Biuletyn informacji publicznej Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 22-10-2024 11:46

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu osób "rozpracowywanych"


Imiona: Grzegorz Napoleon
Nazwisko: Rousseau
Miejsce urodzenia: Warszawa
Data urodzenia: 30-03-1952
Imię ojca: Andrzej
Imię matki: Regina
Dodatkowe informacje:


Treść zapisów ewidencyjnych
Opis materiałów Stan zachowania Uwagi
Akta kontrolne śledztwa w sprawie sporządzenia, drukowania i rozpowszechniania ulotek o treści antypaństwowej prowadzonego przeciwko Grzegorzowi Napoleonowi Rousseau. 13.04.1982 KWMO w Płocku uzyskało informację, że Grzegorz Rousseau przechowuje w mieszkaniu skonstruowany przez siebie powielacz. Urządzenie to miał wykonać na polecenie Konfederacji Polski Niepodległej (KPN), której był sympatykiem. Po wprowadzeniu stanu wojennego z powielacza miała korzystać „młodzieżówka KPN” w celu produkcji „wrogich ulotek”. 28.04.1982 Wojskowa Prokuratura Garnizonowa w Łodzi wszczęła śledztwo w stosunku do Grzegorza Rousseau i innych, podejrzanych o „sporządzanie, drukowanie i przechowywanie ulotek w celu ich rozpowszechniania, które to ulotki zawierały fałszywe wiadomości, mogące wywołać niepokój publiczny lub rozruchy”. Zastosowano także areszt tymczasowy. Podejrzany Grzegorz Rousseau przyznał się do winy i zeznał, że ulotki odbił na wykonanej przez siebie drukarce w celu ich kolportażu. Śledztwo zakończono 27.07.1982 aktem oskarżenia. Grzegorz Rousseau został oskarżony z art. 49 ust. 2, 3 i 4 dekretu o stanie wojennym z dnia 12.12.1981. Według wywiadu środowiskowego w miejscu pracy Grzegorz Rousseau mógł być zaangażowany w działalność płockiego KOWzP (Komitet Obrony Więzionych za Przekonania) oraz KPN (Konfederacja Polski Niepodległej). IPN BU 02944/43 (71/III).
Akta w sprawie karnej prowadzonej przeciwko Grzegorzowi Rousseau i innym. Grzegorz Rousseau został zatrzymany przez KWMO w Płocku 26.04.1982. Wojskowa Prokuratura Garnizonowa wydała postanowienie o tymczasowym aresztowaniu 28.04.1982. Wyrokiem Wojskowego Sądu Garnizonowego w Łodzi z 12.08.1982 został uznany winnym tego, że „w okresie od marca do 26.04.1982 opracował i sporządził ulotki zawierające fałszywe wiadomości mogące wywołać niepokój publiczny, a następnie około 100 takich ulotek przekazał dla dalszego rozpowszechnienia, tj. o czyn z art. 48 ust. 2 dekretu o stanie wojennym”. Za powyższe został skazany na karę 1 roku i 6 miesięcy pozbawienia wolności. Wojskowy Sąd Garnizonowy w Łodzi oraz Sąd Najwyższy-Izba Wojskowa, rozpatrzywszy prośby Kolektywu Pracowniczego oraz żony skazanego, wyraziły opinię, iż Grzegorz Rousseau zasługuje na zastosowanie wobec niego prawa łaski. Według „wywiadu” z 15.02.1983 przeprowadzonego przez KWMO w Płocku Grzegorz Rousseau był członkiem NSZZ „Solidarność” i V-ce przewodniczącym płockiego KOWzP oraz członkiem płockiego oddziału KPN. „Brał czynny udział w większości akcji protestacyjnych i ulotkowych. (…) Aktywny w szerzeniu poglądów godzących w politykę Rządu i Partii i w naborze członków do ww. organizacji (….). Na podstawie przeprowadzonej z wymienionym rozmowy w Zakładzie Karnym Łodzi należy stwierdzić, iż jego postawa nie daje gwarancji, że po zwolnieniu będzie przestrzegał obowiązującego porządku prawnego. Z poczynionych ustaleń wynika, że wymieniony będzie nadal prowadził działalność konspiracyjną (…) mającą na celu prowadzenie akcji ulotkowych, nawoływanie do mało wydajnej pracy oraz propagowanie idei głoszonych przez KPN w NSZZ >Solidarność<, co w końcowym efekcie ma doprowadzić do rozkładu gospodarki kraju i przejęcie władzy przez >Solidarność< i KPN”. Grzegorz Rousseau został 05.04.1983 warunkowo zwolniony na okres próbny 2 lat. Dnia 08.11.1989 Sąd Pomorskiego Okręgu Wojskowego postanowił „puścić w niepamięć skazanie za występek” oraz zarządził zatarcie skazania. IPN By 51/270-273 (Sg.W. 72/82, Pg.Śl. II 135/82).
Według zapisów ewidencyjnych Grzegorz Rousseau był figurantem sprawy kryptonim „Izolacja” (nr 5727), zarejestrowanym przez Wydział III KWMO w Płocku 12.06.1981. Sprawa dotyczyła nielegalnej działalności politycznej i antypaństwowej - kolportażu nielegalnych wydawnictw. Została zakończona w 1987 roku i złożona do archiwum pod sygn. 1284/II, następnie materiały zostały zniszczone. Był także zarejestrowany przez Wydział III KWMO w Płocku 15.10.1981 jako osoba do Sprawy Operacyjnego Rozpracowania kryptonim „Legionista” (nr rejestr. 5894). Materiały zostały zniszczone w roku 1985. Kartoteka ogólnoinformacyjna MSW, Dziennik rejestracyjny WUSW w Płocku, Dziennik archiwalny WUSW w Płocku.
.