Biuletyn informacji publicznej Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 29-04-2024 09:15

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu osób "rozpracowywanych"


Imiona: Kazimierz
Nazwisko: Pruszkowski
Miejsce urodzenia: Zaczki
Data urodzenia: 24-04-1897
Imię ojca: Lucjan
Imię matki: Michalina
Dodatkowe informacje:


Treść zapisów ewidencyjnych
Opis materiałów Stan zachowania Uwagi
Akta kontrolne śledztwa (dotyczące innych osób niż Kazimierz Pruszkowski) w sprawie podejrzenia o szpiegostwo i sabotaż na inwestycji w Kopalni "Chrobry" w Katowicach. Kazimierz Pruszkowski pojawia się w tomie 5 materiałów w piśmie PUBP Złotów do MBP z dnia 10.19.1952. W piśmie PUBP Złotów prosi o udzielenie informacji o ww., stwierdzając, że figuruje on w kartotece MBP jako były pracownik Oddziału II Sztabu Generalnego. Z pisma wynika także, że podlegał inwigilacji w ramach Rozpracowania Obiektowego Zachód" (b.b.d.). IPN BU 0330/266 t. 5 (4836/III/5).
Kazimierz Pruszkowski był rozpracowywany przez PUBP w Złotowie od 1952 roku jako zawodowy podpułkownik w przedwojennym Wojsku Polskim. Materiały 6720/0 zostały zniszczone. Wpis na podstawie zapisów kartotecznych.
Akta Rozpracowana Obiektowego (RO) krypt. „Targowica” prowadzonego kolejno przez WUBP Szczecin, Wydz. I WUBP Koszalin i Wydz. II WUds.BP Koszalin w latach 1949-1956. W ramach sprawy inwigilowano oficerów, pracowników i współpracowników Oddziału II Sztabu Generalnego II RP i II Oddziału Armii Andersa, a także inne osoby związane z przedwojennym wojskiem i władzą w Polsce (tzw. "dwójkarzy") zamieszkałe na terenie woj. koszalińskiego. Kazimierz Pruszkowski występuje w materiałach jako przedwojenny oficer zawodowy w stopniu podpułkownika, który dostał się do niewoli niemieckiej w czasie kampanii wrześniowej. Po powrocie do Polski został poddany rozpracowaniu w ramach sprawy „Targowica”. IPN Sz 00102/78 t. 1-5 (238/IV).
.