Biuletyn informacji publicznej Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 22-01-2024 11:18

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu osób "rozpracowywanych"


Imiona: Adolf
Nazwisko: Hawrot
Miejsce urodzenia: Wola Komborska pow. Krosno
Data urodzenia: --1925
Imię ojca: Brak danych
Dodatkowe informacje:


Treść zapisów ewidencyjnych
Opis materiałów Stan zachowania Uwagi
Adolf Hawrot występuje jako już "zabity" członek "reakcyjnej bandy NSZ" (wraz z kilkunastoma innymi żołnierzami i współpracownikami antykomunistycznego zbrojnego podziemia) w aktach śledczych UB z PUBP Dębica, PUBP Mielec i WUBP w Rzeszowie z lat 1946-1955. Te akta dot. sprawy karnej prowadzonej przeciwko kilku aresztowanym (w dniu 20 lutego 1946 i w dniach następnych) członkom partyzanckiego oddziału Narodowych Sił Zbrojnych (NSZ) pod dowództwem por. Jana Stefko pseud. "Mściciel". Byli oni oskarżeni (z art. 86 § 2 KKWP, art. 4 § 1 dekretu z dn. 13.06.1946 r. i art. 225 KK) o "usiłowanie zmiany przemocą ustroju państwa", "posiadanie broni palnej i amunicji bez zezwolenia władz", o dokonanie kilku zbrojnych akcji na posterunki MO i obiekty państwowe oraz o inne zbrojne czyny. Akta te zawierają między innymi służbowe notatki i pisma UB oraz protokoły przesłuchań osób "podejrzanych" i świadków (akcji partyzantów), w tym protokoły przesłuchań kilku kolegów Adolfa Hawrota z oddziału "Mściciela", w tym m.in. Jana Dąbrowskiego pseud. "Świerszcz" (s. Józefa, ur. 24.12.1922). IPN Rz 046/212 (528/III, 3741/48, 13837/52).
Adolf Hawrot figuruje jako "członek reakcyjnej organizacji NSZ" (wraz z kilkudziesięcioma innymi żołnierzami i współpracownikami antykomunistycznego zbrojnego podziemia) w aktach Wydz. "C" KW MO w Rzeszowie z lat 1976-1977 zatytułowanych "Charakterystyka nr 13". Ta charakterystyka dot. partyzanckiego oddziału Narodowych Sił Zbrojnych (NSZ) pod dowództwem Jana Stefko pseud. "Mściciel", który walczył z komunistycznymi okupantami kraju w latach 1945-1946 na terenach powiatów: Krosno, Brzozów, Jasło i Dębica. Materiały te zawierają między innymi: opisy działań ww. oddziału, kwestionariusze osobowe jego członków i pomocników oraz karty dot. ich zbrojnych akcji. W kwestionariuszu dot. Adolfa Hawrota zapisano między innymi, że ww. mieszkaniec wsi Wola Komborska pow. Krosno to "od stycznia 1946 r. członek NSZ >Mściciela<. Brał udział w rozbrojeniu Post. MO, żołnierzy wojska i funkcjonariuszy UB. W dniu 18 lutego 1946 r. brał udział w napadzie na majątek PGR Przecław pow. Mielec. W dniu 20 lutego 1946 r. w czasie akcji wojska i UB w Grudnej pow. Jasło został zastrzelony [wraz z ośmioma innymi partyzantami - po bitwie oddziału >Mściciela< z siłami komunistycznymi]". IPN Rz 05/31 (CHF-13).
.