Biuletyn informacji publicznej Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 29-04-2024 09:15

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu osób "rozpracowywanych"


Imiona: Władysław
Nazwisko: Pawłowski
Miejsce urodzenia: Jedlice
Data urodzenia: 13-06-1897
Imię ojca: Jan
Imię matki: Anna
Dodatkowe informacje:


Treść zapisów ewidencyjnych
Opis materiałów Stan zachowania Uwagi
Akta Rozpracowana Obiektowego (RO) krypt. „Targowica” prowadzonego kolejno przez WUBP Szczecin, Wydz. I WUBP Koszalin i Wydz. II WUds.BP Koszalin w latach 1949-1956. W ramach sprawy inwigilowano oficerów, pracowników i współpracowników Oddziału II Sztabu Generalnego II RP i II Oddziału Armii Andersa, a także inne osoby związane z przedwojennym wojskiem i władzą w Polsce (tzw. "dwójkarzy"), zamieszkałe na terenie woj. koszalińskiego. Władysław Pawłowski jest wymieniony w materiałach jako osoba, która w czasie I Wojny Światowej służyła w polskich formacjach wojskowych na terenie Francji. Od 1919 roku służył jako oficer w Wojsku Polskim. Podczas kampanii wrześniowej dostał się do niewoli niemieckiej i powrócił do Polski dopiero w 1946 roku. Po powrocie UB poddała go inwigilacji w związku ze stwierdzeniem, iż jest „wrogo ustosunkowany do obecnej rzeczywistości w Polsce”. IPN Sz 00102/78 t. 1-5 (238/IV).
Władysława Pawłowskiego dotyczyła ankieta repatriacyjna włączona do akt 825/d, przekazana w 1959 roku do Biura "C" MSW. Materiałów 285/d brak. Wpis na podstawie zapisów kartoteczno- ewidencyjnych.
Władysław Pawłowski w 1955 roku został zarejestrowany przez PUdsBP w Słupsku jako figurant sprawy Ewidencyjno-Obserwacyjnej krypt. "Paweł (rej. 237/55). Inwigilowany jako "b. oficer sanacyjny w stopniu majora". Sprawę zarchiwizowano w 1958 roku, a w 1982 roku zniszczono. Materiały 1101/II zostały zniszczone. Wpis na podstawie zapisów kartoteczno-ewidencyjnych.
.