Biuletyn informacji publicznej Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 24-11-2023 09:06

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu osób "rozpracowywanych"


Imiona: Leszek Wiesław
Nazwisko: Rasiński
Miejsce urodzenia: Ostrów Mazowiecka
Data urodzenia: 22-05-1953
Imię ojca: Józef
Imię matki: Teresa
Dodatkowe informacje:

W Wojskowych Obozach Internowania (do których należała JW 1013 Budowie, gdzie powołano Leszka Rasińskiego) umieszczono opozycjonistów z 35 ówczesnych województw. Internowania pod pozorem „ćwiczeń wojskowych” służyły izolacji najbardziej niepokornych opozycjonistów, którzy mogli zainicjować lub włączyć się w akcję protestacyjną przeciwko uchwalonej w październiku 1982 r. ustawie o związkach zawodowych, delegalizującej NSZZ „Solidarność” oraz przekreślającej szanse na reaktywację związku. (źródło: https://ipn.gov.pl/pl/edukacja-1/wystawy/44117,I-nazywali-to-Wojskiem-Polskim-Wojskowe-Obozy-Internowania-w-Polsce-19821983.html)Treść zapisów ewidencyjnych
Opis materiałów Stan zachowania Uwagi
Leszek Rasiński w okresie trwania stanu wojennego, dniu 5.11.1982 został internowany w wojskowym obozie specjalnym pod pretekstem czynnej służby wojskowej i ćwiczeń wojskowych rezerwistów w JW 1013 w Budowie. Nie miało to jednak nic wspólnego z realizacją zadań związanych z obronnością państwa, podnoszeniem umiejętności żołnierskich, a służyło walce z opozycją i było dotkliwą represją wobec wcielonych. Ćwiczenia trwały do 2.02.1983. IPN Bi 684/5031.
.