Biuletyn informacji publicznej Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 29-04-2024 09:15

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu osób "rozpracowywanych"


Imiona: Henryk
Nazwisko: Truchel
Miejsce urodzenia: Nowy Laskowiec gm. Długobórz pow. Łomża
Data urodzenia: --1926
Imię ojca: Brak danych
Dodatkowe informacje:


Treść zapisów ewidencyjnych
Opis materiałów Stan zachowania Uwagi
Henryk Truchel pseud. "Grom" figuruje (wraz z kilkudziesięcioma innymi żołnierzami i współpracownikami antykomunistycznego Narodowego Zjednoczenia Wojskowego) w aktach operacyjnych UB z PUBP w Łomży i WUBP w Białymstoku z lat 1948-1955 zarejestrowanych jako Sprawa Obiektowa krypt. "Nil-3". Sprawa ta dotyczyła rozpracowania i likwidacji członków partyzanckiego oddziału Narodowego Zjednoczenia Wojskowego (NZW) pod dowództwem Henryka Gawkowskiego pseud. "Rola" - walczących z komunistycznymi okupantami kraju na terenie pow. Łomża i pow. Ostrów Mazowiecka w latach 1945-1948. Akta te zawierają między innymi schematy kontaktów oddziału sierż. Henryka Gawkowskiego, w szeregach którego walczył m.in. Henryk Truchel, wykaz członków NZW, raporty, sprawozdania i plany działań UB. Henryk Truchel pseud. "Grom" figuruje m.in. w raporcie funkcjonariusza Wydz. III WUBP w Białymstoku z dnia 10 września 1947. W tym raporcie zostały zapisane okoliczności zastrzelenia tego dnia, przez funkcjonariuszy komunistycznego KBW, Henryka Truchela - młodego mieszkańca wsi Laskowiec gm. Długobórz pow. Łomża. Ta obława KBW i UB na kilku partyzantów miała miejsce we wsi Ostrożne w gminie Szumowo. IPN Bi 011/14 t. 3 (155/IV/d-e).
Henryk Truchel występuje jako już "zabity w 1947 r. członek nielegalnej organizacji NZW" (wraz z kilkudziesięcioma innymi żołnierzami i współpracownikami Narodowych Sił Zbrojnych i Narodowego Zjednoczenia Wojskowego) w aktach śledztwa UB - prowadzonego przeciwko Bronisławowi Krystowskiemu pseud. "Napoleon" i "Lew" i innym poszukiwanym lub już aresztowanym partyzantom NZW z terenów powiatów Łomża, Zambrów i Wysokie Mazowieckie. To śledztwo było prowadzone przez UB z WUBP w Białymstoku, PUBP w Łomży i PUBP w Wysokie Mazowieckie w latach 1946-1956. Akta te zawierają m.in. meldunki i raporty różnych jednostek UB, charakterystyki i wykazy członków kilku partyzanckich oddziałów NZW oraz protokoły przesłuchań osób "podejrzanych", w których jest wzmiankowany m.in. Henryk Truchel. IPN Bi 07/458 t. 2 (1200/III).
Henryk Truchel występuje jako mieszkaniec wsi Laskowiec Nowy i już "zabity w 1947 r. członek nielegalnej organizacji NZW" w aktach sprawy agenturalno-poszukiwawczej. Ta sprawa była prowadzona w latach 1948-1955 przez UB z WUBP w Białymstoku i dot. poszukiwań i aresztowania kilku partyzantów NZW, w tym m.in. Stanisława Bączyka/Bączaka pseud. "Wariat". Akta te zawierają między innymi liczne odpisy agenturalnych doniesień tajnych informatorów UB, służbowe notatki i pisma funkcjonariuszy oraz ich plany "operacyjnych przedsięwzięć". IPN Bi 015/626 (632) t. 3, 4.
Henryk Truchel pseud. "Grom" figuruje w aktach KW MO w Białymstoku zatytułowanych "Charakterystyka nr 50" i "Kwestionariusze osobowe do charakterystyki nr 50". To opracowanie pionu archiwalnego SB dot. antykomunistycznej organizacji Narodowe Zjednoczenie Wojskowe - Komendy Powiatu Łomża kryptonim "Łaba"/ "Podhale" - i jednego z jej zbrojnych oddziałów pod dowództwem Henryka Gawkowskiego pseud. "Rola", działających w latach 1945-1949. Te materiały, w tym m.in. kwestionariusze osobowe żołnierzy NZW, zostały opracowane na bazie materiałów UB z lat 1940-ch przez Wydział "C" Komendy Wojewódzkiej MO w Białymstoku w latach 1976-1979. W kwestionariuszu dot. Henryka Truchela pseud. "Grom" (w tomie 6) zapisano między innymi, że ww. partyzant "w okresie od kwietnia 1945 r. do 10 września 1947 r. brał udział w nielegalnym związku NZW mającym na celu obalenie przemocą demokratycznego ustroju państwa (...), był członkiem bojówki pod dowództwem >Roli<. Posiadał broń pistolet Nagan. W dniu 10.09.1947 r. w czasie operacji [tj. obławy KBW i UB na kilku partyzantów NZW] został zabity we wsi Ostrożne w gminie Szumowo". IPN Bi 019/92 t. 6 (2/39).
.