Biuletyn informacji publicznej Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 29-04-2024 09:15

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu osób "rozpracowywanych"


Imiona: Jan
Nazwisko: Godlewski
Miejsce urodzenia: Szumowo pow. Zambrów
Data urodzenia: 08-03-1920
Imię ojca: Wincenty
Imię matki: Kazimiera
Dodatkowe informacje:


Treść zapisów ewidencyjnych
Opis materiałów Stan zachowania Uwagi
Jan Godlewski pseud. "Gruszka" figuruje jako "właściciel młyna we wsi Wądołki gmina Długobórz" i jako "dowódca grupy bandyckiej" (wraz z wieloma innymi żołnierzami i współpracownikami Narodowych Sił Zbrojnych i Narodowego Zjednoczenia Wojskowego) w aktach UB z WUBP w Białymstoku z roku 1946 opisanych jako "Meldunki szefa Wojewódzkiego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Białymstoku do Ministra Bezpieczeństwa Publicznego w Warszawie za lata 1945-1946". W sprawozdaniu za dzień 1 lutego 1946 zastępca szefa WUBP w Białymstoku meldował między innymi, że Jan Godlewski pseud. "Gruszka" oraz "czterej członkowie jego bandy" zostali "zatrzymani przez grupę operacyjną" WUBP w Białymstoku w dniu 31 stycznia 1946 w rejonie Zambrowa. IPN Bi 045/486 (28/8).
Jan Godlewski pseud. "Gruszka" figuruje jako mieszkaniec wsi Stare Wądołki gmina Długobórz pow. Łomża i członek nielegalnej organizacji NZW (wraz z kilkoma innymi żołnierzami i współpracownikami Narodowych Sił Zbrojnych i Narodowego Zjednoczenia Wojskowego) w aktach sprawy karnej Wojskowego Sądu Rejonowego w Białymstoku. Akta te dot. oskarżenia i skazania żołnierza NZW Kazimierza Krajewskiego pseud. "Klon", "Wilk", który w latach 1945-1948 walczył z komunistyczną administracją, MO i UB na terenie pow. Łomża i pow. Wysokie Mazowieckie wraz z kilkudziesięcioma innymi żołnierzami NZW, w tym wraz z Janem Godlewskim pseud. "Gruszka". Akta te zawierają między innymi odpis wyciągu sentencji wyroku w trybie doraźnym Sądu Okręgowego w Łomży z 20 lutego 1946. Wyrokiem tego komunistycznego sądu Jan Godlewski został skazany na karę śmierci i utratę praw na zawsze. W skład ww. sądu, który wydał ten wyrok, wchodzili wówczas: Tadeusz Roczniak jako sędzia przewodniczący oraz Aleksander Skura i Jan Godzina jako ławnicy. Oskarżycielem był wiceprokurator Jan Włodek. IPN Bi 212/3981 (Sr. 176/51).
Jan Godlewski pseud. "Gruszka" figuruje w aktach Wydziału "C" KW MO w Białymstoku z lat 1976-1979 zatytułowanych "Kwestionariusze osobowe i karty na czyn przestępczy do charakterystyki nr 50". To opracowanie pionu archiwalnego SB dot. antykomunistycznej organizacji Narodowe Zjednoczenie Wojskowe i jej Komendy Powiatu Łomża kryptonim "Łaba"/ "Podhale" oraz jej kilku zbrojnych oddziałów, w tym partyzanckiego oddziału pod dowództwem sierż. Henryka Gawkowskiego pseud. "Rola" - walczącego z komunistycznymi okupantami kraju w latach 1945-1947. W kwestionariuszu dot. Jana Godlewskiego pseud. "Gruszka" (w tomie 6) zapisano między innymi, że ww. "w okresie od listopada 1945 r. do lutego 1946 r. na terenie powiatu łomżyńskiego był członkiem nielegalnej organizacji NZW (Narodowe Zjednoczenie Wojskowe). Z bronią w ręku brał udział wraz z innymi członkami NZW w napadach terrorystyczno-rabunkowych (...). Zatrzymany przez funkcjonariuszy WUBP w Białymstoku dnia 11 lutego 1946 r. Skazany przez Sąd Okręgowy w Łomży w trybie doraźnym w dniu 20 lutego 1946 r. na karę śmierci. Wyrok wykonany". IPN Bi 019/92 t. 6 (2/39).
Jan Godlewski syn Wincentego ur. 8 marca 1920 figuruje w aktach ewidencyjnych UB z PUBP Łomża zatytułowanych "Repertorium PUBP w Łomży za lata 1946-1948". W tych aktach zapisano między innymi, że wyrok śmierci na ww. skazanym "wykonano dn. 25 lutego 1946 r.". IPN Bi 045/2463 (78/81).
.