Biuletyn informacji publicznej Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 29-04-2024 09:15

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu osób "rozpracowywanych"


Imiona: Zygmunt
Nazwisko: Wiśniewski
Miejsce urodzenia: Bystre gm. Rutki pow. Łomża
Data urodzenia: --1925
Imię ojca: Brak danych
Dodatkowe informacje:


Treść zapisów ewidencyjnych
Opis materiałów Stan zachowania Uwagi
Zygmunt Wiśniewski pseud. "Burza" figuruje w aktach operacyjnych UB z PUBP w Łomży i WUBP w Białymstoku z lat 1946-1952 zarejestrowanych jako Sprawa Obiektowa krypt. "Nil-3". Sprawa ta dotyczyła rozpracowania i likwidacji członków Komendy Powiatu Narodowego Zjednoczenia Wojskowego (NZW) krypt. "Łaba"/ "Podhale" i jej zbrojnych oddziałów - walczących z komunistycznymi okupantami kraju na terenach pow. Łomża i pow. Ostrów Mazowiecka w latach 1946-1951. Akta te zawierają m.in. schematy kontaktów dowódcy oddziału NZW sierż. Henryka Gawkowskiego pseud. "Rola" oraz kontaktów członków oddziału NZW pod dowództwem Henryka Jastrzębskiego pseud. "Zbych" - w latach 1945-1947 w szeregach tych partyzanckich oddziałów walczył z komunistami i UB m.in. Zygmunt Wiśniewski pseud. "Burza". Zawierają też wykazy członków NZW, raporty, sprawozdania i plany działań UB. Zygmunt Wiśniewski pseud. "Burza" figuruje m.in. w piśmie Wydz. III WUBP w Białymstoku z 9 lutego 1948 r. jako "dowódca bandy", która "składa się z 8-miu ludzi, którzy po rozbiciu band >Ciemnego<, >Cygana<, >Roli< i innych jesienią 1947 r. zgrupowali się (...). Są uzbrojeni w 2 RKM-y, automaty i pistolety". IPN Bi 011/14 t. 3 (155/IV/d-e).
Zygmunt Wiśniewski pseud. "Burza", w latach 40. zamieszkały we wsi Bystre gm. Rutki pow. Łomża, figuruje (wraz z kilkoma innymi żołnierzami i współpracownikami Narodowego Zjednoczenia Wojskowego) w aktach śledztwa Komendy Pow. MO w Łomży z roku 1948. To śledztwo MO dot. okoliczności zabicia milicjanta Zygmunta Busłowskiego w marcu 1948 przez grupę partyzantów NZW, w tym przez Zygmunta Wiśniewskiego pseud. "Burza". IPN Bi 204/32 t. 2.
Zygmunt Wiśniewski pseud. "Burza" figuruje jako już "zabity członek nielegalnej organizacji NZW" (wraz z kilkudziesięcioma innymi żołnierzami i współpracownikami Narodowych Sił Zbrojnych i Narodowego Zjednoczenia Wojskowego) w aktach śledztwa UB prowadzonego przeciwko Bronisławowi Krystowskiemu pseud. "Napoleon" i "Lew" i innym poszukiwanym lub już aresztowanym partyzantom NZW z terenów powiatów Łomża, Zambrów i Wysokie Mazowieckie. To śledztwo było prowadzone przez UB z WUBP w Białymstoku, PUBP w Łomży i PUBP w Wysokie Mazowieckie w latach 1946-1956. Akta te zawierają m.in. meldunki i raporty różnych jednostek UB, charakterystyki i wykazy członków poszczególnych partyzanckich oddziałów NZW oraz protokoły przesłuchań "podejrzanych", w których jest wzmiankowany m.in. Zygmunt Wiśniewski pseud. "Burza". IPN Bi 07/458 t. 2 (1200/III).
Zygmunt Wiśniewski pseud. "Burza" występuje w aktach operacyjnych i śledczych UB z PUBP w Łomży i WUBP w Białymstoku z lat 1947-1955 dot. rozpracowania członków partyzanckiego oddziału NZW pod dowództwem Stanisława Grabowskiego pseud. "Wiarus" - walczącego zbrojnie z komunistycznymi okupantami kraju na terenach pow. Łomża i pow. Wysokie Mazowieckie w latach 1947-1952. Akta te zawierają między innymi charakterystykę oddziału "Wiarusa", spisy i dane dot. jego członków, raporty i pisma UB dotyczące rozpracowania i ujęcia poszczególnych żołnierzy NZW. Zygmunt Wiśniewski pseud. "Burza" figuruje jako "dowódca bandy" (tj. dywersyjnego partyzanckiego patrolu NZW) w protokole przesłuchania "podejrzanego" Jana Bartnickiego (ur. 14.05.1910 we wsi Modzele-Wypychy). Ten protokół jest datowany 18 maja 1948 i zamieszczony na str. 159-161 ww. akt. IPN Bi 011/22 t. 3 (161/IV).
Zygmunt Wiśniewski pseud. "Burza" występuje w aktach Wojskowego Sądu Rejonowego w Białymstoku z lat 1948-1949 w sprawie karnej prowadzonej przeciwko partyzantowi NZW Janowi Grabowskiemu pseud. "Wolny" - pojmanemu przez KBW i UB dn. 17 grudnia 1948. W tych aktach zawarto m.in. zapisy PUBP w Łomży dot. kolegów Jana Grabowskiego z partyzanckiej grupy NZW, w tym Zygmunta Wiśniewskiego pseud. "Burza" - wzmiankowanego w aktach tego śledztwa UB, w tym w kilku protokołach przesłuchań. IPN Bi 212/2616 t. 1-2 (Sr. 260/49).
Zygmunt Wiśniewski pseud. "Burza" występuje jako żołnierz NZW i szef PAS NZW na terenie powiatu Wysokie Mazowieckie krypt. "Mazur" (wraz z kilkuset innymi żołnierzami i współpracownikami NSZ, Narodowego Zjednoczenia Wojskowego, WiN i innych organizacji antykomunistycznego podziemia) w aktach KW MO w Białymstoku z lat 1964-1985 zatytułowanych "Materiały dotyczące nielegalnych organizacji i band woj. białostockiego". To opracowanie pionu archiwalnego SB dot. m.in. organizacji Narodowe Zjednoczenie Wojskowe i jej Okręgu Białystok krypt. "Chrobry". Zawiera m.in. rys historyczny NZW, strukturę okręgu i jego komend oraz ich obsadę personalną. Na str. 69 zapisano, że Zygmunt Wiśniewski pseud. "Burza" był szefem PAS NZW (tj. oddziałów Pogotowia Akcji Specjalnej NZW) na terenie powiatu Wysokie Mazowieckie krypt. "Mazur" w okresie od września 1947 do kwietnia 1948. IPN Bi 033/189.
Zygmunt Wiśniewski pseud. "Burza" występuje w wielotomowych aktach KW MO w Białymstoku zatytułowanych "Charakterystyka nr 50" i "Kwestionariusze osobowe do charakterystyki nr 50". To opracowanie pionu archiwalnego SB dot. antykomunistycznej organizacji Narodowe Zjednoczenie Wojskowe - Komenda Powiatu Łomża kryptonim "Łaba"/ "Podhale" i m.in. jednego z jej zbrojnych oddziałów pod dowództwem Henryka Gawkowskiego pseud. "Rola" - działającego w latach 1945-1947. Te materiały, w tym m.in. kwestionariusze osobowe żołnierzy NZW, zostały opracowane na bazie materiałów UB z lat 40. i 50. przez Wydział "C" Komendy Wojewódzkiej MO w Białymstoku w latach 1976-1979. W kwestionariuszu dot. Zygmunta Wiśniewskiego pseud. "Burza" (w tomie 6) zapisano między innymi, że ww. partyzant "w okresie od 1945 r. do 1948 r. był członkiem reakcyjnej nielegalnej organizacji NZW. Wchodził w skład bojówki dowodzonej przez Gawkowskiego Henryka pseud. >Rola<. Brał udział w napadach terrorystyczno-rabunkowych. W czasie amnestii [1947 r.] nie ujawnił się (...). W dniu 8 kwietnia 1948 r. został zabity we wsi Grzymały pow. Ostrów Mazowiecka przez grupę operacyjną [UB-KBW]". IPN Bi 019/92 t. 6 (2/39).
.