Biuletyn informacji publicznej Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 22-10-2024 11:46

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu osób "rozpracowywanych"


Imiona: Tomasz
Nazwisko: Nitecki
Miejsce urodzenia: Ostrowy
Data urodzenia: 27-10-1963
Imię ojca: Mieczysław
Imię matki: Joanna
Dodatkowe informacje:


Treść zapisów ewidencyjnych
Opis materiałów Stan zachowania Uwagi
Tomasz Nitecki, wiosną 1980 uczeń Zasadniczej Szkoły Zawodowej przy Hucie BB w Częstochowie, figuruje jako "podejrzany" w aktach śledztwa wszczętego dnia 27.04.1980 przez Prokuraturę Wojewódzką w Częstochowie (sygn. akt II Ds. 26/80) na wniosek SB z Wydziału Śledczego KW MO Częstochowa (nr rej. 6/1980). To śledztwo dot. sprawy zorganizowania w marcu 1980 przez grupę uczniów z kilku szkół średnich w Częstochowie „związku mającego na celu przestępstwo”, który na terenie Częstochowy planował m.in. kilka antykomunistycznych akcji sabotażowych. W związku z prowadzonym postępowaniem śledczym Tomasz Nitecki został przesłuchany. W dniu 30.06.1980 decyzją Prokuratury Wojewódzkiej w Częstochowie "wobec znikomego społecznego niebezpieczeństwa czynu" to śledztwo zostało umorzone. W toku prowadzonego postępowania przesłuchano kilkunastu "podejrzanych" i świadków, dokonano ośmiu przeszukań mieszkań i kilku oględzin innych miejsc. Materiały te dn. 19.02.1981 zostały zarchiwizowane w Wydziale „C” KW MO Częstochowa pod sygn. 33/III. IPN Ka 09/32 (33/III).
Tomasz Nitecki figuruje, wraz z siedmioma innymi uczniami trzech szkół średnich w Częstochowie, w materiałach Sprawy Operacyjnego Rozpracowania (SOR) krypt. „Malarz”. Sprawa ta została zarejestrowana w ewidencji operacyjnej SB dn. 3.04.1980 pod numerem 4343 i była prowadzona przez SB z Wydziału III KW MO w Częstochowie w związku z ujawnieniem dn. 3.04.1980 w Częstochowie przy ul. Wolności, na wystawowych szybach sklepu „Megasam”, odnotowanego przez SB „wrogiego napisu” o treści „Pomścimy Katyń” oraz symbolu „Polski Walczącej”. Celem ww. rozpracowania było ustalenie sprawców napisu i wyjaśnienie motywów ich działania. W wyniku przeprowadzonych czynności operacyjnych ustalono, że sprawcami napisu byli trzej członkowie ww. grupy uczniów, którzy w marcu 1980 „pod wpływem literatury okresu Polski sanacyjnej” oraz „antysocjalistycznej propagandy” Radia Wolna Europa utworzyli „nielegalną organizację młodzieżową” pod nazwą „Demokratyczna Organizacja Młodzieży im. Józefa Piłsudskiego”. Tomasz Nitecki był jednym z ustalonych przez SB członków tej organizacji - grupy ośmiu uczniów. W trakcie prowadzenia SOR krypt. „Malarz”, którą zakończono dn. 18.07.1980, wykorzystano kilka tajnych osobowych źródeł informacji (donosicieli) SB, przeprowadzono "ostrzegawcze" rozmowy z rodzicami uczniów oraz "poinformowano władze polityczno-administracyjne". W dniu 19.08.1980 materiały tej sprawy zostały zarchiwizowane w Wydziale „C” KW MO w Częstochowie pod sygn. 638/II. IPN Ka 027/323 (638/II).
.