPN BU 1020/152 (Sr. 968/46), IPN BU 505/3.
Stefan Araszkiewicz pseud. "Gwoździk" figuruje w aktach KS MO w Warszawie z roku 1976 zatytułowanych "Banda WiN oddz. >Korwina<". Ta "Charakterystyka nr 55" dot. struktur i oddziałów WiN i NSZ z terenu pow. Siedlce, pow. Sokołów Podlaski i pow. Mińsk Mazowiecki z lat 1945-1948. Akta te zawierają m.in. kwestionariusze osobowe żołnierzy WiN i NSZ - zostały one opracowane w roku 1976 (na bazie materiałów UB z lat 40. i 50.) przez Wydział "C" Komendy Woj. MO w Warszawie. W kwestionariuszu dot. Stefana Araszkiewicza pseud. "Gwoździk" zapisano między innymi, iż ww. to "od września 1946 r. członek bandy w pododdziale Wiewiórskiego Zdzisława pseud. >Vis<. Posiadał nielegalnie broń typu >Nagan< i PPsz. Występował zbrojnie na terenie pow. Mińsk Mazowiecki. Brał udział w ośmiu napadach na spółdzielnie spożywców oraz na posterunki MO (...). 7 stycznia 1947 r. został skazany na karę śmierci. Wyrok wykonano". IPN BU 0180/71 (Charakterystyka nr 55).
.