Biuletyn informacji publicznej Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 29-04-2024 09:15

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu osób "rozpracowywanych"


Imiona: Henryk
Nazwisko: Krupa
Miejsce urodzenia: Jośki gm. Piekuty pow. Wysokie Mazowieckie
Data urodzenia: --1926
Imię ojca: Brak danych
Znany/a też jako:
Fedczuk

Dodatkowe informacje:


Treść zapisów ewidencyjnych
Opis materiałów Stan zachowania Uwagi
Henryk Krupa pseud. "Dzik"/ "Dziki", w latach 40. zamieszkały we wsi Jośki w gminie Piekuty pow. Wysokie Mazowieckie, od roku 1946 do stycznia 1948 żołnierz kilku partyzanckich oddziałów antykomunistycznego Narodowego Zjednoczenia Wojskowego na terenach powiatów Wysokie Mazowieckie i Bielsk Podlaski, figuruje w aktach KW MO w Białymstoku z roku 1948 zatytułowanych "Meldunki z terenu powiatu Wysokie Mazowieckie". Akta te dot. między innymi okoliczności zastrzelenia Henryka Krupy vel Henryka Fredczuka pseud. "Dziki" przez grupę funkcjonariuszy MO - koło wsi Jośki w gminie Piekuty w dniu 23 stycznia 1948. Te akta MO zawierają między innymi meldunki i pisma dotyczące ww. akcji MO, a także fotografię już zabitego młodego partyzanta. IPN Bi 030/80 (b/n/12) t. 13.
Henryk Krupa pseud. "Dzik"/ "Dziki" (mieszkaniec wsi Jośki gm. Piekuty i partyzant Narodowego Zjednoczenia Wojskowego w latach 1946-1948) występuje jako "członek bandy NZW" w aktach Wojskowego Sądu Rejonowego w Białymstoku z lat 1947-1951. Akta te dot. sprawy karnej prowadzonej przeciwko Janowi Skowrońskiemu pseud. „Cygan” - w latach 1946-1947 jednemu z dowódców partyzanckich oddziałów NZW podległych Komendzie Powiatowej NZW krypt. "Mazur" (obejmującej obszar pow. Wysokie Mazowieckie). Henryk Krupa pseud. "Dzik"/ "Dziki" występuje m.in. w zeznaniach i protokołach przesłuchań swojego byłego dowódcy „Cygana” (dowódcy "Dzika" w okresie od grudnia 1946 do sierpnia 1947) oraz w protokołach przesłuchań kilku świadków. IPN Bi 212/2072 (Sr. 301/48) t. 2.
Henryk Krupa występuje (wraz z wieloma innymi żołnierzami i współpracownikami antykomunistycznego zbrojnego podziemia) w aktach administracyjnych i operacyjnych KW MO w Białymstoku z roku 1967 zatytułowanych "Wykaz akt operacyjnych i kontrolno-dochodzeniowych przekazanych z Wydziału Ogólnego do Wydziału C KW MO w Białymstoku dn. 07.06.1967 r.". Te wykazy i materiały MO dot. spraw ścigania i likwidacji członków kilku zbrojnych oddziałów partyzanckich NZW i innych grup zbrojnego podziemia. Henryk Krupa występuje w tym wykazie pod poz. 299 jako "bandyta zabity". Zapisano, że akta sprawy operacyjnej dot. Henryka Krupy (nr archiwalny 2331) prowadził Wydz. III KW MO w Białymstoku. IPN Bi 0044/322.
Henryk Krupa pseud. "Dziki" figuruje wraz z kilkunastoma innymi żołnierzami i współpracownikami Narodowego Zjednoczenia Wojskowego (NZW) w aktach Wydz. "C" KW MO w Białymstoku z roku 1982 zatytułowanych "Charakterystyka nr 67" i "bojówka PAS ps. >Plon< Komendy Powiatowej NZW krypt. >Mazur< (załącznik do charakterystyki nr 67)". To opracowanie pionu archiwalnego SB dot. przede wszystkim zbrojnego oddziału NZW pod dowództwem st. sierż. Tadeusza Bogatko pseud. „Plon” - walczącego z komunistycznymi okupantami kraju w latach 1946-1949 na terenach powiatów Wysokie Maz. i Bielsk Podlaski. Te materiały, w tym głównie kwestionariusze osobowe i notatki dot. żołnierzy NZW, zostały opracowane na podstawie materiałów UB z lat 1940-ch i 1950-ch. W notatce dot. Henryka Krupy pseud. "Dziki" (w tomie 6) zapisano między innymi, że ww. "od nieustalonego okresu należał do nielegalnej organizacji NZW. W grudniu 1946 r. wszedł do bojówki PAS Komendy Powiatowej krypt. >Mazur< dowodzonej przez Skowrońskiego Jana pseud. >Cygan< (...), a w sierpniu 1947 r. po aresztowaniu >Cygana< przeszedł do bojówki >Plona<, w której brał udział w napadach terrorystycznych i rabunkowych (...). W dniu 23 stycznia 1948 r. (...) został zabity przez patrol MO we wsi Józki gm. Piekuty". IPN Bi 019/34 (1/32 ) t. 4 i t. 6.
Henryk Krupa/ vel Fredczuk pseud. "Dzik" występuje w opracowaniu Wydz. "C" KW MO w Białymstoku z lat 1979-1982 zatytułowanym "Czyny przestępcze NZW krypt. >Mazur<". To opracowanie dot. kolejnych zbrojnych akcji partyzanckiego oddziału NZW pod dowództwem por. Tadeusza Narkiewicza pseud. „Ciemny” w latach 1946-1947 oraz innych oddziałów NZW podległych Komendzie Powiatowej NZW krypt. "Mazur" (obejmującej obszar pow. Wysokie Mazowieckie). Henryk Fredczuk pseud. "Dzik" jest wymieniany m.in. (wraz z innymi partyzantami NZW) w opisach kilku zbrojnych akcji i "napadów" oddziału NZW pod dowództwem "Cygana" - dokonanych w sierpniu 1947. IPN Bi 019/35 (1/32).
.