Biuletyn informacji publicznej Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 22-10-2024 11:46

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu osób "rozpracowywanych"


Imiona: Jan
Nazwisko: Czarnocki
Miejsce urodzenia: Buczyn Szlachecki gm. Kosów Lacki
Data urodzenia: --1928
Imię ojca: Brak danych
Dodatkowe informacje:


Treść zapisów ewidencyjnych
Opis materiałów Stan zachowania Uwagi
Jan Czarnocki pseud. "Huragan" występuje jako mieszkaniec wsi Buczyn Szlachecki w gminie Kosów Lacki oraz jako "członek bandy >Sokolika<" (tj. partyzanckiego oddziału pod dowództwem plut. Kazimierza Wyrozębskiego pseud. „Sokolik”) w aktach operacyjnych i śledczych UB z PUBP Sokołów Podlaski z lat 1949-1955 - występuje wraz z kilkunastoma innymi żołnierzami i współpracownikami antykomunistycznego zbrojnego podziemia. Te materiały operacyjne, raporty i meldunki funkcjonariuszy UB i MO dot. ścigania i rozpracowania kilku członków oddziału "Sokolika" - walczących z komunistycznymi okupantami Polski w latach 1945-1950 na terenach powiatów: Bielsk Podlaski, Siemiatycze, Sokołów Podlaski i Wysokie Mazowieckie w ramach VI Partyzanckiej Brygady Wileńskiej. IPN BU 0203/2463 (35094/II).
Jan Czarnocki pseud. "Huragan" występuje jako "osoba przechodząca w sprawie" w obszernych aktach Wojskowego Sądu Rejonowego w Białymstoku z lat 1952-1956. Akta te dot. głównie Witolda Białowąsa pseudonim "Sten", "Antoś", "Litwin" - oskarżonego o to, że od lutego 1948 do dnia ujęcia go (11 maja 1952) należał "do kontrrewolucyjnych" oddziałów „Brzaska”, „Huzara” i „Lamparta”. Jan Czarnocki pseud. "Huragan" występuje jako "członek bandy >Brzaska<" (tj. partyzanckiego oddziału pod dowództwem ppor. Józefa Małczuka pseud. "Brzask") na str. 231 ww. akt - w protokole przesłuchania Witolda Białowąsa z dnia 18.10.1952 (prowadzonego przez UB z WUBP w Białymstoku). IPN Bi 212/5210 (Sr. 248/53, As-673).
Jan Czarnocki pseud. "Huragan" figuruje (wraz z kilkuset innymi żołnierzami i współpracownikami antykomunistycznego podziemia) w aktach Wydz. "C" KW MO w Białymstoku z lat 1974-1977 zatytułowanych "Kwestionariusze osobowe do charakterystyki nr 1". Ta charakterystyka (opracowana na podstawie dawnych akt UB z lat 40. i 50.) dot. oddziałów VI Partyzanckiej Brygady Wileńskiej - walczących z komunistycznymi okupantami kraju w latach 1945-1952 na terenach powiatów Wysokie Mazowieckie, Sokołów Podlaski, Bielsk Podlaski i powiatów sąsiednich. Akta te obejmują przede wszystkim kwestionariusze osobowe żołnierzy i ich współpracowników. W kwestionariuszu dot. Jana Czarnockiego pseud. "Huragan" zapisano między innymi, że ww. to "od 1945 r. członek bandy >Młota< [tj. dowódcy VI Partyzanckiej Brygady Wileńskiej kpt. Władysława Łukasiuka] przydzielony do bojówki >Brzaska<", który "w 1948 r. przeszedł do bandy >Huzara<, działając na terenie pow. Wysokie Maz. Brał udział w licznych bandyckich napadach, w tym na jednostki MO i wojska". Zanotowano także, że Jan Czarnocki „w dniu 30 XII 1949 r. okrążony przez grupę operacyjno-wojskową [UB-KBW] w zabudowaniach pomocnika bandy Zawadzkiego Aleksandra we wsi Buczyn, broniąc się przed ujęciem został zabity". IPN Bi 019/1 t. 2 (1/1).
Jan Czarnocki pseud. "Huragan" występuje (wraz z kilkuset innymi żołnierzami i współpracownikami antykomunistycznego podziemia) w aktach Wydz. "C" KW MO w Białymstoku z lat 1974-1982 zatytułowanych "Kwestionariusze osobowe do charakterystyki nr 2". Ta charakterystyka, opracowana na podstawie dawnych akt UB z lat 40. i 50. dotyczy partyzanckich oddziałów VI Brygady Wileńskiej - działających w latach 1945-1952 na terenach powiatów Wysokie Mazowieckie, Sokołów Podlaski, Bielsk Podlaski, Węgrów i powiatów sąsiednich. Akta te obejmują przede wszystkim kwestionariusze osobowe żołnierzy i ich współpracowników. W kwestionariuszu dot. Jana Czarnockiego pseud. "Huragan" zapisano między innymi, że ww. "był szeregowym członkiem w oddziale >Brzaska< wchodzącym w skład bandy >Młota<. Brał udział w szeregu napadach z bronią w ręku na posterunki MO i grupy operacyjne UB i KBW. Dnia 30 XII 1949 r. został zabity w potyczce z grupą operacyjną UB i KBW we wsi Buczyna woj. warszawskie. Na uzbrojeniu posiadał automat PPSz i pistolet". IPN Bi 019/24 t. 2 (1/24).
.