Biuletyn informacji publicznej Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 29-04-2024 09:15

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu osób "rozpracowywanych"


Imiona: Julian Lucjan
Nazwisko: Bortkiewicz
Miejsce urodzenia: Kozienice
Data urodzenia: 22-08-1897
Imię ojca: Makary
Imię matki: Elżbieta
Dodatkowe informacje:


Treść zapisów ewidencyjnych
Opis materiałów Stan zachowania Uwagi
Materiały stanowią akta Rozpracowania Obiektowego (RO) krypt. „Targowica” prowadzonego kolejno przez WUBP Szczecin, Wydz. I WUBP Koszalin i Wydz. II WUds.BP Koszalin w latach 1949-1956. W ramach sprawy inwigilowano oficerów, pracowników i współpracowników Oddziału II Sztabu Generalnego II RP i II Oddziału Armii Andersa, a także inne osoby związane z przedwojennym wojskiem i władzą w Polsce (tzw. "dwójkarzy") zamieszkałe na terenie woj. koszalińskiego. Julian Bortkiewicz występuje w materiałach jako przedwojenny oficer zawodowy w stopniu majora. Do zakończenia wojny przebywał w niewoli niemieckiej, po czym powrócił do Polski. Po powrocie zamieszkał w Łodzi i na krótki czas wstąpił do wojska, z którego został zdemobilizowany jako „wróg obecnej rzeczywistości w Polsce Ludowej i Zw. Radzieckim, wychwalający armię Andersa i Anglików”. Po przeniesieniu się do Złocieńca pracował jako Komendant Centralnego Ośrodka Wychowania Fizycznego, w którym „stworzył klikę osób wrogo ustosunkowanych do obecnego ustroju, wśród których rozpowszechniał wroga propagandę”. W późniejszym okresie przeniósł się do Koszalina. Mając na względzie powyższe fakty UB uznała, że Julian Bortkiewicz zasługuje na operacyjna uwagę. IPN Sz 00102/78 t. 1-5 (238/IV).
Julian Bortkiewicz został objęty rozpracowaniem przez PUdsBP w Lubaniu Śląskim w ramach sprawy ewidencyjno-obserwacyjnej wszczętej 19.05.1956. Sprawę wszczęto w związku z informacjami, że ww. był przedwojennym oficerem powiązanym z "Dwójką" (Zarząd II Sztabu Generalnego Wojska Polskiego). Materiałów 95429/II, 3169/II brak. Wpis na podstawie zapisów kartotecznych.
.