Biuletyn informacji publicznej Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 22-10-2024 11:46

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu osób "rozpracowywanych"


Imiona: Leszek
Nazwisko: Kokot
Miejsce urodzenia: Częstochowa
Data urodzenia: 20-09-1962
Imię ojca: Lucjan
Imię matki: Waleria
Dodatkowe informacje:


Treść zapisów ewidencyjnych
Opis materiałów Stan zachowania Uwagi
Leszek Kokot, wiosną 1980 uczeń III klasy II LO w Częstochowie im. Romualda Traugutta, figuruje jako "podejrzany" w aktach kontrolnych śledztwa wszczętego dn. 27.04.1980 przez Prokuraturę Wojewódzką w Częstochowie (sygn. akt II Ds. 26/80) na wniosek Wydziału Śledczego KW MO Częstochowa (nr rej. 6/1980). To śledztwo dot. sprawy zorganizowania w marcu 1980 r. przez grupę uczniów z kilku szkół średnich w Częstochowie „związku mającego na celu przestępstwo”, tj. popełnienia przestępstwa z art. 276 § 1kk. W związku z prowadzonym postępowaniem śledczym Leszek Kokot, który brał udział m.in. w wykonaniu „wrogiego napisu na szybach wystawowych” sklepu „Megasam” w Częstochowie (napisu "Katyń pomścimy"), został przesłuchany. W dniu 30.06.1980 decyzją Prokuratury Wojewódzkiej w Częstochowie "wobec znikomego społecznego niebezpieczeństwa czynu" to śledztwo zostało umorzone. W toku prowadzonego postępowania przedstawiono zarzuty 1 osobie, przesłuchano kilkunastu świadków, dokonano ośmiu przeszukań mieszkań i kilku oględzin. Materiały te dn. 19.02.1981 zostały zarchiwizowane w Wydziale „C” KW MO Częstochowa pod sygn. 33/III. IPN Ka 09/32 (33/III).
Leszek Kokot figuruje, wraz z siedmioma innymi uczniami trzech szkół średnich w Częstochowie, w materiałach Sprawy Operacyjnego Rozpracowania (SOR) krypt. „Malarz”. Sprawa ta została zarejestrowana w ewidencji operacyjnej SB dn. 3.04.1980 pod numerem 4343 i była prowadzona przez SB z Wydziału III KW MO w Częstochowie w związku z ujawnieniem dn. 3.04.1980 w Częstochowie przy ul. Wolności, na wystawowych szybach sklepu „Megasam”, odnotowanego przez SB „wrogiego napisu” o treści „Pomścimy Katyń” oraz symbolu „Polski Walczącej”. Celem ww. rozpracowania było ustalenie sprawców napisu oraz wyjaśnienie motywów ich działania. W wyniku przeprowadzonych czynności operacyjnych ustalono, że sprawcami napisu są trzej uczniowie II LO im. Romualda Traugutta w Częstochowie, w tym Leszek Kokot, którzy w marcu 1980 „pod wpływem literatury okresu Polski sanacyjnej” oraz „antysocjalistycznej propagandy” Radia Wolna Europa utworzyli „nielegalną organizację młodzieżową” pod nazwą „Demokratyczna Organizacja Młodzieży im. Józefa Piłsudskiego”. Celem tej organizacji była m.in. walka o „lepszą i bardziej demokratyczną Polskę”. Leszek Kokot, jako jeden z 8 ustalonych przez SB członków tej organizacji, został zarejestrowany do SOR krypt. „Malarz” dn. 2.05.1980 pod numerem 4416. W trakcie prowadzenia SOR krypt. „Malarz”, którą zakończono dn. 18.07.1980, wykorzystano kilka tajnych osobowych źródeł informacji SB, przeprowadzono rozmowy ostrzegawcze z rodzicami uczniów oraz "poinformowano władze polityczno-administracyjne". W dniu 19.08.1980 materiały tej sprawy zostały zarchiwizowane w Wydziale „C” KW MO w Częstochowie pod sygn. 638/II. IPN Ka 027/323 (638/II).
.