Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"
Dane osoby z katalogu osób "rozpracowywanych"
Nazwisko: Witkowski
Miejsce urodzenia: Niwka
Data urodzenia: 05-07-1914
Imię ojca: Ludwik
Ludwik Witkowski (1914-2004) ps. "Kosa", "Pocisk", "Kossa Jan" - oficer WP, PSZ na Zachodzie, żołnierz Cichociemny AK w służbie specjalnej, bankowiec.
Odznaczony Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari oraz Krzyżem Walecznych.
Podczas kampanii 1939 walczył w Armii "Karpaty". Po zakończeniu walk przedarł się do Francji gdzie wstąpił do PSZ na Zachodzie.
Był instruktorem przy Szkole Podoficerskiej do Camp de Coëtquidan. Po upadku Francji ewakuował się do Wielkiej Brytanii.
Zgłosił się do służby w kraju. Po przeszkoleniu przerzucony do kraju w lutym 1943.
Przydzielony do Kedywu Okręgu Warszawskiego AK. Dowódca Oddziału Dyspozycyjnego "Kosa", a następnie Oddziału Dyspozycyjnego "B". Organizator i dowódca wielu akcji dywersyjnych i sabotażowych.
Podczas Powstania Warszawskiego dowodził Oddziałem Osłony Kwatery Głównej Komendy Okręgu Warszawa AK.
1.08.1944 jego oddział zdobył "Hotel Victoria", gdzie ulokowano sztab okręgu z gen. "Monterem" na czele.
Uczestniczył w walkach o budynek "PAST-y", budynek komendy policji przy Krakowskim Przedmieściu, oraz kościół Św. Krzyża i Hale Mirowskie.
Po zakończeniu walk powstańczych trafił do niewoli niemieckiej. Uwolniony przez wojska amerykańskie w kwietniu 1945.
Od czerwca 1945 służył w Oddziale VI Sztabu Naczelnego Wodza w Londynie, a następnie w PSZ na Zachodzie.
Do kraju powrócił jesienią 1948. Pracował w NBP. Był inwigilowany przez UB i SB. Zmarł w 2004 r.
Treść zapisów ewidencyjnych
Opis materiałów | Stan zachowania | Uwagi |
---|---|---|
Akta Sprawy Operacyjnej dotyczącej Ludwika Witkowskiego prowadzonej w latach 1949-1971 przez Wydział I MUBP w Warszawie, Departament III MBP, a następnie przez Wydział I KS MO w Warszawie. Powodem rozpracowania były podejrzenia o prowadzenie "wrogiej działalności". L. Witkowski "do 1939 był porucznikiem WP". Uczestniczył w kampanii 1939, a następnie przebywał we Francji gdzie "był instruktorem w szkole podoficerskiej. Po ewakuacji do Wielkiej Brytanii "służył do 21 lutego 1943 w Armii Andersa". Następnie został "wyznaczony do pracy dywersyjnej w Polsce" i przerzucone do kraju, "gdzie wstąpił do organizacji AK pełniąc funkcję dowódcy oddziału dywersyjnego na terenie Warszawy. Był w "Kedywie". Brał udział w Powstaniu Warszawskim. Po odbyciu niewoli niemieckiej wyjechał ponownie do Anglii "odbywając dalszą służbę w Armii Andersa". W 1948 wrócił na stałe do Polski. W teczce znajduje się charakterystyka ww., informacje agenturalne na temat L. Witkowskiego, fragmenty protokołów przesłuchań oraz fragmenty rozpracowań o krypt. "Centro" oraz "Fotograf", którymi m.in objęty był Ludwik Witkowski. | IPN BU 0423/3259 (2165/IV, 7294/IV). | |
Materiały zawierają "Wykaz osób rejestrowanych w kartotece centralnej Biura >C< MSW jako kierowniczy aktyw reakcyjnych organizacji w okresie okupacji - zamieszkałych obecnie w Warszawie" sporządzony 20.06.1963 przez Biuro "C" MSW. W wykazie figuruje Ludwik Witkowski "kapitan AK, oficer Armii Andersa, oficer zawodowy WP". | IPN BU 0397/8 t. 8. | |
W teczce znajdują materiały rozpracowania obiektowego krypt. "Centro" prowadzonego w latach 1950-1959 przez Wydział IV Departamentu I MBP, Wydział II Departamentu II KdsBP oraz Departament II MSW na oficerów i agentów Oddziału II Sztabu Głównego WP, Oddziału VI Naczelnego Wodza w Londynie oraz byłych żołnierzy PSZ na Zachodzie. Wśród osób rozpracowywanych w sprawie przechodzi Ludwik Witkowski ps. "Jan Kossa", figurant rozpracowań "Centro" oraz "Fotograf". Przed wojną oficer zawodowy WP. W czasie wojny walczył w Armii Andersa. Wyznaczony "do pracy dywersyjnej" i w lutym 1943 przerzucony do Polski, gdzie wstąpił do AK pełniąc funkcję dowódcy oddziału dywersyjnego. Po zakończeniu wojny ponownie "służył w Armii Andersa" w Anglii. Do kraju powrócił na stałe w 1948. | IPN BU 00231/197 t. 5 (1061/IV/8). |